Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Na první pohled technická – atletická svrchní bunda, která zaujme prostým technickým vzhledem a vysoko posazenými kapsami. I díky použitému plně strečovému materiálu je zařazena do nejvyšší kategorie Protech series, která byla vyvinuta po intenzivní spolupráci s elitním světovým horolezcem, ambasadorem značky Ternua, Albertem Iñurrategim. Ten vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez kyslíku ve věku 33 let, což je dodnes nepřekonaný rekord.
Na úvod
Tato bunda má pro svého nositele hned několik překvapení. Prvním je kompletní elasticita materiálu. Tím myslím, že tato bunda je elastická ve všech směrech. Dalším překvapením je absence tzv. klasických „samosvorek“. A dobře jsou také posazeny kapsy tak, že o ně nepřijdete ani při zapnutém bederáku nebo při oblečeném sedacím úvazku. Překvapily nás vnitřní síťované kapsy a odepínatelný sněhový límec. Překvapením však není ekologický přístup k výrobě, který je u celé značky Ternua samozřejmostí.
Fajn střih tak, abyste do kapes mohli odložit ruce a ještě do vnitřních něco naložit. Promyšlený střih dál umožňuje zvedat ruce až nad hlavu, aniž by se vám bunda vyhrnovala. Délka je tak akorát. Posuďte z fotografií v galerii sami. Zádový díl je prodloužený. Rukávy jsou v loktech předtvarovány. Stahování v zápěstí je pomocí suchého zipu. Uvnitř bundy je odnímatelný sněhový límec. Bunda Ternua Alpine Pro Jacket je dostupná i dámské verzi.
Kapsy
Kapes je celkem čtvero. Plus jedna bonusová. Dvě vnější zipové vysoko posazené tak, že při zapnutém bederáku nebo při oblečeném sedacím úvazku se pořád do nich dostanete. Osobně preferuji spíše hrudní kapsy, které jsou obecně hlubší, ale rychle jsem si zvykl tyto kapsy zajišťovat zipem, protože jsou mělké. Na druhou stranu bylo moc fajn při dlouhém čekání nebo pochodování do nich zavěsit ruce a koukat do země nebo do krajiny. Další dvojice kapes je vnitřní a jsou síťované. Ty nejsou nijak uzaviratelné a odkládat do nich telefon jsem se zdráhal. Určeny jsou spíše pro odkládání rukavic, šátku, apod. Na levé kapse je ještě ta „bonusová“ kapsa, která je určena pro skipas. Kvůli průchodu turnikety je umístěna na levé straně. Skipas skvěle zapadá do této extra nalaminované kapsičky. Avšak skipas v ní perfektně drží, pokud bunda visí na věšáku nebo, když ji máte na sobě. Několikrát jsem však málem o skipas přišel, když jsem bundu i se skipasem v této kapsičce vytahoval z batohu. Vnější zipové kapsy mají velká táhla a dobře se ovládají i v rukavicích.
Kapuce a límec
Límec je dostatečně vysoký tak, aby vám chránil krk a bradu. Z vnitřní strany je pro větší komfort váš krk včetně zátylku navíc chráněn „semišovými“ panely. Velikost kapuce se reguluje pomocí hned několika pružných tkanic. První klasicky stahuje obvod kapuce. Druhá na temeni hlavy zmenšuje její objem a ta poslední tkanice s klasickou samosvorkou stahuje výšku límce za krkem. Tu využijete při nošení kapuce bez helmy. Malinkou nevýhodou této poslední samosvorky je při jejím zatažení dlouhý volný konec s plastovou koncovkou, který vám končí někde mezi lopatkami.
Klasické samosvorky jsou na celé bundě nahrazeny plochými samosvorkami, které jsou zakomponovány přímo do lemů a nijak tedy netrčí z bundy. A ani se nikde nezachytávají. Na etiketě jsem našel pouze označení CohaesiveTM – Embedded Components. Pružné tkanice v kapuci tak volně procházejí těmito „komponenty“, které je možno snadno nahmatat i v rukavicích a kapuci stáhnout nebo snadno povolit. Celkem jich na bundě Ternua Alpine Pro Jacket naleznete 5. Tři jsou v límci a kapuci a jeden pár v pase. Jedinou výjimkou je samosvorka za krkem pro ovládání a stahování límce za krkem. Tam je použita klasická samosvorka.
Svrchní materiál
Bunda je vyrobena ze strečového třívrstvého membránového materiálu Shelltec Active Flex (74% polyamid, 9% polyester, 7% elastan), který posouvá komfort nošení membránového oblečení do nové sféry. Materiál je strečový do všech směrů. Vodní sloupec je 20 000 mm, prodyšnost pak 20 000 g/m2/24 hod). Osobně musím potvrdit, že tato bunda vyhovuje mému stylu oblékání na hory. A to absenci sofshellu. Takže díky jejím vlastnostem tuto vrstvu přeskakuji a bral jsem na sebe rovnou tuto prodyšnou bundu.
Samozřejmě i ona má svoje limity a proto ji výrobce opatřil ventilací v podpaží. Použitá DWR (durable water repellent) úprava materiálu proti smáčivosti neobsahuje škodlivé fluorokarbonové sloučeniny (PFC).
Zipy
Všechny jsou voděodolné. Hlavní zip je kosticový a dvojcestný. Zbylé zipy jako jsou na kapsách a na ventilaci jsou spirálové voděodolné zipy s velkými táhly. Značka zipů je W&T. Délka ventilačních zipů je takřka 35 cm.
Non gogoa, han zangoa znamená „Kde je vůle, tam je i cesta“. Toto staré baskické rčení je možné si vyložit i tak, že pokud o něco opravdu usilujeme a chceme dokázat, dokážeme to! Španělská firma s velrybí ploutví ve znaku – Ternua začínala 1986 jako lokální značka. Dnes patří mezi nejdominantnější španělské outdoorové firmy s mezinárodním přesahem. Nosným programem firmy je oblečení pro volný čas a turistiku s důrazem na technickou dokonalost, propracovanost detailu, maximální funkčnost – vše ve spojení s unikátním designem a hlavně respektem k životnímu prostředí a podmínkami trvale udržitelného rozvoje. Doporučujeme toto video o udržitelnosti alá TERNUA. V aktuálních kolekcích má Ternua více než 70% produktů, které mají certifikaci „Bluesign“. Jsou vyrobeny z biobavlny, recyklovaných nebo biologicky odbouratelných materiálů. Firma si dala závazek dál tento trend stupňovat. Znamená to další finanční náklady a značné úsilí. Koupí produktů Ternua nezískáváte jenom technicky a designově dokonalé oblečení, ale i vy osobně pomáháte tento trend dále rozvíjet.