Kontakt na skupinu horských vůdců z Kamčatky jsem dostal během říjnového catskiingu v Priiskovom. V Šeregeši měli pronajatou „kvartýru“ a pozvali mě na týdenní návštěvu. Už předem hlásili, že nového sněhu je hodně, takže si pořádně zajezdíme v prašanu.
Listopadové prašanové freeridování za nízkých teplot v sibiřském Šeregeši
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie Šeregeš >>
Z Krasnojarsku jsem jel tentokrát sám, tak nezbývalo než vzít „plackartu“, noční vlak do Novokuzněcka. Nu což, aspoň budu konečně dělat na diplomce. To by ale v celém vagonu musela být více než jedna zásuvka, která už byla obtěžkána několika nabíječkami na mobil. Ráno vlak přijíždí do Novokuzněcka a hned se nenápadně vetřu ke skupině s lyžařskými vaky, jestli náhodou nemají místo v maršrutce do Šeregeše. Naštěstí mají a mě tak ušetří celý den cesty vlakem do Taštagolu a potom dalším vlakem do Šeregeše.
Teploty na začátku sezóny v Šeregeši
Šeregeš je malé město na jihu Kemerovské oblasti, kde se dodnes těží železná ruda. Na nedaleké hoře Mustag je několik sjezdovek se sedačkovými lanovkami. Sjezdkovky jsou upravovány jen částečně, velká část sjezdovek a okolní řídké lesy jsou ponechány na freeride, za kterým sem také jezdí většina lyžařů. Místní klima zaručuje bohatou sněhovou nadílku, zejména na začátku sezony – koncem října a v listopadu. V tyto měsíce jsou také příjemné teploty pro celodenní lyžovaní. Během mého pobytu koncem listopadu bylo přes den průměrně kolem -20 C, pouze jednou bylo –28 C během jasného dne. Pocitově se však teploty zdají být vyšší z důvodu nízké vlhkosti vzduchu. Uprostřed zimy mohou teploty klesnout až k -50 C.
Po příjezdu do Šeregeše vás ihned obklopí bábušky v ušankách nabízející „kvartýry“. Pronajmout si byt přímo ve městě vyjde několikanásobně levněji než ubytování v hotelu blízko sjezdovek. Z centra města na horu Mustag je to několik kilometrů a hlavním dopravním prostředkem jsou kyvadlově jezdící taxiky, které jezdí za fixní cenu 50 rublů na osobu. Pokud přes noc sněží, je dobré si přivstat, protože už od brzkých hodin mnoho lyžařů se svými fat ski stojí ve frontě na taxíky.
Vleky v Šeregeši
Vleky jsou v dobrém stavu, relativně rychlé a většinou bez front. Denní skipasy tu neznají, na kartu si dobijete kredit a z toho se vám strhávají body za každou jízdu. Celodenní ježdení v prašanu by tak mohlo vyjít relativně draze.
Od horní stanice vleků je možné dát kratší výšlap na pásech směrem k hoře Mustag a najít netknutý prašan. Toho je dobré využít zejména v odpoledních hodinách nebo ve dnech, kdy předešlou noc nesněžilo.
Rosťa Haruda pochází z Kojčic u Pelhřimova a aktuálně žije v Norsku, aby se mohl co nejčastěji dostat na sníh. V době vysokoškolských studií na ČVUT v Praze měl možnost studovat na univerzitách v USA a Rusku, díky čemuž navštívil s lyžemi na nohou řadu zajímavých míst, včetně Sibiře. |