Americká značka K2 přišla na nadcházející zimní sezónu s kompletně přepracovanou univerzální skialpinistickou lyží K2 Wayback 82 ECOre. Základem konstrukce jádra ECOre je balzové dřevo kombinované s lněnými vlákny pro zvýšení pevnosti lyže při velkém snížení její hmotností oproti jádrům z paulownie.
Údaje výrobce:
Model: K2 Wayback 82 ECOre
Materiál ECOre balza, len
Dostupná délka lyží 160, 167, 174, 181
Šířka 124-82-105 mm
Poloměr 18 m při 174 cm
Hmotnost jedné lyže: 1090 g pro délku 167 cm
Dodavatel: Camping Gaz CS s.r.o.
Více informací: http://www.k2skis.com/
Cena: 14749 Kč
Wayback 82 ECOre má při délce 167 cm hmotnost 1090 g, což je o 190 gramů méně než klasický Wayback 82 ve stejné délce. Torzní tuhost je významně vylepšena cíleným opletem karbnovými vlákny. Kromě tradičního All-mountain rockeru ve špičce lyže byl její tvar upraven tak, aby se Wayback choval co nejlépe i v těžších sněhových podmínkách. Navíc, rocker ve špičce je dost dlouhý a špička samotná je poměrně nízká. Povrch lyže je tvořen krycí vrstvou Snophobic topsheet, která má vylepšené vodoodpudivé vlastnosti tak, aby se minimalizovalo lepení sněhu na lyži při výstupu (a zvýšené zatížení při sjezdu). Dámskou variantou jsou lyže K2 Talkback 82 ECOre.
Konstrukce sestávající z kombinace balsových pásů se zesílením lněnými vlákny je podle výrobce pětkrát pevnější než klasická balza při snížení hmotnosti o 41 procent v porovnání s tradičně používaným dřevem paulownia. Revoluční použití balzového dřeva zesíleného lněnými vlákny dělá lyže Wayback 82 ECOre nejen velmi ekologickými, ale především mimořádně lehkými a pružnými při zachování potřebné tuhosti pro sjezd. Pokud hledáte lehké univerzální lyže pro skialpinistické výlety v různorodých podmínkách, tak K2 Wayback 82ECOre je výborná volba.
Prověrka na ledovci
V první polovině listopadu jsme zkoušeli nové Wayback 82 ECOre na ledovci v Söldenu. Počasí bylo dokonalé – slunečno a vítr zanedbatelný. Sněhové podmínky měly do ideální prašanu velmi daleko, něboť sníh byl velmi tvrdý jak na sjezdovkách, tak mimo ně. Ve volném terénu bylo vše vylepšeno o to, že rozlyžovaný sníh zmrznul, takže povrch byl různě hrbolatý a hroudovatý. Shodli jsme se na tom, že pro reálné vyzkoušení lyží byly podmínky nejnáročnější. Stoupání na pásech jsme nezkoušeli, neboť jsme oprávněně předpokládali, že 82 ECOre se budou chovat jak při výstupu přímo, tak v traverzech ve strmém terénu jako standardní Waybacky. Pro připevnění stoupacích pásů jsou ve špičkách ha patách lyží plastovými záslepkami zadělané díry pro pro K2 uchycení stoupacích pásů špička-pata – K2 Z-clip. Navíc jsou tyto malé díry určeny pro rychlé smontování provizorního prostředu s dalším výrobkem K2 – kombinací lopaty, cepínu a záchranného prostředku K2 The Shaxe.
V prvních jízdách jsem jezdil na tvrdých rovných sjezdovkách všech obtížností a zkoušel oblouky od krátkých přes střední až po dlouhé v různých rychlostech. Pouze při první jízdě po přemrzlé černé sjezdovce číslo 31 jsem měl jisté obavy, jak se bude chovat univerzální balzová lyže s hmotností kolem jednoho kilogramu. Ukázalo se, že lyže dobře drží i na poměrně strmém přemrzlém povrchu. Samozřejmě není možné srovnávat univerzální skialpovou lyži se závodní slalomkou, takže na vodou prolitou a uzavřenou část černé sjezdovky s postaveným slalomem jsem se díval jenom z lanovky.
V hrbolatém a tvrdém volném terénu se 82 ECOre chovaly standardně dobře a nevšimnul jsem si žádného rozdílu oproti klasickým Wayback 96. Samozřejmě, pokud by byl k dispozici prašan, tak by rozdíl mezi těmito lyžemi byl výrazný, když lyže se šířkou 82 mm pod vázáním jsou dnes považováno za úzké skialpy (pomine-li se kategorie závodní skialpová lyže).
Jak lyže K2 Wayback 82 ECOre hodnotí horský vůdce UIAGM Vojta Dvořák?
