V zimní sezóně 2019-2020 se konal již pátý ročník seriálu skialpových závodů Autocont Skialp Koruna Beskyd. Seriál se v letošní sezóně skládal ze tří závodů. Prvním z nich byl Sachasport Skialp Sprint, který proběhl již v prosinci. Následoval Buff Skialp Vertical, který se konal v první půlce ledna 2020. Závěrečným závodem byl na začátku února nejdelší Kilpi Skialp Maraton.
Pátý ročník skialpinistickýh závodů Koruna Beskyd ukončen
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie Skialp Koruna Beskyd 2020 >>
Výsledky jednotlivých závodů se sčítaly do závěrečného pořadí. Sprintu jsem se nemohla zúčastnit, Verticalem jsem se protrápila po měsíc táhnoucí se angíně, ke které se na konci přidala rýmička, s kapesníkem v ruce. Pokud by někoho zajímal výsledek testu, jak se závodí pár dní po dobrání antibiotik, tak hodně špatně. Do posledního Maratonu se mi však již naštěstí podařilo zdravotně zregenerovat.
Obavy z počasí provázely celý seriál Koruna Beskyd
Všechny tři závody provázely obavy o počasí. Na sprint, který se koná na sjezdovce v Bílé se povedlo zasněžit na poslední chvíli, kdy se v prosinci konečně objevily teploty pod nulou. Noc před Verticalem pršelo, trať však přežila. Závěrečný maraton se uskutečnil po pátečním deštíku, který však zanechal trať sjízdnou a před nedělním oteplením a deštěm, po kterém trať již sjízdná nebyla.
Jak uvedl hlavní organizátor, bylo to o fous a o den později by již závod byli nuceni zrušit. Nutno říci, že hlavní organizátor závodu Michal Šlachta a jeho tým si tuto přízeň počasí opravdu zaslouží, za veškerou tu snahu s organizací závodů, neustálé monitorování trati a sněhových podmínek a práci pro skialpové závodní nadšence.
Maratón byl zlatou tečkou Koruny Beskyd
Parametry maratonu činí 27 km s převýšením 1550 metrů, přičemž v průběhu závodu se závodníci dostanou dvakrát na vrchol Lysé hory. Začíná se ze Zlatníku úvodním výšlapem sjezdovky, následuje krátký úsek v lese, po kterém hned sundáváme pásy a sjíždíme po lesní cestě k rozcestí „U krmelce“.
Na odbočce vzhůru do lesa si někteří nenasazují pásy, ale vybíhají s lyžemi v ruce. Při výkladu trati bylo totiž sděleno, že bude nutné dvakrát přenést lyže přes prameniště. Tady se nechávám strhnout a pod vidinou ušetření času nandáváním a sundáváním lyží běžím spolu s dalšími několik set metrů k onomu místu. Zde však zjišťujeme, že „ředitel trati“ podal obdivuhodný fyzický výkon a naházel sníh přes potok lopatou. Celý úsek tak bylo možné absolvovat na lyžích. Díky za toto nasazení, jen škoda, že jsem to nevěděla. Vydělali tak ti, kteří lyže nasadili hned na konci sjezdu. No, aspoň jsem potrénovala tím během v lyžákách sílu v nohách.
Tři kilometry bruslení a plavání
Po nasazení pásů pokračujeme směrem na Zimný. Na křižovatce na Zimném organizátoři nařizují sundat pásy a avizují 3 km bruslení a plavání. Tak hurá do toho mokrého sněhu. Klasicky mě předjíždějí chlapi, kterým to vzhledem k tomu, že váží o něco více, také více jede. A umí na rozdíl ode mne třeba namazat lyže.
Navíc, to bruslení je pro mě dost boj. Běžky na bruslení jsem nikdy neměla a bruslit tedy moc neumím, takže se na konec tohoto úseku opravdu těším. Sjíždíme až k dřevěnému přístřešku a následně se vydáváme vzhůru po žluté značce. V závěrečném výstupu severní sjezdovkou na Lysou horu vzpomínám, jak jsem tu loni klouzala na ledu. To letos nehrozí, je tu fakt mokro, šlapu si to tedy na lyžích až na vrchol.
Následuje krátký sjezd na pásech ke kontrolnímu průjezdnímu bodu, za kterým se sundávají pásy. Poté sjíždíme jižní sjezdovkou, pod kterou uhýbáme doprava na cestu a dostáváme se po silnici zpět až na první křižovatku. Po mokrém sněhu to příliš nejede, odpíchávám se hůlkami co to jde, v jednom místě je i krátké stoupání, které je nutné odbruslit.
V druhém kole na promočených pásech
Do druhého kola lepím totálně promočené pásy na lyže a jsem zvědavá, jak dlouho vydrží. Druhý výstup je již víceméně přímo vzhůru. Pod vrcholem Lysé předbíhám závodníka, kterému přestaly lepit pásy a šlape si to s lyžemi na batohu. Vzít záložní pásy se tentokrát opravdu vyplatilo. Na vrcholu Lysé se mezitím udělala pěkná mlha.
Na sjezd zapínám čelovku a snažím se odhadnout terén a vyhnout se nezřetelným postavám závodníků stoupajících v protisměru. Ještě, že to tu už z předchozích závodů trochu znám, jinak bych se možná ztratila. Trasa sjezdu je stejná jako v prvním kole. Na závěrečný úsek lesem bereme lyže do ruky a v lyžácích skáčeme přes kořeny, v tomto místě by nás skluznice opravdu nepochválily.
Následuje dojezd po sjezdovce a průjezd cílovým obloukem. Do cíle dorážím jako první žena. V mužích byl letos nejrychlejší Milan Damek. Vyhlášení se koná v hotelu Travný a po rozdání pěkných cen vítězům následuje tombola s cenami pro všechny.
Děkuji organizátorům seriálu za parádní akci a Trtík Sportu za podporu.
FOTO: Vladimír Pryčka, Koruna Beskyd
Výsledky maratonu:
Muži absolutně
- Milan Damek
- Martin Helcel
- Tomáš Matera
Ženy absolutně
- Eliška Vondráčková
- Kateřina Mazuchová
- Lucie Sobková
Eliška Vondráčková žije v Blansku a má ráda různorodé aktivity v přírodě. Mezi těmito aktivitami vítězí pohyb v horách, v létě trailový běh a v zimě skialp, dále pak například lezení, kromě hor i v domácím Moravském krasu, kolo, kajak nebo plavání. |