Při Skialp sprintu Bílá excelovala Anna Figura

V sobotu 9. ledna se v lyžařském areálu Bílá uskutečnil první závod Českého a Středoevropského poháru ve skialpinismu – Skialp sprint Bílá. Velkou část účastníků tvořili polští závodníci v čele s Annou Figura – vícemystryní světa ve skialpinismu.

Velká polská účast byla díky tomu, že Poláci pojali závod v Bílé jako svůj kvalifikační, takže v některých kategoriích úplně převládli. Čiště polské zastoupení měly kategorie kadetek a juniorek, a polští závodníci převládli také mezi kadety. Některé z dalších kategorií měli jen slovenské a polské účastníky. Pro šedesát závodníků v devíti kategoriích připravili pořadatelé nakonec kvůli aktuálním sněhovým podmínkám jenom jednu trať. Původně se mělo závodit na dvou tratích – trať A byla pro muže, ženy, veterány a juniory o délce 950 m s převýšením 100 metrů, zatímco trať B byla určena pro kadety, kadetky, juniorky, muže a ženy open s délkou 650 m a převýšením 70 metrů.

VIDEO ČESKÁ TELEVIZE: Skialp sprint Bílá 2016 ČT

Kvůli atkuálním sněhovým podmínkám pořadatelé výrazně zpestřili trať, když zařadili úsek běhu lesem, což bylo ve tmě a na klouzavých botech docela obtížné. Závodníci šli trať maximálně čtyřikrát – kvalifikace, čtvrtfinále, semifinále a finále.

V některých rozbězích byli účastníci penalizování třiceti vteřinami kvůli nedodržení pravidel, která byla v některých ohledech odlišná od ostatních závodů. Porušením pravidel za 30 vteřin bylo např. to, že se v Bílé musel z depa vyjíždět s navlečenými poutky od hůlek, což podle pravidel ISMF být nemusí. „Kromě poutek od hůlek měli někteří závodníci problém i s čelovkou, která měla být rozsvícena po celou dobu závodu, nebo s tím, že jim tulení pásy při sjezdu nesmí čouhat z kombinézy,“ říká k penalizacím junior David Novák ze Skialpin klubu HS Orlické hory.

Závody začaly v sedm hodin večer na sjezdovkách Jižní I a Jižní II. Organizátoři měli na začátku delší prodlevy mezi starty, které si brzy uvědomili a poté šlo už vše jako po másle. Závod se může pyšnit opravdu skvělou organizací, a v depech pečlivými kontrolami. Vyhlášení výsledků organizátoři naplánovali třináct minut po doběhu finálového závodu mužů. „Organizátorům se opět podařilo udělat perfektní trať se skvělými parametry, za což při letošní míře sněhu opravdu smekám,“ doplňuje David Novák.

Z českých zástupců se v závodech započítávaných do Českého a Středoevropského poháru ve skialpinismu nejlépe dařilo junioru Davidu Novákovi ze Skialpin klubu HS Orlické hory, který v kvalifikaci, semifinále i finále ukázal soupeřům hned po startu záda. Přitom je loňský kadet mezi juniory letos nejmladší. V kvalifikaci dostal David Novák navíc třicetivteřinovou penalizaci za nenavlečená poutka holí.

Kategorie kadetek, stejně jako juniorek, byla jednoznačně polská. V Open kategoriích mužů a žen bylo zastoupení slabší, když žena startovala pouze jedna a mužů šest.

Mezi veterány zvítězil Pavel Brncal z Malino Skialp Team před Petrem Novákem a Janem Pochobradským (oba Skialpin klub HS Orlické hory). „Pořadatelé chtěli vítěze finále veteránů diskvalifikovat kvůli tomu, že mu během závodu zhasla čelovka. Po dohodě se závodníky na dalších místech mu zůstalo první místo,“ shrnul možnou dohru finálové jízdy mužů druhý v pořadí Petr Novák. V kategorii mužů byl boj o první místo ryze slovenský. Zvítězil Jozef Hlavčo (Dynafit) před Jakubem Siarnikem (SK Žiarska dolina) a Matúšem Dankem (Skialp Bobrovec SkiTrab Team).

Největší hvězdou sobotního Skialp sprintu na Bílé byla polská reprezentantka Anna Figura z KW Zakopane, která druhé v pořadí Zuzaně Dudášové nadělila ve finále více než tři čtvrtě minuty.

1. Kramolišová Jitka 1985 Sintesi Prima Donna CZE 00:10:29.80

Odkaz na KOMPLETNÍ VÝSLEDKY SKIALP SPRINT BÍLÁ 2016.

Pořadatelé Skialp de Bílá.

Podpora závodníků Davida Nováka a Petra Nováka: Hipoxico.cz , Namche.cz, SkiTrab.cz, Dynafit, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz.

Zkušenosti čtenářů

Ja?no!

Píšete, že druhá žena od víťazky dostala více než minutu, ale rozdiel medzi 7:01 a  6:15 to sa mi vidí ako 46 sekúnd 😉

palič

Poznámka o 46 s je správná, ten více než minutový rozdíl byl v kvalifikaci. Z příslušné věty v članku to vypadlo.