Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
ROZHOVOR: Ve Whistler Adventure School vás naučí jak na laviny, říká Jan Helán
5. 1. 2022
Natálie Kohoutková
Studium a práce v Kanadě nabízí životní zkušenosti, způsob, jak si zlepšit angličtinu, i nezapomenutelné zážitky. Když k tomu přidáme překrásnou přírodu a moře prašanu, získáme ráj pro milovníky zimních sportů. Jak vypadá studium na lyžařského a snowboardového průvodce na Whistler Adventure School uprostřed kanadských hor, dá se při něm pracovat a jak je těžké vše zařídit?
Proč ses rozhodl vycestovat do Kanady?
Hlavním impulsem byla touha po změně. Měl jsem relativně dobré zaměstnání v IT a pohodlný život, ale cítil jsem, že mě moje práce přestává čím dál víc bavit a že mi v životě něco chybí.
Jeden podzimní večer jsem s kolegou a přítelkyní vyrazil na náš oblíbený festival zimních filmů – Snow film fest. Jako tak trošku obvykle, moje přítelkyně měla zpoždění, a při čekání jsem se dal do řeči se slečnou od stánku Whistler Adventure School. Studovat lavinovou problematiku v Kanadě vypadalo hrozně lákavě, ale k rozhodnutí, že si s mojí přítelkyní uděláme takový životní výlet, zbývalo vyřešit ještě spoustu otázek.
Studoval jsi Ski & Snowboard Guide Training program a Bike Guide Training program. Jaké mají programy uplatnění? Získal jsi nějaké mezinárodní certifikáty?
Oba programy vám zajistí několik mezinárodně uznávaných certifikátů a je jen na vás, jak s nimi naložíte. Pokud mám být konkrétní, tak ze zimního programu jsem si odnesl certifikáty Avalanche Skills Training úrovně 1 a 2 a z letního programu certifikaci Professional Mountain Bike Instructor nebo například 80hodinový kurz první pomociWilderness First Responder. Všechno jsou to mezinárodně uznávané certifikáty a zvlášť v Kanadě je lavinový certifikát AST brán velmi vážně. Nicméně, vystudováním Guide Trainingu se z vás horský vůdce nestane, je to ale výborný začátek pro budování kariéry v téhle oblasti.
Co všechno ses v programu Ski & Snowboard Guide Training naučil?
Učili jsme se, jak lyžaře či snowboardisty bezpečně vést ve volném terénu. A k tomu patří opravdu široká škála znalostí: od lanových technik, orientace a navigace v obtížných podmínkách až po určitě kapitoly psychologie. Největší pozornost byla zaměřena na lavinovou problematiku – vyhodnocování lavinové předpovědi, plánování trasy, vytváření sněhových profilů, testování stability a samozřejmě nácvik lavinové záchrany.
Velká pozornost byla věnovaná také orientaci, a to ať už z pohledu výběru správné stopy nahoru i dolů, tak i navigaci v nulové viditelnosti ve sněhové bouři. Probírali jsme i faktor psychologie, především tedy v souvislosti s lavinovými nehodami, ve kterých hraje bohužel, téměř vždy totiž negativní, velkou roli.
Jak probíhala výuka – spíš teoreticky nebo prakticky?
Výuka probíhala čistě prakticky, v učebně jsme strávili první dva dny, a to jsme se naplno věnovali učení dovedností s lanem. Zbytek programu probíhal venku na sněhu. Kromě problematiky lavin jsme se učili, jak využívat lano pro slaňování nebo pro pohyb v ledovcovém terénu. Zajímavou zkušeností byla i stavba zimních úkrytů.
Vše se točilo okolo bezpečnosti pohybu v zimním terénu, spojeným se spoustou nachozených kilometrů a musím se přiznat, že chvílemi to bylo dost intenzivní studium a rozhodně se vyplatí mít nějakou základní fyzickou přípravu.
Víza a vstupní požadavky
Jak bylo složité získat víza? Co všechno je potřeba před odjezdem zařídit?
Zpětně bych řekl, že to až tak těžké nebylo, ale v té době mi to dalo celkem zabrat. Škola vám připraví většinu nutných dokumentů a na vás je jen zaplacení školného a vyplnění základních žádostí. Zde ale rozhodně doporučuji si dát záležet a neudělat žádnou zbytečnou chybu, která by mohla celý proces hodně zkomplikovat.
Další věcí, spojenou se stěhováním do Whistleru, je určitě zajištění si ubytování. Najít volné ubytování je docela velký oříšek a ceny nejsou zrovna nízké, takže je dobré se na to připravit dopředu.
