Komise tradičního skialpinismu Českého horolezeckého srazu uspořádala pravidelné Setkání skialpinistů v Krkonoších ve dnech 10.-12. prosince 2021. V horském hotelu Štumpovka na chatě Dvoračky se sešli v hojném počtu jak zájemci o tradiční, tak i závodní skialpinismus.
V posledních letech došlo k obrovskému rozmachu pohybu na skialpinistických lyžích v rámci lyžařských středisek. Zatímco před dvaceti lety by nikoho nenapadlo chodit na tuleních pásech po sjezdovkách, většina dnešních skialpinistů patří spíše do sekce sjezdovkových fitness skialpinistů.
Pohyb na tuleních pásech a lyžování je možné provozovat pouze po část roku. Od jara do podzimu, případně i v zimě mimo pobytu na horách, je potřeba děti vhodným způsobem „unavovat“. K tomu existuje řada adekvátních aktivit rozvíjejících jak pohybové schopnosti, tak orientaci v terénu a přístup k přírodě obecně.
Lyžování ve volném terénu má řadu podob od mírných širokých plání přes lesní porosty až po velmi strmé kuloáry a žlaby. V místech s vyšším množstvím sněhových srážek se k uvedeným může přiřadit také jízda v potočních korytech s hopsáním přes terénní nerovnosti nebo přímo úplně „hopsinkové“ pillows, nebo-li polštáře.
Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.
V článku jsou popsány různé druhy vybavení pro skialp s dětmi s jejich výhodami a případnými zápory.
Zatímco na začátku ledna 2021 nebylo v České republice po sněhu téměř ani památky, situace se výrazně změnila po druhém lednovém víkendu. Na většině hor a v mnoha údolích napadlo velké množství sněhu, a tak mohly začít prašanové orgie.
Skialpující rodiče mají tendence „zatáhnout“ do stejné aktivity i své děti. Je to velmi záslužná tendence, ale musí se postupovat krok za krokem. Nic nepřehánět a věnovat se hlavně zlepšování sjezdových schopností dětí než s nimi bude plnohodnotně možné vyrazit na skialp se sjezdem volným terénem. Začít se může už u malých dětí, ale přechod na tradiční skialp by měl být s ohledem na schopnosti dítěte ve věku 8-10 let.
Rodiče jezdící na skialpech nebo obecně se pohybující v zimním terénu řeší po narození svého dítěte a v jeho prvních zimách zásadní problém: Jak se s malým prckem pohybovat na sněhu? Možností je hodně, když se může začínat s kočárkem, pokračovat s nosičkou, boby a sáněmi. Pokud se už dítě udrží samo na lyžích, tak po výstupu pod vedením rodičů může sjíždět s dopomocí rodičů dolů.
Jízda svahem nebo kuloárem dolů je vyvrcholením skialpinistické túry a měla by v člověku vzbudit co nejlepší pocity a potěšit jeho estetické cítění. To je jasné asi všem, kteří najíždějí jako první do neposkvrněných svahů ať už s hlubokým prachovým sněhem nebo s ideálně naměklým jarním firnem.
Současné mobilní telefony mají téměř neomezené možnosti použití při pohybu ve sněhem pokrytých horách. Existují desítky různých aplikací, které mohou pohyb na sněhu nejenom ulehčit z hlediska navigace a plánování túry, ale také z hlediska lavinové prevence. V první dílu představíme některé z nich, které se můžou hodit při plánování túr a sjezdů.
Se současným rozmachem skialpinismu se jako rodič dříve či později dostanete k myšlence vzít na výlet i své děti, zasvětit je do tajů této aktivity a ukázat jim nádherná místa v horách. Jak to provést elegantně a hlavně bezpečně vám poradíme v tomto článku.
Základní myšlenkou freeridu je jízda z kopce dolů bez vymezení tratě brankami. Cílem jezdce je projet svahem s ohledem na rozložení terénu a najít co nejhezčí linii sjezdu, ale hlavně si jízdu co nejvíc užít. Je vlastně jedno, jestli jedete na lyžích, snowboardu nebo na kole. Žádné branky a stopky, jen vy a terén.
Při připínání lyží na batoh se nekladou žádné meze vaší fantazii. V praxi se však používá několik základních způsobů podle toho, jaký máte batoh a jak je od výrobce předvybaven pro připnutí lyží. Rozdílné také je, zda jste s malým batohem na jednodenní túře, nebo máte na zádech batoh na několikadenní pobyt mimo civilizaci
Na širokých nebo užších volných pláních různého sklonu a za proměnlivých sněhových podmínek by měl umět dobře jezdit každý zájemce o skalp a freeride. Pro lyžování na svazích pokrytých řídkým nebo hustým lesem by mělo platit to samé, tj. každý skialpinista nebo freerider by se neměl bát stromů v duchu hesla „Kdo se bojí, nesmí do lesa“. Když ale v lese se jezdí tak dobře.