Do skialpového vybavení nepatří jen standardní skialpový set a lavinová výbava. Patří sem i různé „doplňky“, z nichž fitness skialpinista využije asi jen čelovku. Mezi doplňující výstroj a výzbroj patří vybavení použitelné na ledovci a ve strmějším terénu – stoupací železa, cepíny, sedací úvazky, stoupací železa na skialpinistické vázání a třeba také „hračky“ do sněhem zasypaného terénu – sněhové pily, a pomůcky pro měření sněhu.
Náš testovací tým má přehled o novinkách i stálicích na trhu. Naši redaktoři a testeři tráví na prknech, co znamenají svět, každoročně stovky dní. Pokud tedy uvažuješ o nákupu vybavení na skialpinismus, nech se inspirovat našimi tipy na doplnění skialpové výbavy.
JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ
Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.
Podrobné recenze skialpového vybavení
Předesíláme, že co člověk, to jiný názor. To si snadno ověříte sami, když se v jakékoliv diskuzní skupině nebo na horách zeptáte na doporučení například ohledně lyží nebo vázání. Každý vám vychválí primárně to, které sám používá, aniž by měl relevantní zkušenosti i s lyžemi a vázáními jiných výrobců. Mějte tak na paměti, že třeba zrovna u vázání má téměř každý model řadů kladů, ale mohou se u některých uživatelů objevit i zápory (mezi nimi může být např. nezvyk v ovládání brzdy a tím i celkové hanění daného vázání).
Ke všem produktům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.
Stoupací železa nejenom na skialp
Za ideálních sněhových podmínek se v maximální možné míře pohybujeme po rovině i do kopce na tuleních pásech. Pokud je terén strmější a na lyžích už to nejde, stoupáme v „bořivém“ sněhu na botách s lyžemi připevněnými na batohu. Je-li ve strmém i mírném sklonu svahu sníh velmi tvrdý, zledovatělý nebo úplně zmrzlý, nezbývá než vytáhnout stoupací železa na boty. Slangově se jim také říká „mačky“. Mezi stoupací železa v žádném případě neřadíme nesmeky použitelné pouze na rovině a v menších sklonech svahů.
Stoupacích želez je celá řada a jedno z možných dělení je: turistické, skialpinistické a ledovcové, klasické lezecké, mačky pro ledolezení a dry tooling s vertikálními předními hroty nebo hrotem a konečně různé varianty monopointů integrovaných do bot specificky určených primárně pro závody v ledolezení a drytooling. Rozdíly mezi stoupacími železy jsou také v počtu hrotů, kdy pro obecné použití jsou nejrozšířenější deseti a dvanácti hrotá. Dále můžeme stoupací železa dělit podle způsobu připevňování na botu na řemínkové, s rychloupínákem pouze vzadu (někdy se objevuje označení „poloautomatické“) a konečně rychloupínací obvykle s hrazdičkou na špičku boty a vzadu s rychloupínákem (někdy se označují jako „automatické“). Posledním způsobem dělení stoupacích želez může být podle použitého materiálu na CrMo, kombinované a nejlehčí hliníkové, případně se zpevněnými předními hroty.
Jakou variantu stoupacích želez zvolit pro skialpinistické a splitboardové použití?
Nejjednodušší to mají splitboardisti, kde se vše odvíjí od vysoké „měkké“ splitboardové boty. Na splitboard se obvykle používají speciální široká řemínková stoupací železa, do nichž se bez problémů vejde splitboardová bota. Jako u všech řemínkových stoupacích želez je při použití u splitboardu významná jejich obvyklá nevýhoda zejména při stoupání ve strmém terénu na předních hrotech. V takovém terénu má stoupací železo tendenci se nejenom uvolňovat, ale při nedokonale fixované noze v botě také k „okopávání“ prstů na nohách.
U skialpinistů záleží primárně na tom, v jakém terénu a jak často se mají stoupací železa používat. V případě celoročního občasného použití, tedy v létě na ledovce na trekové boty a v zimě na skialpinistické skelety jsou asi jedinou variantou řemínková stoupací železa. Polorychloupínací stoupací železa mají omezení kvůli malé nabídce trekových bot vhodných pro tento typ upínání.