“Už dvě sezony jezdím na lyžích širších a těžších, takže možnost otestovat opět nějakou lehkou lyži jsem kvitoval s povděkem. Hned po potěžkání je jasné, že je to opravdu lehká lyže a o to více jsem se těšil na sjezdy. Příležitost jsem využil a kromě proměnlivých sjezdovek, které nabízely tvrdou pistu, ale i na sluníčku měkčí povrch, jsem vyrazil i do volného terénu. Volný terén byl tentokrát v listopadu v Söldenu dokonale přeryt, a místy byla na povrchu trochu krusta.
Příjemným překvapením bylo zjištění, že se do lyže dá opřít a zkusil jsem tak jít na její maximum. Na ledu to už bylo za hranicí pro takto koncipovanou lyži, ale v proměnlivém terénu se držela velmi dobře a příjemně mě překvapila. Po nájezdu do terénu je samozřejmě šířka 82 mm znát, ale je to přece lehká skialpová lyže, ne? Stačilo pouze trochu více vytahovat nohy a stát nad lyži. Potom Wayback 82 ECOre zvládl i ledovcové břicho „Gletscherbruch“.
Můj verdikt? Univerzálka pro skialpinisty, pro které je výstup prioritou a lyžařské schopnosti jim dovolují pouštět se ze svahu dolů v různorodém terénu a sklonu. Je to ideální lyže na přechody, fitness skialp nebo všude tam, kde hraje hmotnost roli. A ten pocit navíc, že jsou ECOre, je přece k nezaplacení.”
Shrnutí
Vyzkoušením K2 Wayback 82 ECOre v tvrdých terénech Ötztálských Alp jsme si ověřili, že se i velmi lehká lyže dobře chová v náročných sněhových podmínkách a hodí se přesně na to, k čemu je určena, tj. univerzální použití pro klasický skialp, přechody, a výškové sjezdy – ne nutně rovnou v oblasti stejnojmenného druhého nejvyššího světového vrcholu.
Co nás zaujalo:
- Konstrukce jádra balza plus lněné vlákno
- Selektivní oplet karbonovými vlákny
- Hmotnost jedné lyže atakující hranici 1 kg
v listopadovém testu skialp lyží v časopisu Alpin 11/2015 z této lyže takové nadšení nepanovalo – dle testérů nestabilní a neklidná, zvláště na tvrdém a problematickém sněhu. Hodnocení bylo dost nízké. Tak nevím, mám pocit, že když je něco půjčeno, tak musí být i pochváleno…..nicméně sám jsem nejel, tak nemůžu hodnotit.
Vysvětlení viz výše – jezdil jsem na nich cca 3 hodiny, poté jsem měnil za další lyže. 82 ECOre se chovala jako klasická lehká skialpová lyže, tj. naprosto přiměřeně tomu, k čemu je určená (stejně jako ostatní Waybacky) a za podmínek, co byly v Söldenu – včetně rozježděného ledovcového „břicha“ vedle č. 31. Samozřejmě, že na velmi trdém podkladu není porovnatelná se speciály na sjezdovku iKonic 85 a jinými.
Letošní Alpin 11/2015 jsem bohužel neviděl, takže nemohu posoudit výsledky různých lyží v kategorii +/-1 kg.
porovnáváno nebylo se specialy na sjezdovky, ale s ostatnimi skialp značkami (do šířky 90mm) a 82 ECO dopadla dost špatně. Asi je to daň už za tu nízkou hmotnost, každopádně asi všichni čekali, že když má v názvu Wayback, tak po předešlých vítězstvím těchto lyží v minulých letech to opět bude dobrá lyže…
Ještě mám dotaz – zvažuji po letech ježdění s K2 Shuksan koupit něco nového , širšího a právě K2 Wayback 88 jsou zatím favoritem. Testy mám načtené, ale má někdo praktické zkušenosti ? Ještě zvažuji Wayback 96 , recenze zde jsem četl – dají se tyto dvě lyže nějak porovnat ? Pro klasické tůry v Rakousku cca 10x za sezonu.
Je možné to porovnání z Alpin poslat? Co tam bylo u různých vyzdvíženo a naopak kritizováno?
Jezdil jsem jen na 96, v Söldenu kolega jezdil 88, pro klasické túry v Rakousku 10x za sezónu je to asi jedno. Osobně bych si vybral širší ať už pro případ jarní kejdy nebo případného prašanu 🙂
Bez dovoleni bych se vetrela do debaty o oblibenem tematu :).
Podivej se na Lezce, tam se o tom nekolikrat diskutovalo.
Za sebe mohu rici, ze jsem WayBacky 88 (celozluty model 13/14) dukladne otestovala pri jarnim prechodu masivu Gran Paradiso (20cm prasanu, lehka krusta, firn, prudky, zledovately a boulovaty prusek, zmrzly snih a hlubsi ohraty prasan) a nemohu si je vynachvalit. V prasanu spicka pekne vyplave na povrch, dobre drzi i na tvrdem ci dokonce zmrzlem snehu, daji se na nich jezdit jak kratke, tak dlouhe oblouky, muzes se na nich vozit, anebo se do nich poradne oprit … opravdu univerzalni lyze! Charakter maji hodne podobny Shuksanum, jen jsou diky sirce a delsimu polomeru oblouku o neco mene tocive (pro me pozitivni), ale stale je to hodne tociva lyze.
