Rakouská firma Pieps je plně zaměřena na bezpečnostní výbavu do zimního terénu s potenciálním nebezpečím lavin. Je proslulá i tím, že se lavinové vyhledávače obecně nazývají „pípáky“.
Lavinová prevence a piepsování s Piepsem na Dachsteinu v listopadu 2018
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie Piepsování s Piepsem na Dachsteinu 2018 >>
Ve dnech 5. až 6. listopadu 2018 uspořádala firma Pieps se svými ambasadory a horskými vůdci praktické představení novinek na ledovci pod Dachsteinem. Česko-slovenská pětadvacetičlenná skupina se sjela ve Schladmingu v pozdním pondělním odpoledni. Dokonalé slunečné ranní počasí urychlilo odjezd k dolní stanici lanovky v necelých 1700 metrech. Preventivně jsme se přioblékli, neboť informační panel ukazoval, že nahoře je teplota těsně nad nulou a k tomu vítr do 60 km/h.
A opravdu, nahoře se přioblékali všichni, kdo ještě měli něco na oblečení. Od běžkařů a sjezdařů jsme se přesunuli k Hallstatskému ledovci, abychom společně s další více než stovkou účastníků prošli tři stanoviště. Vítr 60 km/h (a místně i více) byl docela silný a přes kapuce a čepice měly uši co dělat, aby zachytily výklad.
Nejenom zachycení prvního signálu, ale také markování
Jako první nás čekala teorie i praxe zachycení prvního signálu od hledaného vyhledávače v závislosti na jeho poloze. Zdůrazněn byl zásadní požadavek, aby zachycení signálu vyzařovaného elektromagnetického pole bylo pro vyhledávač ve 3D limitně se blížící od elipsoidu ke kouli. Probírali jsme také to, co by mohlo mít vliv na zachycení prvního signálu a správnou funkčnost vyhledávače (různé druhy sněhu, možné překážky v laviništi, malá vzdálenost od dalších zdrojů elektromagnetického záření, apod.).
„Tato část workshopu mě opravdu zaujala. Není totiž funkce „mark“ jako funkce „mark“. Ve způsobech a možnostech označení zasypaného jsou velké rozdíly. Některé pípáky umí označit jen jednoho, další jen po omezenou dobu, u jiných zase dochází ke snížení vzdálenosti pro zachycení dalšího signálu. Nové vyhledávače od Piepsu to mají vážně vymakané,“ zhodnotila Eliška Svobodová alias Outdoorová blogerka. |
Další část byla věnována „označování-markování“ v případě více zasypaných, což je s velkým rozšířením pohybových aktivit ve sněhem pokrytém terénu čím dál tím důležitější. Roste pravděpodobnost lavin s více strženými (a možná také úplně zasypanými).
Bluetooth ve všech vyhledávačích Pieps
Druhé stanoviště mělo hlavní téma BT (modrý zub), neboť všechny nové vyhledávače Pieps jsou vybaveny bluetooth. Na ledovci nám školící horský vůdce ukázal, jak je snadné pomocí Pieps aplikace ovládat nastavení vyhledávače (obvykle se to ale dělá předem na chatě), aktualizace software, kontrola vyhledávače a mnohé další. Běžný uživatel ovšem BT u vyhledávačů Pieps využije hlavně při nácviku vyhledávání. Pokud máte ve skupině alespoň dva až tři vyhledávače Pieps Micro, je možné je přes BT nejenom zapínat a vypínat, ale také volit vysílací anténu. Nácvik vyhledávání je tak možné dost rozšířit o různé možnosti.
„Kromě zajímavých praktických ukázek od Piepsu, se na Dachsteinu sešla i vskutku zajímavá česko slovenská správně „smíšená“ skupina. Dvě holky a 23 chlapů. Lavinovou problematiku jsme tak probírali až do ranních hodin,“ pochvalovala si Eliška Svobodová alias Outdoorová blogerka. |
S elektronickou lavinovou sondou Pieps iProbe
Na posledním stanovišti se účastníci věnovali postupu při dohledávání zasypaných ve skupině a důležitosti urychlení finálního dohledání. Kromě standardních postupů byla ukázána a nacvičena varianta s využitím Pieps iProbe, která může dohledání velmi urychlit. Školící horský vůdce nás také donutil k rychlejšímu pohybu, neboť i on sám byl většinu času ve zrychleném pohybu.
Na závěr nás čekalo zhodnocení novinek, trendů a lavinové prevence v horním patře restaurace na Dachsteinu.
Co plyne z Pieps školení?
- současné nejlepší vyhledávače detekují signál blíže ke kouli než k elipsoidu„označování“, nebo-li markování neznamená u všech výrobců to samé
- bluetooth vládne světem
- nacvičovat vyhledávání je možné různými způsoby a efektivitou
- s Pieps iProbe můžete být v konečné lokalizaci zasypaného opravdu velmi rychlí
- nacvičovat, nacvičovat, nacvičovat – nejenom vyhledávání, ale také kopání
Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky. |