Pro ty, kteří se na horách intenzivně pohybují celoročně, je nejvhodnější mít jedna stoupací železa na trekové boty a druhá na skialpinistické skelety. V takovém případě může být volba stoupacích želez na sněhové období jednoznačná – rychloupínací hliníková „železa“ nebo kombinace hliníku s kovovými předními hroty. Nízká hmotnost s minimalistická sbalitelnost jsou hlavními klady hliníkových maček, které budou vyhovovat většině skialpinistů a závodníků. Mezi top modely patří Camp Nanotech a Camp Skimo Race. Vlastní ultralight variantu zvolil Petzl, kde propojení mezi přední částí a patou tvoří dvojitá Dyneema, např. Petzl Irvis Hybrid nebo Leopard LLF. Výjimkou jsou vyznavači strmých a extrémních sjezdů, kde jsou kombinované výstupy ve strmém ledu a na skále. Na takový terén hliníková stoupací železa samozřejmě nestačí. Shrnutí u stoupacích želez:
- Občasné celoroční použití – řemínková desetihrotá stoupací železa
- Použití jen na sněhu a ledu mimo lezení v ledu a na skále, skialpinistické závody – rychloupínací celohliníková nebo hliníková s kovovými vertikálními předními hroty
- Strmé skalní terény a krátké úseky v ledu – rychloupínací dvanáctihrotá stoupací železa
- Splitboard – speciální široká stoupací železa na splitboardové boty
Petzl Leopard LLF | Camp Skimo Nanotech | Grivel Air Tech Evo New Matic |
Cena: 3 648 Kč | Cena: 3 899 Kč | Cena: 3 134 Kč |
Cepíny pro skialp
Od pradávna se pro pohyb v zasněžených a zaledněných horách používá cepín, který od prvopočátků od Grivelu (a dalších firem) urazil velký kus cesty. Zatímco v dávnějších dobách byly cepíny velmi dlouhé a byly používány i jako opěrná hůl, postupně docházelo k „optimalizaci“ cepínů spočívajících v úpravě hrotu, lopatky, bodce, zkracování topůrka, různé kombinace materiálů a snižování hmotnosti. Původní tvar a zpracování cepínu je dnes dostupné pouze u modelu Grivel Monte Bianco se zpevněným dřevěným topůrkem.
Cepínů je celá řada, z nichž většina je použitelná i při skialpu a splitboardu. Stejně jako u stoupacích želez, tak i u cepínů je hlavní reálně zhodnotit plánované použití. Při celoročním použití (skialp, splitboard, ledovcové pěší túry, výstupy na vrcholy a do sedel snadnějšími cestami) jednoznačně vyhrává turistický cepín s trochu delším topůrkem, absencí hliníku a s vyšší hmotností. Za předpokladu kombinovaného náročnějšího použití s výstupy velmi strmými svahy doplněnými o ledové a mixové lezení, drytooling vyhrávají lezecké cepíny s různě zahnutým topůrkem, chráničem prstů, absencí lopatky, apod.
Pro čistě skialpinistické, závodní použití a lehkou ledovcovou turistiku je volba jednoznačná – lehké a ultralehké cepíny s převahou hliníku jako hlavního konstrukčního materiálu. Tyto cepíny jsou obvykle kratší (50-60 cm), hlavice se zobákem a lopatkou je buď celohliníková nebo zakončení jsou kovová z CrMo. To samé platí i o bodci. Hmotnost tohoto typu cepínu začíná někde u 185 gramů v případě nejlehčího certifikovaného cepínu Camp Corsa Race v délce 50 cm. U lezeckých cepínů je nabídka rozsáhlá a záleží na osobních preferencích každého, jaký model zvolí pro hlavní lezeckou aktivitu. Shrnutí u cepínů:
- Občasné celoroční použití – klasický turistický cepín
- Pouze skialpinismus a splitboard v „lehčím“ terénu – skialpinistické a ultralight cepíny, primárně hliníkové
- Strmý a extrémní skialpinismu (a la Pallavicini) – dva cepíny určené pro lezení v ledu
Camp Corsa Nanotech | Petzl Glacier Literide | Grivel Ghost |
Cena: 2 967 Kč | Cena: 1 897 Kč | Cena: 2 253 Kč |
Sedací úvazky
Oproti stoupacím železům a cepínům mají sedací úvazky podstatně rozsáhlejší použití a rozšíření. Stejně jako ve výše uvedených případech bychom se při výběru sedacího úvazku měli řídit četností použití a předpokládanému terénu. Pokud se předpokládá výjimečné použití 1-2 krát za skialpovou sezónu a mimo ni umělá stěna, skalky, hory, tak plnohodnotně vystačuje klasický sedací úvazek s celoročním využitím. Stejně tak klasický sedací úvazek si vezmeme do batohu na náročné a extrémní skialpové túry, kde se předpokládá delší lezení s lyžemi na batohu.