Osobne bych uprednostnovala spise tento stary model (dostane se v proflaklych bavorskych i-obchodech) oproti novym WayBack 88 ze sezon 14-15/15-16, ktery je vyrazne lehci (=dle meho mensi zivotnost) a hlavne vyrazne vice vykrojeny (horsi na tvrdem povrchu).
Sirka 88mm mi prijde jako optimalni kompromis, oproti 78mm Shuksanum mnohem lepe nesou v prasanu, ale zaroven dobre drzi na tvrdem. Lyze blizici se 100mm jsou dle meho teoretickeho nazoru uz prilis siroke na tvrdy povrch (=velka paka), ale zaroven ne az o tolik lepsi v prasanu. Dalsim faktorem je styl jizdy: pokud uprednostnujes kratke obloucky/vlnovky, tak 88mm bohate staci. Navic i na WayBackach 88 se da jezdit rychle a dlouhymi oblouky, jen si oproti sirokym a dlouhym prasanovkam musi clovek davat vetsi pozor na to, aby spravne trefil predozadni rovnovahu a zatizeni lyzi.
Hore zdar,
Lenka K.
Testy mohou být různé a výrazně se lišit. Když se podíváš na podobně obsáhlý test renomovaného italského časopisu Skialper, tak tyto lyže naopak vyšly v testu velmi dobře co do jízdních i stoupacích vlastností. Na vícedenní túry jednoznačně lepší než širší Wayback 88, které jsou už těžší. Prostě záleží co a jak jezdíš
Ahoj, manželka minulou zimu přešaltrovala právě z Shuksanů na Waybacky 88. Z jejího laického pohledu to je krok vpřed a to byl prvotně skeptická. Horekopcom žádná změna (stejný vázko) a směrem dolů pocitově lepší (díky šířce a lehkému rockeru be špici). Ale nevím jak na tvrdým zmrzlým podkladu (tam asi jsou skuhksany o chlup lepší?).
Diky za všem za postřehy, jen mne to utvrdilo, že koupím Wayback 88, ty 96 bych vyžil max 1-2x za sezonu. Lenko, trochu jsi mne znejistila s těi staršmi modely. Ta nižší váha novějších modelů mne láká, nižší trvanlivost mi nevadí, na 10x víkendovka za rok to je v pohodě, případně koupím za 5 let další (to je spíš větší pravděpodobnost za tu dobu lyži zničit na kamnech apod.) Spíš jsem měl pocit, že u novějších modelů vylepšili ten Rocker, takže by to mělo být lepší v prašanu. Kupovat budu samozřejmě v profláknutém bavorském obchodu, zvlášť když teď o víkendu mají 10% slevy Black Friday.
JInak vložit test z Alpin 11/2015 sem nemohu mam to z aplikace v mobilu – stačí si stáhnout aplikaci a zaplatit cca5 EUR za stažení čísla ….
Krome vahy mi u novych WayBacku 88 hlavne vadi kratsi radius: i ty, co mam, jsou dost tocive a s kratsim radiem to bude brusle jako Shuksan. Takze pokud Ti vyhovuje extremni tocivost Shuksanu, budou se Ti nejspis lepe vyhovovat ty nove WayBacky. V opacnem pripade na nejaky ten gram nehled … :).
Hore zdar,
Lenka K.
Mám Wayback 13/14, ten celožlutý model a nedám na něj dopustit. I když jsem loni víc nastoupal na lehkém setu (sjezd je vopruz). Super univerzálka na všechny druhy sněhu. Poctivej kus dřeva s laminátem, kterej vydrží. Dneska se všichni zbláznili z váhy, ať to jsou skialpy nebo kola, ale většinou to bývá na úkor tuhosti a tím i jízdních vlastností.
Tak, tak, WayBacky s Dynafit jsou moje LEHKA lyze, bezne tury delam za slusneho mekkeho snehu na lyzich o 1kg tezsich :). Chce to jen trochu fyzicky. Ohledne kol souhlasit nemohu, celopero, co vazi 11kg se pri sjezdu (za stejneho zdvihu) od celopera vaziciho 13kg nelisi, ale do kopce (a co teprv pri poponaseni v Alpach) je to setsakra rozdil. Ale to odbocujeme …
Hore zdar,
Lenka K.
Zajímavé vybavení
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru.
Stoupací pásy G3 Minimist 2 Glide
.
Široké stoupací pásy 130 mm na freeride
Stoupací pásy s kovovým okem vpředu a háčkem vzadu perfektně drží po celé délce lyže.
Skialpové teleskopické hole FR Vario
Teleskopické hole s dlouhým gripem, odepínacím poutkem a talířkem do prašanu.
Vybavení
Jak vybrat skialpové lyže?
ARVA REACTOR SWITCH FRAME – JEDEN BATOH NA VŠECHNO
Nejlepší skialpinistické vybavení