Jaké jsou vstupní požadavky pro Ski & Snowboard Guide Training program? Musíš mít určitou úroveň jízdy na lžích/snowboardu?
Ano, určitě je nutné mít určitou úroveň jízdy a vybudovanou aspoň nějakou fyzičku. Oboje se v programu, tak nějak přirozeně, rychle zlepší, ale opravdu je dobré mít aspoň základní zkušenosti s jízdou mimo sjezdovky. Hned první den proběhl takzvaný training day, ve kterém jsme šli na krátkou túru zakončenou trošku pikantnějším sjezdem, aby si učitelé ověřili, že jsme všichni schopní zvládnout celý kurz.
Kdo v programu učí?
Do programu je zapojeno několik certifikovaných ACMG průvodců, kteří mají výuku na škole jako svoje doplňkové zaměstnání nebo koníček. Jsou to tedy všechno lidé z praxe s obrovskými zkušenostmi.
Kolik je ve skupině žáků a jaké bylo národnostní složení?
V každé skupině nás bylo zhruba šest, dohromady čtyři skupiny a složení bylo opravdu hodně mezinárodní. Švédsko, Německo, Anglie, Holandsko, Španělsko, Spojené státy i Kanada měla své zástupce.
Je potřeba mít nějaké vybavení pro účast na programu? Je lepší ho přivézt s sebou nebo sehnat až ve Whistleru?
Základní vybavení je nutné mít svoje, tím myslím skitouringové lyže nebo splitboard a základní lavinovou výbavu. Doplňkovou výbavu jako lana, sedák, cepín je možné zapůjčit od školy za rozumnou cenu na celou sezónu. Lavinový batoh nutný nebyl.
Co se týče otázky, kde pořídit vybavení, tak pokud jej ještě nemáte a přijede do Whistleru s alespoň minimálním časovým předstihem, tak bych doporučil jej pořídit až na místě. Vzhledem k obrovské lyžařské komunitě je celkem snadné pořídit použité vybavení za zlomek ceny nebo si nové koupit v jednom z desítky místních obchodů za cenu podobnou té v ČR. Já toto nevěděl, do Whistleru přijel s mými zbrusu novými 87 mm širokými lyžemi a při první příležitosti kupoval nové, o 20 mm širší. Sněhové podmínky jsou tu totiž dost jiné než ty, na které jsem byl zvyklý z ČR.
Whistler – ráj outdoorových sportů
Můžeš čtenářům přiblížit Whistler a jeho okolí?
O Whistleru by se dalo mluvit hodiny, ale velmi stručně je to turistické městečko, ve kterém se všechno točí okolo sportovního střediska Whistler-Blackcomb. To se rozkládá na dvou horách spojených lanovkou s nejdelší nezajištěnou částí na světě. Je obklopené neuvěřitelně nádhernou přírodou s téměř neomezenými sportovními možnostmi pro lyžování, jízdu na kole, lezení nebo třeba vodní sporty.
Jaké tam najdeme lyžařské terény?
Úplně všechny! Ač se to na první pohled nemusí zdát, je to neuvěřitelně rozlehlá oblast, ve které si každý najde to svoje. Kanaďani mají trošku jiný přístup k lyžování, a proto je ve středisku pouze menší část sjezdovek upravovaná a tyhle sjezdovky využívají hlavně začátečníci, případně závodníci pro trénink. Zbytek lyžařů využívá místní klimatické podmínky, díky nimž tam často sněží, a užívá si prašanu, jak jen to jde.
Pod pojmem sjezdovka tam jsou vyznačené i terény, které by u nás byly označené jako nesjízdná skaliska, je tedy dobré dávat si pozor, kam se vydáváte a nepřeceňovat svoje schopnosti. Zajímavostí je určitě práce místních ski patrol, které se každé ráno před otevřením střediska vydávají do terénu a kontrolují a případně výbušninami odpalují veškerá potenciálně lavinově nebezpečná místa.
Jaký je život ve Whistleru?
Život ve Whistleru hodně záleží na tom, jaké si to sami uděláte. Pokud máte rádi společenský život, je tu velké množství restaurací, barů a klubů a většina lidí to rádo využívá. My jsme se rozhodli jít trošku jinou cestou. Kromě školy jsem svůj veškerý další čas trávil sportem a samozřejmě prací. Na ranní kocoviny mi tedy už moc sil nezbývalo. Tuto část Whistleru mám trošku ošizenou i díky pandemii coronaviru, kvůli které se obvyklé a oblíbené události jako např. Crankworx bohužel nekonaly.
