Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Pozvánka na výroční 10. ročník československého firnového memoriálu v Norsku 2024
16. 3. 2024
Jan Pala
Po skromných počátcích, kdy se nultého ročníku memoriálu zúčastnili pouze tři organizátoři, dosáhl československý firnový memoriál v Norsku již desátého pokračování. NorSKI skialp (šlapaní, splitboard a freeride) – Czechgang pod vedením ředitele memoriálu Rosti Harudy a ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS tímto zvou na první kulatý ročník Československého firnového memoriálu v Norsku ve dnech 30. dubna až 5. května 2024.
Československý firnový memoriál je sportovně společenská akce určená všem vyznavačům pohybových aktivit na sněhu, kteří pro výstup do na vrcholy a sedla nejraději volí tulení pásy. Sjezd je potom individuální, takže jsou vítání zájemci obou pohlaví (je to tradiční memoriál) se skialpinistickým, telemarkovým nebo splitboardovým vybavením. Na desátém ročníku bychom rádi uvítali i netradiční „tulení“ disciplíny typu big foot, backcountry běžky, raxski, monoski dělené provýstup na dvě samostatné lyžiny, případně premiérově by byl vhodný i nějaký triboardista.
Předpokládá se účast Čechů a Slováků žijících dlouhodobě v Norsku, stejně jako těch, kteří do Norska přijedou nebo přiletí jen kvůli memoriálu. Hlavní náplni memoriálu jsou v denních hodinách ledovcové a neledovcové výlety na různé vrcholy a sedla s následným sjezdem dolů. Večer potom bude každý den následovat společné posezení se zhodnocením uplynulé sezóny a plány na následující sezónu. Spí se podle toho, jak si kdo ustele, někdo v obytném autě, jiný ve stanu.
Memoriál založili v dávných dobách Martin“Kulda“ Kulíšek, Rosťa Haruda a Tibor Mužik. Dlouhodobým ředitelem memoriálu byl právě Kulda, který ovšem před několika lety přesídlil zpátky do České reupbliky a memoriálu se účastní pouze virtuálně. Ředitelské žezlo po něm převzal Rosťa Haruda se základnou na ostrově Midsund.
Jménem organizačního výboru shrnuje pozvánku na memoriál současný ředitel Rosťa Haruda takto:
„Přátelé, nastal čas oznámit datum konání jubilejniho 10. ročníku čs. firnového memoriálu. Tentokrát, na přání tradičních úcastniků z předchozích let, trošku dříve nez obvykle. Prý se jim nechce tolik nosit lyže na zádech. Přitom není nic zábavnějšího než nést lyže na batohu pár set výškových metrů nahoru i dolů za účelem dosažení sněhu.
Sraz bude v úterý 30. 4. 2024 večer v base campu, jehož lokalita bude specifikována na základě sněhových podmínek a předpovědi počasí. Pravděpodobně to bude Romsdal nebo Sunmøre – pokusíme se vybrat „novou“ lokalitu, tedy místo, kde většina účastníků předtím nebyla. Ubytování, strava a transport je, jako obvykle, v režii účastníků. Účastníci obvykle nocují ve stanech nebo v autech, po večerech opekají buřty na ohni a sprchují se v řece. Zateplené off-shore montérky na večerní sezení u ohně budou, jako vždy, k dispozici. Přednost mají ženy, důchodci, starci, děti a zasloužilí účastníci/účastnice.“
Propozice 10. ročníku
Kdy: 30. 4.. – 5. 5. 2023, v úterý 30. dubna příjezd ve večerních hodinách, oficiální zahájení již tradičního setkání přátel jarního sněhu, tuleních pásů, pálenky a dobré nálady v některém z norských pohoří.
Lokalita: Isfjorden nebo Sunmøre. V případě nedostatku sněhu (což by na začátku května nemělo hrozit) by došlo k přesunu do Jotunheimenu nebo Hurrungane. Finální upřesnění bude jeden až dva dny předem podle aktuálních povětrnostních podmínek a množství sněhu.
Program: Od středy do neděle skialp a splitboard podle aktuálních podmínek. Po dohodě s organizátory budou po skončení lyžařských nebo snowboardových aktivit různé metodické aktivity – bude upřesněno před začátkem. Zatím navržená témata jsou: lavinová prevence, bezpečný pohyb na ledovci, apod. Pozor, do metodických aktivit se nezapočítává konzumace nápojů a toho, co se opeče na ohni.
Co s sebou: Nutná výbava a výstroj: skialp nebo splitboard komplet, lavinový set, stan, dobrý spacák, věci na vaření, dobrou náladu. Doporučená výbava a výstroj: lavinový batoh, cepín, stoupací železa. Nadstandardní výbavy – čelovka.
Pro příjezd z ČR a Slovenska je kontaktemJan Pala.