Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Metodika: Co by nemělo chybět v lékárničce skialpinisty
12. 1. 2020
Dita Podhadská
Konečně zima! Roční období, které plno z nás očekává od už od dubna. I podhled z okna je celkem přesvědčivý. Už se nebudeme muset chodit netrpělivě koukat na lyže, oprašovat pásy, kontrolovat snad posté kompletní výbavu
Výbava nachystaná, večery trávíme nad plánování tůr a výletů. Stačí si jen vybrat, kam povede první stopa. Konečně volno, je čas vyrazit. Sbalit batoh- lyže, pásy, svatou trojici, airbag, čelovka, něco jídla a oblečení. A záhadné červené pouzdro s bilým křižem na obalu. A hurá na hory!
Ta záhadná taštička, kterou pravidelně bereme s sebou, ale otevřenou ji viděl málokdo. Co by v ní mělo být? Možná tušíme. Jak vybavení používat a kdy? To ví jen minimum členů naší výpravy.
Než vyrazíme vzhůru zopakujeme si práci s lavinovým vyhledávačem, sondou i vykopávání lopatou. Zjistíme strukturu sněhového profilu. A konečně vyrážíme. Za krásnými výhledy a parádními sjezdy v prašanu. Za dalším krásným dnem na horách.
Před každou akcí řešíme, kdo má lékárničku. Ale ještě nikdy nás nenapadlo ptát se, kdo ji umí použit? K čemu slouží? Přestože je pravděpodobnější, že budeme muset použít něco z lékárničky, než že bychom zachraňovali někoho z laviny.
Co by tedy mělo být obsahem zimní lékárničky? (jedná se o vybavení na vícedenní akci)
Izotermický folie (tepelný komfort je základ péče o jakéhokoli pacienta) -ideálně 2
2 obvazy (k zastavení většího krvácení např. o hranu lyže nebo při seknutí mačkou)
Látková náplast nebo pevná tejpa (puchýře, odřeniny, drobné šrámy)
Desinfekce (stačí menší balení)
Gázové čtverce
Rukavice
Dlaha
Elastické obinadlo
Náplast omnifix (skvěle drží a dobře kryje rány)
Mastný tyl (krytí rány a její hojení)
Kapky do očí (zánět spojivek nebo podráždění oka v průběhu krásného slunného dne)
Léky na bolest/ horečku (dle peferencí Brufen či Paralen)
Léky na alergii
Pastilky proti bolesti v krku
Rozpustné vitamíny (zejména pokud delší dobu získáváme vodu pouze rozpouštěním sněhu)
Součástí vašeho vybavení by měl být také bivakovací vak/ žďárák, který může použít mimo jiné pro výrobu hypotermického balíčku, abyste zabránili podchlazení zraněného do příchodu horské služby.
První část objevování záhadného pouzdra máme za sebou. Teď už zbývá naučit se vybavení správně používat. Možná vám to přijde jako banalita, některé věci se z tepla pokoje mohou zdát snadné, ale když dojde na skutečnou událost, vypadá realita o dost hůře.
Představme si situaci, kdy si váš kamarád rozsekl nohu hranou lyže při pádu. Kamarád je při vědomí, skučí bolestí, nad okrajem boty má dvě rány. Jednu velkou masivně krvácející – několik cm dlouhou. Druhou menší, sice krvácí, ale není moc hluboká. Těd přichází chvíle lékárničky. Zastavit masivní krvácení, zavolat pomoc (zajistit transport do nemocnice) a ošetřit menší ránu. K tomu všemu stoupá nervozita, kamarád stále skučí, manupilace s nohou je velmi bolestivá, mrznou vám ruce.
Zmrzlýma rukama si oblékáte rukavice, prostor ve sněhu obarvený krví se zvětšuje, tlačite do rány, kamarád nadává. Motáte obvaz kolem velké rány. Zárověn se snažite dovolat Horské službě, informovat je o místě nehody. Minuty se vlečou. Rána přestává krvácet. Konečně! Teď ještě zalepit tu menší ránu. Náplast se lepí více na vaše ruce než na místo rány. Po několika minutovém boji přeci jen vítězíte. Horská skužba už o vás ví, dorazí více než hodinu. Do té doby je třeba kamaráda přesunout na batoh, aby zbytečně neztrácel teplo. Zabalit ho do izotermické folie. A čekat. V průběhu čekání ještě párkrát zkontrolujete obvaz, že rána skutečně už nekrvácí. Po nekonečném čekání jsou tu a kamaráda odvezou do nemocnice. Ruce se vám ještě trochu klepou, tepová frekvence pomalu klesá. Zvládli jste to. A co vy?
Čtením článků se první pomoc nenaučíte! Získejte jistotu v práce s materiálem, naučte se řešit krizové situace, naučte se zachránit život nejen v zimních horách. A to všechno na vlastní kůži.
Na nic nečekejte a doražte na kurz outdoorové první pomoci HORAL (ZDrSEM). 5,5 dne budete zachraňovat, učit se dlahovat, transportovat, motat hypotermické balíčky, zjišťovat, co zraněného trápí, uklidňovat sebe i nemocného, přemýšlet nad reálnými záchrannými akcemi a hlavně se budete dobře bavit s partou podobně nadšených horalů, kteří chtějí umět pomoci.