Spojení různě obtížného výstupu od pohodového pohybu na tuleních pásech až po horolezecký výstup s lyžemi na batohu a cepínem (cepíny) v ruce se sjezdem na lyžích nebo snowboardu (splitboardu) vytváří pro každého hodnotný sportovní zážitek.
Jsou vám lyžařská střediska malá? Raději byste si prošlapávali vlastní stopu svahem? Různých návodů, jak začít se skialpem, je na internetu a v časopisech spousta. Netradičně Vám představíme skialp podle Vašich dosavadních zkušeností ve volném terénu.
Na sjezdovkách dnes „umí“ lyžovat každý, kdy téměř jakýkoliv upravovaný svah není pro většinu dnešních lyžařů a lyžařek žádný problém. Jakmile se ale najede do volného terénu, v němž se mění sníh a vyskytují se v něm různé překážky, sjezdovkoví lyžaři často zjistí, že zas tak úplně lyžovat neumí. Co když se to chtějí naučit?
Vysoko nad severním polárním kruhem v Tromsø a jeho okolí se uskutečnil International Snow Science Workshop 2024 ve dnech 23. až 27. září. Více než 700 aktivních i pasivních účastníků se každý den scházelo na celodenní program zahrnující přes 250 příspěvků ve formě přednášek a posterů.
Ačkoliv se při progapaci lyžování v České republice používají i freeridové fotky, žádná možnost freeridu s využitím vleků a lanovek v České republice není. Výjimkou je třeba sjezdovka 16a na Černé hoře v Jánských Lázních. Kde, co a jak navštívit pro zlepšení sjezdu při skialpu?
Třicátý čtvrtý ročník Pelikánova semináře se uskuteční v hotelu Medlov u stejnojmenného rybníka ve dnech 8. – 10. listopadu 2024. Náplní Pelikánova semináře je horská medicína, bezpečnost a metodika různorodého pohybu v přírodě s důrazem na horské prostředí ve všech jeho podobách od velehor, přes Alpy až po vrchovinu.
Ve dnech 1. až 5. května 2024 se v norském pohoří Sunnmøre uskutečnil výroční desátý ročník skialpinistického memoriálu organizovanového norskými Čechy a Slováky ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS. Letošní setkání bylo posunuté na začátek května tak, aby se dalo skialpovat celou dobu nad fjordy.
Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.
V metodickém seriálu se dosud opomíjely situace, ke kterým může dojít při velkém množství nového sněhu. V podmínkách České republiky to není úplně běžné, ale v jiných místech světa dochází k řadě nehod ve stromových studnách nebo obecně v čerstvém hlubokém sněhu.
Bylo nebylo, na přelomu ledna a února 2022 napadlo hodně sněhu, k tomu lokálně silně foukalo a do hor se vydaly davy lidí. Kromě zkušených a ostřílených běžkařů, sněžničářů, skialpinistů a splitboardistů to byly i spousty dalších osob různého pohlaví, věku a zájmových aktivit. To mělo za následek několik zbytečných zásahů horské služby.
Komise tradičního skialpinismu Českého horolezeckého srazu uspořádala pravidelné Setkání skialpinistů v Krkonoších ve dnech 10.-12. prosince 2021. V horském hotelu Štumpovka na chatě Dvoračky se sešli v hojném počtu jak zájemci o tradiční, tak i závodní skialpinismus.
V posledních letech došlo k obrovskému rozmachu pohybu na skialpinistických lyžích v rámci lyžařských středisek. Zatímco před dvaceti lety by nikoho nenapadlo chodit na tuleních pásech po sjezdovkách, většina dnešních skialpinistů patří spíše do sekce sjezdovkových fitness skialpinistů.
Pohyb na tuleních pásech a lyžování je možné provozovat pouze po část roku. Od jara do podzimu, případně i v zimě mimo pobytu na horách, je potřeba děti vhodným způsobem „unavovat“. K tomu existuje řada adekvátních aktivit rozvíjejících jak pohybové schopnosti, tak orientaci v terénu a přístup k přírodě obecně.
Lyžování ve volném terénu má řadu podob od mírných širokých plání přes lesní porosty až po velmi strmé kuloáry a žlaby. V místech s vyšším množstvím sněhových srážek se k uvedeným může přiřadit také jízda v potočních korytech s hopsáním přes terénní nerovnosti nebo přímo úplně „hopsinkové“ pillows, nebo-li polštáře.
Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.