Po téměř čtyřicet let trvajícím vývoji přichází do prodeje nový háček k zavěšení na dřevěnou nebo ledovou stěnu – Ptica RH 2013. Dlouhý vývoj s mnohými slepými větvemi se zúročil v současný nadčasový design a vysokou užitnou hodnotu.
Díky tomu se začala ptica šířit z epicentra v Pržně u Vsetína do celého světa, a to už od dávnověku, viz první foto.
Ptica RH 2013 může sloužit jako futuristický okrasný bytový nebo chatový doplněk, případně se vhodně uplatní k zavěšení různých pomůcek a nezbytností na strom, skálu nebo led. Při praktickém použití nejenom zlepšuje estetický dojem kombinací barev žluté a černé společně s ladnými tvary, ale také svojí unikátní konstrukcí (už se objevily snahy o kopírování ze strany věhlasných firem) umožňuje naprosto univerzální použití:
- Háček pro zavěšení horolezeckého materiálu ve sklepě či předsíni
- Háček pro zavěšení horozeleckého materiálu na skálu, strom, led nebo také zábradlí
- Shazování ovoce ze stromů z míst, kde se nedá dosáhnout
- Oklepávání rampouchů ze střech a okapů
- Sněhová kotva
- Ledova kotva do měkčího ledu
- Čištění zanesených výpustí na dešťovou vodu
- Při jemném dobroušení funguje jako pila na dřevo – ideální pro přípravu táboráku v odlehlých končinách
Vlastnosti
- Délka 53 cm umožňující velký dosah i pro muže a ženy s výškou pod 180 cm
- Díky zahnutému tvaru je možno obsáhnout velkou plochu při hledání vhodného místa pro hrot
- Nízká hmotnost vzhledem k velikosti ptice
- Velká nosnost a pevnost v tahu a krutu
- Hrot zeslabovaný frézováním
- Na vnitřním oblouku zoubky poslední záchrany – otvírání piva, konzerv
- Minitlouk na zadní straně hlavice dovoluje naklepnutí vývrtky a slouží pro lepší úchop při zapichování rukojeti.
- Pro uchycení poutka slouží drážky v ohybu těla ptice, ale ještě lépe je využít možnosti zaklapnutí karabinky poutka do očka pod drážkami
- Velká očka po celé délce ptice, i pod rukojetí, je možné velmi dobře využívat pro odsednutí u štandu, či při zavrtávání šroubu.
- Při provázání delší smyčkou a založení naplocho, může ptica sloužit též jako dokonalá sněhová kotva, protože díky plochému profilu klade sněhu větší odpor než oválné ručky klasických cepínů
- Gumová rukojeť s ochranným rámečkem – toť jistota a klid při zavěšování na skálu, dřevo nebo bouchání do ledu, již žádné omlácené a zmrzlé prsty od ledových boulí a špinavé rukavice od hlíny při použití na zahrádce nebo průchodu blátivých mixů
- Při uchopení za hlavici jde díky svému plochému tvaru velice dobře zapichovat do sněhu, a slouží jako dostatečná opora
Předchozí modely ptic byly použity téměř po celém světě (výjimkou jsou asi Austrálie a Antakrtida). Na ukázku jsou tady fotografie z použití v různých světových pohořích.
Vsetínské Ptice RH 2013 – v žádném případě Nedoporučujeme na lezení v ledu a jako prostředek OOP dle definice – osobní ochranné prostředky (PPE) 21/2003 Sb. (89/686/EHS). Design a atest RH z Pržna, praktická realizace členy 155. horolezeckého oddílu Vsetín.
1975 – Úplný pravěk, asi kolem roku 1975, co se dalo – to se lezlo, spoustu toho nešlo ani při velké snaze, k tomu botky a mačky nevalné kvality. Ale sápalo se o dušu, a na chození byl dost dobrý. A když se za tepla trošku přihnul hrot …
1985 – Skoro stejné období minulého století, jen je již znatelná snaha o vylepšení vlastností – snad závěsných úhlů hrotu, dřevěné tělo vystřídal dural a na rukojeti se poprvé objevila gumová hadice. Poutko bylo pevné délky, a zkracovalo se kroucením.
1988 – Tady pozor, hrot jakoby stále stejný – ale dole na rukojeti se poprvé objevuje ochraný rámek před prsty. Odlehčení v podobě vynechané hlavice přináší problém vsazení plochého hrotu do stále ještě oválného topůrka, a poté opět do ručky.
1995 – Vyřešeno!? Snad pro nedostatek vagónových trubek v roce 1995, nahrazuje plochý dural klasiku. Trošku problémů nastává při neustálém uvolňování nýtů ve spojích, a jejich naklepávání skoro na každém štandu. Ochrana ruky zůstává.
1999 – A je to tady!!! První plochá zbraň do ledu v historii lidstva. Od hrotu, přes tělo až k rukojeti kryté ochraným rámečkem. Díky odlechčovacím dírám je velmi pohodlné odsedávání při zakládání štandů a jištění.
2001 – Lehce oprášený model s vylepšeným upínáním poutka a trošku jiným hrotem. Hmotnost i délka zůstává – osvědčila se. S tímto modelem se již leze severní stěna Eigeru, i sedmy v Kyrgystánu. Jedna si poležela půl roku pod Kežmarákem.
2004 – Úhel i tvar hrotu jsou dovedeny do dokonalosti. Na zadní straně hlavice stále zůstává mini tlouk k naklepnutí šroubu, a přibyly zoubky ve vnitřním oblouku – i pařízek je chyt. Pro dohledání ve sněhu jsou všechny červeně komaxitovány.
Prohlédněte si všechny fotografie k článku…
Toliko něco málo z historie. Jistě zde nejsou ani zdaleka všechny modely a prototypy, přestože se některé vyráběly v poměrně velkých sériích, za vydatné pomoci množství členů vsetínského horolezezckého oddílu různých profesí, zaměstnaných tehdy převážně v matičce Zbrojovce. Také ročníky nemusí úplně souhlasit, protože kolikrát je cesta od myšlenky ke kusu chladného kovu poněkud zdlouhavá.
Vlastnosti:
Délka: 53 cm
Hmotnost: 695 g
Barva: žlutá, rukojeti černé
Poutka: možné použit libovolné
Cena pro členy 155. HO Vsetín, OEAV, ČHS, Naboso: 1700 Kč za 1 kus, nebo 3200 Kč bez DPH za 2 kusy
Stovky šťastných uživatelů a tisíce děkovných dopisů s popisy nezapomenutelných zážitků od majitelů ledových ptic.
POZOR: Aktivity zobrazené na fotografiích z různých hor světa byly pořízeny na vlastní zodpovědnost zúčastněných jedinců a NEJSOU návodem k opakování na nich prováděných aktivit. Plná zodpovědnost za možné následky použití ptic padá jen a pouze na jejich samotné uživatele.
Foto: Hřib, palič, Ropák, Šakal