Náhorní plošina Tauplitzalm a vše, co ji obklopuje, nabízí ideální podmínky na všechny možné zimní i nezimní sporty. Pokud uvažujete o tom, že své děti vytáhnete z upravených sjezdovek do volného terénu, nebo vy sami jste takové lyžování ještě nevyzkoušeli, tak vzhůru do na Tauplitz.
Tauplitz je v porovnání s Itálií nebo Francií coby kamenem dohodil – z Prahy je to jen přibližně 400 km autem, což je vhodná vzdálenost i na víkend, případně prodloužený víkend. V případě zájmu o projetí všech volných terénů, které Tauplitz nabízí, je vhodné si pro něj rezervovat alespoň tři dny lyžování.
Ubytování při lyžařském výletu na Tauplitz
Do oblasti Tauplitze jsme vyjížděli ráno s tím, že první den se rozlyžujeme jen odpoledne. Jelikož na Taupltalmu byly podle předchozího zjišťování všechny ubytovací kapacity pro naší osmičlennou skupinku už plné, ubytovali jsme se v bungalovu v Bad Mitterndorf. Jedinou nevýhodou ubytování v Bad Mitterndorfu je nutnost dojezdu skibusem nebo vlastní autem po Tauplitzalm Alpenstrasse na parkoviště u dolní stanice kabinkové lanovky. Horská silnice je zpoplatněná mýtem, které neplatíte, pokud máte skipass. Naopak, na skialp nebo běžky už mýto zaplatíte. Výhodou Bad Mitterndorfu je wellness centru s bazény, a o pár kilometrů dále ještě větší wellness centrum v Bad Aussee. Není nic lepšího, než se po celodenním lyžování naložit do venkovního bazénu s teplou vodou a výhledem na zasněžené kopce. Obdobně dobrý výhled nabízí i některá ze saun s proskleným výhledem na hory.
Lanovky a vleky v Tauplitz
Tauplitz je po všech stránkách moderní středisko s velkou přepravní kapacitou. Ve středisku je dohromady 17 vleků, z toho jedna osmimístná kabinka, čtyři sedačkové lanovky a zbytek jsou kotvy plus jeden lanový vlek pro překonání mírného kopce na okružní sjezdovce do Bad Mittendorfu nebo Tauplitz. Se zprovozněním kabinkové lanovky Mitterstein se středisko rozšířilo o několik strmých i mírných sjezdovek. Na výběr je toho opravdu hodně.
Na prvotní rozježdění jsou vhodné sjezdovky číslo 23 z hrany Lawinensteinu a následné pokračování po červené sjezdovce číslo jedna a tři k dolní stanici kabinkové lanovky. Poté je možné přejít na černý „padák“ číslo 27 vedoucí podél druhého úseku kabinkové lanovky na Lawinenstein. Sjezdovka je široká s krásným vzdušným sklonem. Z upravených trati je dále výborná i černá 16 ze Schneiderkogelu (1765 m).
Ze sjezdovek do volného terénu
V oficiálním přehledu sjezdovek střediska Tauplitz je označena jako volný terén pouze černá 23b. Realita je ale taková, že se nad hranicí lesa dá jezdit téměř všude, kde se lyžař či snowboardista podívá. Prvotní rozlyžování v neupraveném terénu je možné s dětmi (vhodné pro děti od cca šesti let, co už umí přiměřeně lyžovat) absolvovat na kotvových vlecích Grosselifte obsluhujících červené sjezdovky č. 9 a 10. Po obou stranách kotev je nechán neupravovaný úsek – u devítky bez porostu, zatímco sjezdovky č. 10 obchází úsek řídkého pokrytí stromy.
Pokud to tady děti zvládnou, je možné se posunout dále – například na černou volnou 23b. U ní je více variant, protože svah není jednolitý a je na něm spousta terénních nerovností. Kromě nerovností jsou tady i kosodřevina a stromy. Pozor je potřeba dávat v dolní části, kdy jsou pod šestisedačkou i krátké skalní úseky, do nichž není vhodné tahat děti. Šestisedačka Lawinenstein je také vhodná pro oblast napravo (při pohledu z kopce dolů) od upravené červené sjezdovky č. 23, kde jsou různé muldy a terénní nerovnosti „okořeněné“ kosodřevinou.
Nejvíce jsme ale rozjezdili okolí čtyřsedačky Schneiderkogel, kdy po první jízdě po černé č. 16 jsme jezdili úplně všechno, co bylo neupravené rolbou. Nejlepší sjezdy byly v horní častí kolem lanovky, kdy se dalo pod křižující červenou 15 zajezdit i ve vzorstlém lese. Ještě větší lesní oblibu měla oblast od lanovky napravo při pohledu z vrcholu dolů, kde byla volná příjemně skloněná pláň vystřídána vzrostlým lesem k dojezdu do vlekového „centra“. Co jsme si s dětmi nedovolili, byly strmé svahy ze Schneiderkogelu k velkému jezeru, kde kromě strmosti byl sníh i zmrzlý.
Lahůdková je potom další z význačných oblastí přímo z vrcholu Lawinensteinu (1965 m), kde je možné víceméně kdykoliv stočit své lyže směrem na Bad Mittendorf. S dětmi i dospělými jsme pojezdili parádní členitý terén vedle traverzové modré č. 29.
Tauplitz – shrnutí
Tauplitz je možné doporučit každému, kde chce být celý den venku na sněhu a nenudit se. Kromě tradičních dobře upravených sjezdovek nabízí tato oblast nádherné členité svahy pro freeridové začátečníky až po velmi pokročilé. I když jsme měli na klasický prašan smůlu, děti ve věku sedm a deset let se vylyžovaly dokonale. Jak je v Rakousku samozřejmostí, na řadě míst jsou výborná restaurační zařízení, takže se nedá lyžovat hladový. Pokud se náhodou stane, že jízda dole kopcem zrovna některý den nesedne, není nic jednoduššího, než se přepnout na běžecké lyžování ať už na Tauplitzalmu nebo v údolí – upravovaných běžkařských tras jsou desítky kilometrů.
Jan Pala se skialpinistickým aktivitám venuje dve desetiletí od Kanady pres Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamcatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky pres kurzy až po prednášky. |