Pro ty, co se na skialpech pohybují často, nebo na nich závodí, se hodí nahlédnout na kategorii ultralehkých sedacích úvazků určených pro skialpinismus a ledovcové túry. Nejlehčí z těchto úvazku mají hmotnost výrazně pod 100 gramů a ve sbaleném stavu ani nevíte, že je máte v batohu. V batohu tak můžou být od podzimu do pozdního jara. Na první pohled ultralehké sedací úvazky svou konstrukcí nebudí důvěru u těch, kteří jsou zvyklí na standardní pohodlné sedáky určené i k delšímu visení nebo odpočinku na štandu. Na vícedenním ledovcovém skialpovém přechodu Icefall traverse v Britské Kolumbii se nám na jaře 2023 osvědčily sedací úvazky Camp Alp CR. Shrnutí:
- Ledovec, závodní skialp a krátkodobá použití – ultralight sedací úvazky
- Občasné použití u skialpu a splitboardu – sedací úvazek užívaný u dalších lanových aktivit
- Náročný a extrémní skialp – klasický lehký sedací úvazek
Camp Alp CR | Petzl Fly | Singing Rock Top |
Cena: 1 319 Kč | Cena: 2 394 Kč | Cena: 866 Kč |
Stoupací železa na skialpinistické vázání
Dobrým doplňkem na skialpinistické vázání jsou stoupací železa, která jsou spíše známá pod zlidovělým názvem „haršajzny“ z německého originálu Harscheisen. Dále je možné se setkat s označneím „crampons“. Za čerstvého sněhu zůstanou dozajista v batohu, ale na jarní brzké ranní nástupy na skialpovou nebo splitboardovou túru jsou mnohdy nepostradatelné. Řada výrobců nabízí rozšířené upevňování pomocí drážky kruhového profilu fixované ke špičce vázání. U tohoto typu upevnění stačí obvykle haršajznu přiložit z boku v pravém úhlu k lyži a nasunout ji do drážky. Takto haršajzna drží bez problémů, neboť při praktickém použití v terénu je minimální šance se při výstupu dostat skeletem do takové polohy (ano, při pádu vpřed to jde). Jiné haršajzny nabízí například kanadská firma G3, kdy je možné připnutí i odepnutí, aniž by bylo nutné sundávat lyže.
Na první pohled jsou haršajzny dost podobné s profilovanými boky pro zvýšení tuhosti při traverzování na zmrzlém podkladu. Některé (hlavně pro závodní skialp) jsou z boku odlehčené různě velkými dírami.
Při pořizování „univerzálních“ haršajzen pro některé typy vázání je vhodné správně zhodnotit, jak moc se dokážou „zakousnout“ do podkladu při různých výškových nastaveních paty vázání. Tedy aby u nejvyššího „podpatku“ se jen lehce nedotýkaly terénu pod tulením pásem. Kompatibilní jsou např. Dynafit, ATK, Marker, Plum, apod. zatímco specificky podle výrobce jsou G3 Crampon pro vázání G3 ION a G3 ZED, nebo Fritschi Crampon Traxion pro Vipec-Tecton a Crampon. Shrnutí:
- Stoupací železa na vázání se hodí mít v batohu nejenom při brzkých ranních nástupech na jarní skialpové túry
- Při pořizování jsou na výběr univerzální pro více druhů vázání nebo jen pro některá vázání
- Pozor na jejich správnou šířku odpovídající šířce lyže u špičky vázání
- Liší se „záběrem“, tedy do jaké míry fungují s různými výškami „podpatků“ skialpového vázání
Dynafit haršajzny | G3 haršajzny | ATK haršajzny |
Cena: 1 690 Kč | Cena: 2 890 Kč | Cena: 1 700 Kč |
Sněhové pily a další pomůcky pro hrátky se sněhem
Se sněhem je možné si hrát od začátku zimy až do pozdního jara. Kromě různých pasivních testů stability sněhové pokrývky a zjišťování sněhového profilu se různé sněhové pomůcky hodí např. pro stavbu zahrabu, iglú nebo větrolamu. Co mezi takové „hračky“ můžeme zařadit? Například sněhové pily, teploměr do sněhu, sněhový rastr, lanka pro odřezání bloků na sloupcové či jiné testy. Na českém trhu jsou aktuálně dostupné dvě sněhové pily ze severní Ameriky – BCA Snowsaw a G3 Bonesaw, u nichž výrobci předpokládají použití jak ve sněhu, tak i pro přeřezávání větví a tenkých kmenů v případě zakufrování v hustníku. Tyto pily se liší velikostí pilového listu, zubů, rukojeti, ale také v dodatečných vychytávkách typu integrovaného sněhového rastru.
„Speciální“ teploměr určený hlavně pro přesnou dokumentaci sněhového profilu nabízí americká BCA ať už samostatně nebo v „lavinové“ sadě, jejíž součástí je dále lupa, sněhový rastr a lanko na odřezávání sněhového bloku. Další podobná sada je dostupná z Rakouska přímo od jejího autora Lukase Ruetze pod názvem SaveU Avalanche Education.
Lanka k odřezávání sněhových bloků nabízí už zmíněná americká BCA, a také kanadská G3 pod názvem G3 Rutschblock cord. Varianta od G3 je výrazně odolnější a praktičtější pro kluzný blok (lanko má délku přes pět metrů), ale pro sloupcové testy je lanko naddimenzovaně dlouhé.
G3 pila na sníh | BCA pila na sníh | G3 struna na řezání sněhu |
Cena: 1 990 Kč | Cena: 1 750 Kč | Cena: 890Kč |
BCA Snow Study Kit | SaveU Schneeprofil Set | BCA teploměr |
Cena: 3 375 Kč | Cena: 2 450 Kč | Cena: 1 690 Kč |
Čelovky na večerní fitness skialp i na brzký ranní alpský nástup na túru
Svítilny pro brzké ranní nástupy na túry nebo naopak pozdní návratu z hor patří do každého batohu celoročně. Prim mezi nimi hrají čelovky, kterých je v současné době nepřeberné množství modelů od řady výrobců v cenách od několik stokorun až po téměř deset tisíc korun. Jak si mezi nimi vybrat vhodnou čelovku na skialp a splitboard? Předpokládá-li se výjimečné nouzové použití čelovky, tak to asi může být cokoliv od Lidlu až po něco sofistikovanějšího. Při pravidelném používání v náročných povětrnostních podmínkách je vhodné se poohlédnout po čelovkách, které jsou oblíbené při orientačním běhu, MTBO a LOBu. Takové čelovky ovšem začínají od několika tisíc korun výše.
Na co se při výběru čelovky zaměřit? Je toho celá řada. Například všichni v první řadě sledují svítivost/dosvit. Jak daleko se v noci uvidí může omezit rychlost pohybu (hlavně při sjezdu), ale je to potřeba vzít v kontextu s ostatními vlastnostmi, tedy rozmyslet si:
- Výdrž baterie za nízkých teplot pro různé intenzity svícení
- Ovládání čelovky v rukavicích, přepínání a jeho složitost
- Voděodolnost
- Odolnost těla čelovky a dostupnost náhradních dílů
- Možnost připevnění na přilbu
- A další
U výdrže baterie čelovky za nízkých teplot jsou nejlepší asi dvě varianty jejího umístění (nejedná-li se o speciální baterii podobnou teplotní odolností těm, které jsou používány v elektrických lavinových batozích): baterie v teple pod bundou nebo baterie co nejblíže k výkonné LED diodě, která ji při svícení může „zahřívat“. Čelovek jsem vyzkoušeli velké množství a jako top model použitelný na skialp je možné vybrat českou čelovku Lucifer Z2 Mini.
Lucifer Z2 Mini | Lifesystems Intensity 280 | Petzl NAO RL |
Cena: 3 890 Kč | Cena: 999 Kč | Cena: 4 189 Kč |
Jak výše uvedené shrnout?
Doplňků na skialpinistické a splitboardové aktivity je celá řada. Některé z nich jsou využitelné při všech možných celoročních aktivitách (čelovky, sedací úvazky, helmy), zatímco další mají omezenější použití (stoupací železa a cepíny) a některé jsou specificky pouze na sníh (haršajzny, sněhové pily, sety na studium sněhu). Z praktického pohledu je vhodné si rozmyslet jakému druhu aktivit, jakou četností a intenzitou se chce člověk věnovat a podle toho volit třeba ultralight vybavení…