Pozvánka na 11. ročník česko-slovenského firnového memoriálu v Norsku 2025

Pozvánka na 11. ročník česko-slovenského firnového memoriálu v Norsku 2025

Československý firnový memoriál je sportovně společenská akce určená všem vyznavačům pohybových aktivit na sněhu, kteří pro výstup do na vrcholy a sedla nejraději volí tulení pásy, a k tomu různě obtížně sjezdy ať už na skialpech, telemarkových lyžích nebo splitboardu. Drsní mohou použít i backcountry běžky.

U hlavní části memoriálu ve dnech 7.-11. května 2025 se předpokládá účast Čechů a Slováků žijících dlouhodobě v Norsku, stejně jako těch, kteří do Norska přijedou nebo přiletí jen kvůli memoriálu. Hlavní náplni memoriálu jsou v denních hodinách ledovcové a neledovcové výlety na různé vrcholy a sedla s následným sjezdem dolů. Večer potom bude každý den následovat společné posezení se zhodnocením uplynulé sezóny a plány na následující sezónu. Spí se podle toho, jak si kdo ustele, někdo v obytném autě, jiný ve stanu.

Část dámského gangu na vrcholu Ytstevasshornet (1330 m)
Část dámského gangu na vrcholu Ytstevasshornet (1330 m)

Memoriál založili v dávných dobách Martin“Kulda“ Kulíšek, Rosťa Haruda a Tibor Mužik. Dlouhodobým ředitelem memoriálu byl právě Kulda, který ovšem před několika lety přesídlil zpátky do České reupbliky a memoriálu se účastní pouze virtuálně. Ředitelské žezlo po něm převzal Rosťa Haruda se základnou na ostrově Midsund doplňovaný Tiborem Mužikem a Jiřím Paurem.

Jménem organizačního výboru shrnuje pozvánku na memoriál Rosťa Haruda takto:

„Přátelé, nastal čas oznámit datum konání 11. ročníku čs. firnového memoriálu. Tentokrát, na přání tradičních účastníků z předchozích let, trošku dříve než obvykle. Prý se jim nechce tolik nosit lyže na zádech. Přitom není nic zábavnějšího než nést lyže na batohu pár set výškových metrů nahoru i dolů za účelem dosažení sněhu.
 
Sraz bude ve středu 7. 5. 2025 večer v base campu, jehož lokalita bude specifikována na základě sněhových podmínek a předpovědi počasí. Pravděpodobně to bude Romsdal nebo Sunmøre – opět se pokusíme jako při desátém ročníku vybrat „novou“ lokalitu, tedy místo, kde většina účastníků předtím nebyla. Ubytování, strava a transport je, jako obvykle, v režii účastníků. Účastníci obvykle nocují ve stanech nebo v autech, po večerech opékají buřty na ohni a sprchují se v řece. Zateplené off-shore montérky na večerní sezení u ohně budou, jako vždy, k dispozici. Přednost mají ženy, důchodci, starci, děti a zasloužilí účastníci/účastnice.“
Sklon se trochu zvětšuje při výstupu na Ytstevasshornet (1330 m)
Sklon se trochu zvětšuje při výstupu na Ytstevasshornet (1330 m)

Propozice 11. ročníku

Kdy: 7. 5. – 11. 5. 2023, ve středu 7. května příjezd ve večerních hodinách, oficiální zahájení již tradičního setkání přátel jarního sněhu, tuleních pásů, pálenky a dobré nálady v některém z norských pohoří.

Lokalita: Isfjorden nebo Sunmøre. V případě nedostatku sněhu (což by na začátku května nemělo hrozit) by došlo k přesunu do Jotunheimenu nebo Hurrungane. Finální upřesnění bude jeden až dva dny předem podle aktuálních povětrnostních podmínek a množství sněhu.

Program: Od středy do neděle skialp a splitboard podle aktuálních podmínek. Po dohodě s organizátory budou po skončení lyžařských nebo snowboardových aktivit různé metodické aktivity – bude upřesněno před začátkem. Zatím navržená témata jsou: lavinová prevence, bezpečný pohyb na ledovci, apod. Pozor, do metodických aktivit se nezapočítává konzumace nápojů a toho, co se opeče na ohni.

Co s sebou: Nutná výbava a výstroj: skialp nebo splitboard komplet, lavinový set, stan, dobrý spacák, věci na vaření, dobrou náladu. Doporučená výbava a výstroj: lavinový batoh, cepín, stoupací železa. Nadstandardní výbavy – čelovka.

Koordinace pro příjezd z ČR a Slovenska Jan Pala z Komise tradičnícho skialpinismu ČHS.

Sjezd v horní části z vrcholu Ytstevasshornet (1330 m)
Sjezd v horní části z vrcholu Ytstevasshornet (1330 m)

Inspirace z předchozích ročníků

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: