Medvědínské peklo desetkrát – Den Nahoru a Dolů 2019 ve Špindlerově Mlýně

Medvědínské peklo desetkrát – Den Nahoru a Dolů 2019 ve Špindlerově Mlýně

Pátého dubna 2019 směřuje naše auto za posledním důkladným provětráním se na skialpech, a také cílem letošní skialpové sezóny. Opět jedeme do Špindlu na akci Den Nahoru a Dolů pořádaném spolkem Špindl sportuje.

Fotogalerie Špindl Den Nahoru a Dolů 2019 >>

Vyjíždíme z Vysokého Mýta a na teploměru je 20 stupňů, což je cyklistická teplota a ne skialpová. Příjezd do Špindlu nebyl moc uklidňující, když teploměr ukazuje 17 stupňů a docela se rozpršelo. Vůbec nechápu, jak se mohlo za tři týdny ztratit tolik sněhu. Jižní svahy už jsou opravdu zelené.

Beru lyže a jdu se podívat na trať zítřejšího závodu. Vše se odehrává na Medvědíně, kde se bohužel letos nepodařilo vyřídit povolení na část výstupu lesem a budeme stoupat stejně jako před dvěma lety. Začátek závodu je nejprve po černé sjezdovce s navázáním na svážnici směrem Na haldy. Odtud se pokračuje dlouhým traverzem zpět na černou sjezdovku a po ní dokončit výstup na vrchol Medvědína. Je to kolem 4 km a sjezd je tentokrát pouze po červené sjezdovce, jelikož černá už v některých místech nemá dostatek sněhu.

Medvědín je už uzavřený s mokrou kaší

Stoupám nejdříve na botech. Výše nasazuji lyže a dostávám se k Zubrovi, odkud pokračuji nahoru po červené. Vypadá to, že organizátoři nic nepodcenili a nechali část sjezdovky upravit, jelikož Medvědín je už celý týden pro lyžaře uzavřený. Bylo to velmi nebezpečné sjíždět ve velkých rychlostech mezi lidmi. Snih je jako kaše. Jsem v klidu, jelikož je jasné, že na tomto není možné překonat můj rekord devět kol na Medvědín. Před dvěma lety jsem to dal sice desetkrát, ale nebylo mi to uznáno, jelikož jsem přijel 2,5 minuty po časovém limitu. Letos bylo přislíbeno, že limit bude přesně 7,5 hodiny.

Zkouším si to sjet až dolů a okouknout místo startu, ale dole je 30 cm mokré kaše a je opravdu těžké tam jenom dobruslit po té stometrové rovině. Přicházím s tím, že si to půjdu pouze užít a na rekord nemá smysl pomýšlet. Mažu důkladně lyže a impregnuji šestery pásy. Chystám si i traťovku a energii na celý den. Organizátoři mají sice super občerstvovačku se vším možným, ale dávám přednost tomu, na co jsem zvyklý.

Přes noc se ochladilo a sníh ztvrdnul

Ráno vstávám v 7 hodin a první cesta vede k teploměru. Je to paráda, venku je jenom 3,5 stupně, takže sníh bude aspoň na část dne tvrdý. V místě startu už to vře a jsou tu zejména Ti, co mají ambice na bednu. Potkávám zde i Zdendu Kříže a je mi jasné, že zas taková pohodička to nebude. Fronta na startovní čísla byla dost velká, a vypadalo to, že se nestihne start v 8:30 h. Po chvíli přišel ředitel závodu, že bude start o 15 minut posunut, takže se vše v klidu stihne.

Konečně je odstartováno. Je nás velký balík, ale na start můžou přijít kdykoliv během dne. Stačí dojít jedno kolo a jste už vyhlášení a započítáni do velké tomboly, kde jsou hlavní cenou lyže Ski Trab! První kolo jsem chtěl jít co nejvolněji, ale Zdenda Kříž vyrazil velmi ostře. Pověsil jsem se za něj. Sluníčko velmi pere a já mu docela závidím jeho kraťasy, jelikož moje černá kombinéza teplo opravdu hodně přitahuje. Vytahuji si aspoň rukávy.

