Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Na období velikonoc jsem měl na vyzkoušení skialpový komplet z novinek na zimu 2014-2015 – lyže K2 Wayback 96 s pintech vázáním Marker Kingpin a zeleně svítícími stoupacími pásy. S lyžemi jsem se pohyboval v makedonských pohořích Šar planina a Galičica, kde počasí a sněhové podmínky dovolily vyzkoušet při sjezdech i výstupech vše, s čím se lyžař na horách může setkat od prašanu až po přemrzlý hrbolatý podklad.
S lyžemi od K2 jsem se seznámil už v lyžařském „pravěku“, kdy mé první „normálně“ dlouhé lyže byly 195 cm dlouhé K2 COMP-710 někdy na začátku devadesátých let dvacátého století. Z nich jsem následně přešel rovnou na skialpy. Na skialpových lyžích K2 jezdila řada lidí kolem mě, ale osobně jsem na nich jel jen párkrát. První větší vyzkoušení nových skialpových lyží K2 bylo možné na začátku listopadu 2014 v rakouském Söldenu (Vyzkoušení K2 v Söldenu 2014), kde jsme jak lyžovali, tak šlapali na nových K2 Wayback 88 v délce 174 cm (126-88-113) a osazených vázáním Marker Duke.
V Söldenu jsme lyžovali a chodili na pásech s K2 Wayback 88 v hustém sněžení a mlze (nahoře ve výšce kolem 3000 metrů byl doprovodem ještě silný nárazový vítr), kdy byl čerstvý sníh převážně prachový, v Makedonii jsme při výstupech a sjezdech s K2 Wayback 96 zažili všechno ostatní. Zkrácený výčet podmínek zahrnuje:
Prachový sníh navátý do terénních zářezů po nočním sněžení
Mokrý sníh v odpoledních hodinách za slunečného počasí
Těžký mokrý sníh v dešti na dojezdu ke konci sněhu v pohoří Galičica
Tvrdý sníh a naváté sněhové desky
Větrem ubitý sníh
Tenká ledová glazura na tvrdém sněhu
Tvrdý hladký a hrbolatý přemrzlý sníh
A jako bonus sjezd ve sněhovém splazu
(chyběla jen ideálně krusta)
Výše uvedený výčet ukazuje, že se kromě ideálního prašanu jezdilo na všech možných podkladech, s nimiž se lyžař v průběhu zimní sezóny od pozdního podzimu až do konce jara může setkat.
Na lyžích K2 Wayback 96 bylo namontované vázání Marker Kingpin v demonstrační verzi pro snadné přestavení na velký rozsah velikostí skeletů. Marker Kingpin je převratným vázáním kategorie pintech, kdy se od ostatních neliší ve využití dvou pinů ve špičce boty, ale v patě vázání. Laik na první pohled nevidí rozdíl mezi patou klasického sjezdového vázání a Kingpinu. Je to kvůli tomu, že se Marker snažil využít svých rozsáhlých znalostí z oblasti bezpečnostních sjezdových vázání I u skialpu. Samozřejmě, jen letmé porovnání skialpových setů K2 Wayback 88 s Marker Duke a K2 Wayback 96 s Marker Kingpin vyznělo z hlediska hmotnosti a funkčnosti jednoznačně pro K2 Wayback 96 s Marker Kingpin.
Lyže K2 Wayback
Lyžařská kategorie K2 Backside Touring zahrnuje u K2 na sezónu 2014-2015 čtyři modely lyží, kdy Wayback má varianty 84, 88 a 96 a jako doplňující jsou z dnešního “fošnového” pohledu jen 74 mm široké K2 Backlite 74. Pomineme-li téměř “běžky” Backlite 74 (118-74-103 v délkách 153, 160, 167 a 174 cm při hmotnosti jedné lyže 1100 g u délky 167 cm), se tři modely Wayback téměř neliší v šířce špičky, kdy od 82 po 96 je rozdíl jenom 4 milimetry, zatímco paty mají šířku 105, 114 a 118 mm. Společně s šířkami lyží pod vázáním se dostávají dva poloměra zatáčení 17 metrů (Wayback 82 a 84) a 21 metrů (Wayback 96).
Všechny lyže kategorie Backside Touring jsou vybaveny All-terrain rockerem, špička je snížená a plochá, a rocker v přední části lyže vhodně zvolený vzhledem k předpokládanému použití. Ve střední části lyže je potom malé až střední prohnutí. Pata lyže je potom zakončena malým All-terrain rockerem. Stejně jako všechny ostatní lyže K2 určené pro pohyb ve volném terénu, jsou Waybacky vybavené dírami ve špičce a patě lyže. Tyto díry jsou standardně zaslepeny plastovými záslepkami a před použitím stoupacích pásů se záslepky pouze vytlačí. Kromě upevnění stoupacích pásů pomocí K2 Z clipu jsou tyto díry určeny v kombinaci s K2 The Shaxe k rychlému vytvoření provizorního svozného prostředku v případě zranění. Na patě mají Waybacky ještě zářezy pro upevňování a fixaci stoupacích pásů.
