Rodák z Vysokého Mýta Petr Novák se ve svém mládí věnoval převážně práci. Ke třicátým narozeninám dostal nabídku na výstup na Mont Blanc v zimním období přes Maudit a Tacul. Ačkoliv se do té doby věnoval pohybovým aktivitám minimálně, zjistil, že jeho výkonnost proti ostatním je podezřele větší. Proto se začal orientovat na skialpinismus ve vyšších a odlehlých horách.
Postupně začal trochu sportovat, ale své sportovní aktivity zintenzivnil až v manželství. Dnes se věnuje závodnímu skialpinismu, skyrunningu, horským a silničním kolům. K tomu přitáhl i syna Davida, který je aktuálně v juniorské kategorii v reprezentaci České republiky pro závodní skialpinismus a skyrunning. V současné době závodí na lyžích SkiTrab, používá oblečení Helly Hansen, stejně jako boty na běhání od firmy Dynafit .
ZÁVODY – SKIALP
Kdy jsi se zúčastnil svého prvního skialpového závodu?
Ten první si ani nepamatuji, ale bylo to v Beskydech na Lysé Hoře. Výsledek nic moc, měl jsem normální skialpy a né závodní. To už je 15 let. Tenkrát jsem se bál úrazu kvuli závodům na silnici a bral to jako přípravu. Jezdit trénovat to bylo všude daleko a jednou týdně to je opravdu na skialp málo.
A jak jsi se umisťoval ve své první sezóně?
V roce 2009 mě oslovil Jirka Špaček jestli bych s ním nejel právě Pierra Mentu. Já mu řekl ano, ale to jsem nevěděl, o co jde. To byl pro mě šok a sice jsem začal něco dělat, ale dost jsem to protrpěl. Nebylo natrénováno. Skončili jsme někde v půlce startovního pole, což bylo v rámci světového poháru dobré.
Co tě motivovalo k tomu zvyýšit tréninkovou intenzitu a pravidelně se umisťovat na stupních vítězů u skialpových závodů?
Po první účasti na Pierra Mentě byl klid, ale další kamarád z Pamíru 2001, který se mnou byl na vrcholu Piku Leninu, pořádal Noc tuleních pásů v Jánských Lázních. Každý rok mě zval. No a mě to po Pierra Mentě chytlo a já přijel. Umístění bylo někde kolem šestého místa v kategorii, což mě neuspokojilo. Postupně jsem začal trénovat a ke konci sezony jsem se pohyboval na třetím až čtvrtém místě. To mě stále neuspokojovalo a řekl jsem si, že příští rok chci vyhrát Český pohár, Středoevropský pohár a Mistrovství republiky. Začal jsem tvrdě makat a pořídíl si pořádnou výbavu od Ski Trabu. Vše se povedlo!
K závodnímu skialpinismu jsi přivedl i syna Davida, v kolika letech jsi s ním začal jezdit na skialpech a kdy se zúčastnil prvních závodů?
Na první skialpy mu bylo 9,5 roku. On byl tenkrát silný alergik a astmatik. Jenže v zimě to bylo dobré a začlo ho to velmi bavit a velmi rychle se učil. Už tehdy měl neskutečný cit na volný terén. Porvé se postavil na závody ve 14,5 letech. Dříve su zúčastnit nesmí. Je to až od patnácti let.
Na třídenních skialpinistických závodech Bokami Západných Tatier jste se v devátém ročníku v březnu 2016 umístili v silné konkurenci se synem Davidem na čtvrtém místě v celkovém pořadí. Jak se soupeři dívali na to, že proti nim závodí věkem už dávno veterán s osmnáctiletým synem, přičemž skončí těsně za stupni vítězů?
Všichni nám strašně fandili a ukazovali si na nás. Hele to jsou oni. Dojeli jsme jako nejlepší česká dvojice. Na staru bylo celkově 93 dvojic z pěti zemí světa.
Co považuješ za své největší úspěchy v závodním skialpinismu?
Určitě je to pětkrát vítězství v Českém poháru, dvakrát Mistr České republiky a dvě vítězství ve veteránech na Bokami Západných Tatier. Vítězství ve Středoevropském poháru a také v ISMF sérii na Kamčatce dokonce v hlavní kategorii. Tam veteránská kategorie nebyla.
Jak trénujete společně se synem?
Dá se říci, že téměř stejně. Výsledky na testech máme velmi podobné. Jen přes léto on více běhá a já jezdím více na kole. Nyní už může trénovat více jak já, a tudíž je významě rychlejší.
Jak moc důležité je výstroj a výzbroj u skialpinistických závodů?
V dnešní době má hmotnost výstroje u skialpinistických závodů velký vliv zejména ve světové úrovni. Vše si musíme shánět sami, a tak jsme rádi, že jsme ambasadoři Ski trabu a Helly Hansen. To je pro nás velká pomoc. Z tohoto důvodu bude mít David letos poprvé profesionální výbavu na MS v Itálii v Tambre.