První výstup na Medvědín za 38 minut

Na první Medvědín docházíme ve čtyřech! První výstup byl za 38 minut, což bylo dost rychlé. Otázka zněla, co kdyby to jelo i dolů?  Jsem překvapen, jak byl sníh tvrdý a tak to pouštím šusem rovně dolů. Občas podklad dost kopne, jelikož den před tím tu někdo sbíhal a jsou tu šlápoty, stejně jako stopy od lyžování, když to bylo mokré. Do depa přijíždím první a valím do druhého kola. Průměr na 10 kol dělá 45 minut jedno kolo a tak si říkám, že to zkusím.

Vedro je opravdu úmorné, ale stejně jsem v jednu chvíli měl 10 minut náskok proti průměru na kolo. Po šestém kole tělo začalo trochu protestovat a musel jsem zvolnit. Při nástupu do devátého kola jsem měl pořád náskok pět minut. Atmosféra závodu byla neskutečná. Závodníků, kteří se vystřídali během dne, bylo rekordních 171!

Poslední dvě kola na morál

Poslední dvě kola už byly fakt na morál. Pásy už nechtěly držet a vše bylo totálně mokré. Příjezd do devátého kola mne absolutně ohromil. Neskutečná kulisa a fandění, takže jsem si nasadil jednu lyži bez pásu. Super podpora a náskok 2,5 minuty do posledního kola mi dával šanci, že by to mohlo vyjít.

V průběhu výstupu na mne čekal skútr a hlásil, jak jsem na tom. Poslední kolo jdu na maximum a není důvod se šetřit. Na vrcholu Medvědína už mám potíže sundat pásy, teda spíše se ohnout, abych se potom narovnal.

Stihnul jsem to – deset výstupů!

Už jen sundat pásy, a napálit poslední sjezd. Tento sjezd je nejtěžší, mám rezervu, takže jedu sice naplno, ale zároveň na jistotu. Až doma jsem zjistil, že to bylo skoro 90 km/h. Čas sjezdu něco kolem dvou minut.  Přijíždím do cíle s velkýma ovacemi a v těžkém sněhu se bruslením dostávám do cílového oblouku s časem 7:27:57 h na deset okruhu na Medvědíně.

Závodníků bylo 14, z toho tři ženy. Mezi příchozími se na start postavilo 171 mužů a žen. Výsledky:

  1. Petr Novák (SkiTrab Namche) 10 kol
  2. Radim Berka (Kozákov) 8 kol
  3. Michal Uriga (7 kol)

Ženy

  1. Eliška Vondráčková (Blansko) 7 kol
  2. Klára Holubová (Vichodov) 6 kol
  3. Kateřina Hliněná (Mělník) 6 kol

Příchozí muži:

  1. Vratislav Drtina (Trutnov) 7 kol
  2. Petr Mazal (Polička) 7 kol
  3. Lukáš Pavlíčekl (Spartan Gym Praha) 7 kol

Příchozí ženy:

  1. Eva Blaschkeová (Skialp nad Hrobem) 5 kol
  2. Ladislava Antalová (Koloshop) 5 kol
  3. Alena Adamcová (Anakonda team) 5 kol

Kompletní výsledky: https://www.sportchallenge.cz/cz/den-nahoru-a-dolu/vysledky

Foto: Jiří Novotný

Podpora Davida Nováka a Petra Nováka: Namche.cz, SkiTrab.cz, Dynafit, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz, Pieps, Jídelna zahrada, Pomoca, Composit Airplanes a TuleniPasy.cz.

Petr Novák se účastní skialpinistických závodů v kategorii veterán, a v závodech často vítězí. Se synem Davidem Novákem skončili v hlavní kategorii na třídenních závodech Bokami Západných Tatier 2016 na vynikajícím čtvrtém místě. Na svém kontě má několik českých prvosjezdů od Kamčatky po Kyrgyzstán a na lyžích také sjížděl osmitisícovku Shisha Pangmu (vzhledem k podmínkám nelyžoval z vrcholu, ale po sestupu z výšky 7500 m). V dubnu 2016 Petr Novák vyhrál dva mezinárodní skialpinistické závody ISMF na Kamčatce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: