V oblasti Chopku se základnou na Kamenné chatě bylo připraveno rozsáhlé testování skialpového, freeridového a lavinového materiálu ve dvou třídenních turnusech v polovině března 2016. Kromě klasického testování lyží blackcrows se velká pozornost věnovala lavinové prevenci, pohybu ve strmém terénu a slaňování ze štandů ve sněhu.
K dispozici byly výrobky firem blackcrows (32 párů lyží), Ortovox (lavinové vyhledávače, batohy a oblečení), Diamir (vázání Vipec12 a Freeride Pro), Kohla (stoupací pásy a teleskopické hole), Mountain Equipment (oblečení) a mnoho dalšího. Mimo standardní zkoušení různých lyží čekal na účastníky bohatý a rozmanitý program. Po příjezdu na Srdiečko na jižní straně Chopku každý „vyfasoval“ lyže blackcrows s některým z vázání Diamir a lavinovou výstroj. Po nalepení pásů byl před účastníky výstup na nízkotatranský hřeben pod vedením Jána Blažeje.
Skialpový výstup na úvod
Slunečné počasí výletu přálo a všichni dorazili do domácího prostředí Kamenné chaty. S ubytováním a občerstvením začal „materiálový“ večer s podrobným rozborem všeho, co je potřeba na klasické skialpové túry, ledovce nebo do strmého sněhem a ledem pokrytého terénu. Od lyží, vázání a tuleních pásů se plynule přešlo k batohům. V obsahu batohu nesmí chybět nouzová výbava, stoupací železa, cepín, smyčky na prusíky a mnoho dalšího podle typu plánovaného výletu. O všech možných aspektech zimního pohybu v horách diskutovali účastníci posléze do brzkých ranních hodin.
Testování lyží v zanedbatelné viditelnosti
Další den ráno bylo pro mnohé počasí typicky „chopkovské“ – sněžení, vítr a hustá mlha, za níž by se nemusel stydět ani Rákosníček u svého rybníka Brčálník. Nachystaných bylo 32 párů lyží blackcrows, o které se staraly tři servismanky (!) – nastavování vázání na různé velikosti bot a úprava vypínacích sil byla zcela v režii žen. Na jednom modelu lyží jsme vždy jeli 1-2 jízdy (podle toho, jak lyže zaujaly), načež došlo k výměně lyží za jiný model. V husté mlze jsme byli trochu omezeni, neboť se kvůli špatné viditelnosti nedalo jezdit naplno.
Po skončení provozu vleků pokračoval venkovní program další částí – vyhledávání pomocí lavinových vyhledávačů a lavinových sond od teorie po praxi. Počastí bylo natolik nepříjemné, že i přes důkladné nabalení se do různých teplých vrstev byli účastníci rádi, když dorazili do chaty a vypili spoustu horkého „chatového“ čaje.
Na chatě se pokračovalo lavinovou výstrojí včetně ukázek aktuální oceněné novinky z německého veletrhu ISPO 2016 – lavinového batohu Ortovox Avabag. Pro porovnání byl opakovaně odpálen také lavinový batoh Pieps JetForce. Povedenou zajímavostí večerního programu bylo podrobné seznámení se s možnou domácí úpravou skluznice a hran lyží.
Štand ve sněhu a slaňování s lyžemi na zádech
Poslední půlden programu v okolí Kamenné chaty byl věnován nácviku komplexní skialpinistické túry. Začalo se přesunem na stoupacích pásech k malým převějím na začátku žlabu. Ne vždy je možné do žlabu najet přímo, a proto bylo předvedeno několik možností zřízení štandu s pomocí listu lopaty, cepínu nebo lyží. Z těchto štandů potom účastníci slanili do žlabu, kde se věnoval dostatek času zjišťování stability sněhové pokrývky: sněhový profil, rozšířený kompresní test a jiné.
Poté se na mačkách a s cepínem v ruce vystoupalo zpátky na hřeben, který začal postupně vystupovat z husté mlhy do slunečného počasí. S mačkami na nohou a lyžemi na zádech se přešlo přes druhý nejvyšší nízkotatranský vrchol Chopok. Zlepšeného počasí s občas probleskujícím sluncem a modrou oblohou jsme využili s Jakubem Freyem k několika odpoledním jízdám ve volných terénech severní strany Chopku. Kupodivu na severních pláních byly lepší podmínky ve volných terénech než na jihu.
Dvouapůldenní „testování a školení“ na Kamenné chatě bylo výborně a rozmanitě připravené, a i ti, kteří se v zimě doposud v horských terénech nepohybovali, získali dobré základy a přehled ke všemu, co je v horách nezbytné znát a mít s sebou.
Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky. |
výsledky testu lyží sa tu neobjavia, aspon názory na ne????