Z lyžování na Wayback 88 na jednom druhu sněhu v Söldenu (viz výše) není možné usoudit, zda a jak by byl vyhovující poloměř zatáčení 17 m oproti 21 m na všech možných druzích sněhu dostupných v makedonských pohořích. Wayback 88 v délce 174 cm bych presto mohl (i po zkušenostech s Wayback 96) doporučit jako univerzální skialpinistické lyže pro každého, kdo je zvyklý na standardní skialpinistické lyže od skialpinistických začátečniků až po velmi dobré lyžaře.
Trochu překvapivé může být, jak se podařilo K2 u modelu Wayback 88 s délkou 174 cm dosáhnout hmotnosti jedné lyže jen o 50 gramů výšší v porovnání se 167 cm dlouhými Wayback 84. Použité materiály jsou stejné, liší se častečně jen v konstrukci, kdy 84 mají Cap, zatímco 88 Hybritech Sidewall.
S lyžemi K2 Wayback 96 jsem měl možnost se pořádně “vyřádit” v Makedonii (Velikonoční makedonský skialp se sněžením i deštěm), kde nám aktuální povětrnostní podmínky připravily vše, s čím se může lyžař setkat ve volném terénu. Při délce 177 cm se na nich jezdilo v prašanu parádně při různých délkách oblouků a rychlostech. Mokrý sníh byl také sjízdný bez jakýchkoliv omezení oproti kolegům na “standardních” starších modelech K2, kteří se bořili a občas předváděli zajímavé pádové kreace. Na tvrdém podkladu hrany a lyže samotné spolehlivě dovolily opět různě dlouhé oblouky v rychlostech od pomalých po vysoké. Jediný podklad, kdy jsem s K2 Wayback 96 částečně ztrácel jistotu byl přemrzlý hrbolatý podklad alias “květák”, ale to se mi stává na všech lyžích.
Stoupací pásy K2 mají výraznou zelenou barvu a dodávají se ve dvou variantách: předem ořezané nebo “metráž” šířky 125 a 150 mm. Materiálem je kombinace mohairu a nylonu v poměru 70 ku 30 procentům. Stoupací pásy jsem měl předem ořezané na transportní fólii, takže mi v terénu zbývalo jen vytlačit záslepky ze špiček a pat lyží, nalepit pásy a upravit délkové nastavení konců u paty lyže. Stoupací pásy byly úplně nové a těsně kryjící celou skluznici, takže výstupy různé strmosti přímo nebo traverzy byly bez ohledu na podklad parádní. Pásy držely na skluznici výborně i přes opakované nalepování v průběhu dne ať už ve sněžení, za mrazu nebo pod pálícím sluncem. Při stoupání v hlubokém sněhu je potřeba kvůli ploché a nízké špičce více zvedat lyže při prorážení stopy. Toto zvedání samozřejmě odpadá, pokud stopu proráží někdo jiný.
Na špičce lyže se stoupací pásy upevňují “háčkem” skrz díru, zatímco na patě lyže je možností vice. Výrobce doporučuje přehnutí nastavítelného pásku přes patu a zaháknutí háčku shora do díry v lyži, což je samozřejmě nejlepší varianta. Do jisté miry jsou použitelné i další dvě možnosti: zaháknutí háčku do díry v patě lyže zespodu nebo zaháknutí háčku za výřez v patě lyže (viz fotografie). Obě tyto možnosti byly vyzkoušeny v měkkém sněhu, na tvrdém sněhu by nevhodně dřela o podklad přeska u háčku.
Shrnutí:
K2 Wayback 96 je perfektní lyže do téměř jakéhokoliv terénu pro různě vyspělé lyžaře. Ačkoliv 96 mm pod vázáním ještě je pod hranicí prašanových lyží, Wayback krásně “plave” v prašanu a umožňuje tak v případě potřeby i dost rychlou jízdu. V délce 177 cm je Wayback 96 univerzální lyží pro každého, ale osobně bych dal přednost nejdelší verzi s délkou 184 cm.
Co se nám líbí:
Výborná lyže pro sjezdy na různých druzích sněhu
S vázáním Marker Kingpin dobrá kombinace (z hlediska hmotnosti a funkčnosti) pro jakkoliv pokročilého zájemce o lyžování ve volném terénu
Možnost rychlé přípravy provizorního svozného prostředku při použití K2 The Shaxe
Nevýhody:
žádné
Vlastnosti: Model: K2 Wayback 177 cm, 128-96-118 mm Hmotnost jedné lyže: 1550 g Výrobce: http://k2skis.com/ Dodavatel: Camping Gaz CS s.r.o. Cena: 15999 Kč