S jakou výstrojí jsi začínal, a jak se tato výstroj postupně měnila?
Začátel Boty TLT 4 a lyže Dynastar s vázáním Dynafit speed. Postupně jsem přešel na lyže Ski Trab a boty Scara Alien 1.0.
Co máš dnes za vybavení na skialpinistické závody? Liší se u tebe nějak tréninkové vybavení od závodního?
Nyní od loňské sezóny mám top boty od firmy Dynafit DNA by P.G. Lyže a vázání Ski Trab Gara World Cup. Výbava se pohybuje kolem 100 tisíc korun. Trénink obvykle chodíme s těžší výbavou podle druhu tréninku, ale občas používáme i ostré závodní lyže. Od nich potom vše až po turistické lyže.
ZÁVODY – BĚH
Přestože jsi kdysi dávno utrpěl zranění nohy a měl jsi výrazné problémy při lyžování, došlo po několika letech k úspěšné rekonvalescenci a vrhnul jsi se i na běhání. Co tě vedlo k tomu, že jsi k cyklistice nejenom přidal skialpinismus, ale pokračoval jsi i do horských běhů?
No horské běhy. Spíše jak doprovázím Davida na závody, tak mě nebaví stát na místě a začal jsem pobíhat. S kopce to stále moc nejde a musím být opatrný na můj kotnik. Závody chodím pouze sky vertikály. To je pro mne rychlá chůze s hůlkami, což mě vyhovuje. Šetřím si kotník, aby ještě vydržel. Během bych ho dodělal.
Kde běháte v okolí Vysokého Mýta?
Na Bučák a na Vinice. Tam je malej brdek, ale jak ho dáme x krát, tak se to dá.
Kolikrát týdně trénujete?
Pětkrát.
Upravujete kvůli běžeckým tréninkům nějak svůj jídelníček?
Ano. Máme tu vynikající vegetariánskou jídelnu Zahradu a ta nám dodává vynikající vyváženou stravu. Moc jsme jim za to vděčni.
S čím jsi začínal běhat, a jak se tato výstroj postupně měnila?
David stále zkouší více značek a doufáme, že po loňských výsledcích se ho ujme nějaká firma, aby měl možnost mít to nejlepší. U nás vyhrál všechny závody a na Mistrovství světa skončil na pátém místě ve Skyrace a šestém místě ve skyrunningu. Hodně využíváme věci od Helly Hansen, ale není to uplný specialista na skyrunninové boty. Proto musíme zkoušet i jiné boty. Oblečení Helly Hansen mají absolutně top jak na zimu, tak na léto. Tam jsme velmi spokojeni a jsme rádi, že jsme ambasadoři takové celosvětově známé kvalitní značky.
Co máš dnes za vybavení na běžecké závody v horách?
Od Helly Hansenu, La Sportiva a Inov -8 boty. Oblečení na reprezentaci máme také od firmy Atex.
Co považuješ za své největší úspěchy v běžeckých závodech, jimž se věnuješ jen krátce?
Já ne, jen David. Mistr ČR a českého poháru a 3 místa na MS světa. Já jsem si pouze odběhl hobby závod v rámci MS vertikálu a ve své kategorii jsem vyhrál, což bylo pro mne velkým překvapením.
Jaké máš plány na nadcházející závodní skialpinistickou sezónu?
V sezóně 2016-2017 se chci dobře připravit na Pierra Mentu (celkově 69. místo – více Pierra Menta 2017 Novák-Kuczynski) a na Bokami Západných Tatier (druzí ve veteránech Novák-Kuczynski). Bokami budou jubilejní desátý ročník. Půjdu to za svoji kategorii. Davida bych už opravdu hodně brzdil.
Společnost Helly Hansen byla založena v Norsku v roce 1877. Od té doby se Helly Hansen intenzivně věnuje vývoji profesionálního oblečení a vybavení, které pomáhá lidem zůstat a cítit se naživu. Mezi hlavní inovace patří funkční první vrstva oblečení v roce 1970, vyrobená s Lifa® Stay Dry technologií, před více jak 30 lety vlastní membrána Helly Tech® a v současnosti pravidelně oceňovaný a patentovaný systém regulace vnitřní teploty H2Flow®. Helly Hansen je lídr v oblasti oblečení pro závodní plachtění a výkonnostní lyžování, stejně jako prémiového oblečení. Jeho lyžařské uniformy nosí a důvěřuje jim více než 50 000 profesionálů a lze je spatřit na celé řadě osobností od olympioniků, členů národních týmů nebo ve více než 200 lyžařských resortech po celém světě. Svrchní oblečení, základní vrstva, sportovní oblečení a obuv značky Helly Hansen se prodávají ve více než 40 zemích a požívají důvěry outdoorových profesionálů a nadšenců po celém světě. Chcete-li se dozvědět více o nejnovějších kolekcích Helly navštivte www.hellyhansen.com.