Středisko Whistler považované za Mekku mountainbikingu. Každoročně se tu koná jedno z největších světových setkání milovníků downhill jízdy, freeridu a technických skoků – Crankworx. V dubnu se ve Whistleru naopak schází milovníci lyžování a snowboardingu na World Ski and Snowboard Festival – největším festivalu zimních sportů a hudby v Severní Americe.
Jací jsou Kanaďané? Co tě na jejich mentalitě nadchlo a co ti naopak vadilo?
Místní Kanaďané jsou z většiny hrozně milí a pozitivně naladění. Tohle ale platí prakticky o všech lidech a národnostech žijících ve Whistleru. Myslím si, že je to tím, že tam jsou všichni ze stejného důvodu – užívat si místní přírodu a sportovat. Výjimku tvoří část velmi bohatých turistů, která tam přijíždí utrácet peníze. Bez nich by ale Whistler pravděpodobně neměl takové možnosti, jaké dnes má.
Jak je to s prací a bydlením?
Součástí studijních víz je i možnost pracovat. Co jsi dělal ty? Uživilo tě to?
Pracoval jsem v obchodě s lyžařským a cyklistickým vybavením. Po práci vývojáře v IT to byla celkem velká změna, ale bavilo mě to a byla to super možnost, jak rychle zlepšit svoji úroveň angličtiny. Práce mě v pohodě uživila, a když se člověk snažil a trošku šetřil, zbyly i nějaké peníze na nákup nového vybavení, které se tu díky zaměstnaneckým benefitům nakupovalo velmi dobře.
Jak těžké je ve Whistleru najít sezónní práci a bydlení?
Co se týče práce, tak to těžké není, pokud člověk aspoň trochu ovládá angličtinu. Řekl bych, že sezónní práce tvoří většinu pracovních pozic. Strašně se mi líbil fakt, že moje práce měla uzpůsobenou pracovní dobu tak, abychom se všichni dostali na kopec co nejčastěji. To znamená, že nebylo neobvyklé, že jsem měl uprostřed dne čtyřhodinovou přestávku, ve které jsem mohl vyrazit lyžovat. Díky tomu nebyl ve výsledku problém udělat sto dní lyžování za sezónu.
Co se týče bydlení, tak to je bohužel ta horší stránka Whistleru. Řekl bych, že téměř každé obydlí ve Whistleru nabízí určitou formu podnájmu nebo jsou celé objekty k pronájmu, ale ani to stále nestačí. Poptávka po ubytování je neskutečná, a to neustále zvyšuje jeho cenu a snižuje kvalitu. Při pátrání po ubytování je potřeba být opatrný a rozhodně neposílat žádné peníze před tím, než to ubytování uvidíte na vlastní oči.
Co ti pobyt v zahraničí přinesl? Změnil tě nějak?
Rozhodně to byl zážitek, na který budu vzpomínat do konce života. Ve spoustě věcí mi otevřel oči a každému, kdo o něčem podobném aspoň trošku přemýšlí, to musím jen a jen doporučit.
Jak těžké bylo vrátit se zpátky do Česka?
No, návrat bolel a ještě pořád občas bolí. Změna prostředí a mentality lidí je docela znatelná. Do Česka jsme se vrátili na jaře a od té doby jsme veškerý volný čas trávili na kole. A teď už se opravdu nemůžu dočkat lyžování, jen toho cestování za sněhem asi bude muset být trošku víc, než jsme byli zvyklí…
Whistler Adventure School (WAS)
Whistler Adventure School je netradiční škola, která nabízí půlroční a roční studijní programy s důrazem na praktickou výuku a získání profesních dovedností. Primárně nabízí outdoorové kurzy jako je skialpinismus/ splitboarding, instruktor horských kol, kurz přežití v přírodě, přípravu na certifikaci horského vůdce, servisování a výrobu lyží a SNB, CYTEC certifikát servisu horských kol, stavění MTB trailů, ale i kurz marketingu a médií. Instruktoři jsou certifikovaní horští vůdci či úspěšní profesionálové v daných oborech. Během pobytu v Kanadě mohou studenti WAS i pracovat, případně využívat široké možnosti, které Whistler nabízí. Samotné horské město se nachází pouhé půldruhé hodiny cesty od Vancouveru v pohoří Coast Mountains v Britské Kolumbii. Více na whistleradventureschool.com, kontakt pro případné dotazy: [email protected]