Krkonošská expedice SKI Nošak 2016 startuje v polovině září

Krkonošská expedice SKI Nošak 2016 startuje v polovině září

Štít Nošak – persky „Devět rohů“ (7492 m) je druhou nejvyšší horou Hindúkuše a nejvyšším bodem Afghánistánu. Navíc je možné sjet kopec na lyžích, o což se už v roce 2015 pokoušela dvojice Beton Ski Team v rámci výpravy One World Two Skis po Hedvábné stezce. Nošak je jednou z mála sedmitisícovek, na kterou stojí povolení jen 20 amerických dolarů.

To je slovem výzva. Jak se to celé přitrefilo, že se parta kluků z Krkonoš rozhoupala k této akci? Oblast Váchánu rozprostírající po obou březích horního toku řeky Pjandž (ze školních škamen ji pamatujete spíš jako Amu-Darju), tedy na území jihovýchodního Tádžikistánu a severovýchodního Afghánistánu, navštěvuji pravidelně od roku 2006. Na terénním etnologickém výzkumu jsem koncem srpna 2011 potkal v afghánské vesnici Kazi Deh skupinu pěti alpinistů z Ruska. Chlapi se právě vrátili ze sedmidenního výstupu na Nošak. Nasával jsem čerstvé dojmy a informace jako houba a začal spřádat plány… Parta sveřepých nadšenců z rodných Krkonoš se postupně zformovala v průběhu zimy a jara letošního roku.

Fotogalerie SKI Nošak 2016 >>

Rakušané poprvé na lyžích v roce 1970

Nošak byl poprvé slezen Japonci v roce 1960, o dekádu později ho Rakušané sjeli na lyžích. Tento majstrštyk od té doby nikdo nezopakoval, i když pokusy v posledních letech byly, ale hora lyžaře nepustila. V osmdesátých, devadesátých letech a po roce 2000 se horolezecké expedice na Nošak nehrnuli. Ani to nebylo možné, protože v Afghánistánu zuřila válka: nejdřív s bolševikem, potom občanská s „asistencí“ USA a zemí NATO. Postupně se politická situace uklidnila a ledy prolomil Váchánec Malang se svými kumpány v roce 2009. Od té doby se kopec stává rok od roku častějším cílem výprav. Ti soudnější a „statečnější“ si uvědomili, že se v Afghánistánu nestřílí všude, jak nám předkládají západní média. Takže je nejvyšší čas vyrazit na Nošak s lyžema, než bude hora úplně „profláklá“.

Na vrchol volíme jihovýchodní cestu z tzv. Váchánského koridoru. Zázemí budeme mít ve vesnici Kazi Deh (2600 m), odkud je to 30 km do základního tábora (převýšení 2300 m). Základní tábor postavíme ve výšce 4900 metrů. Otamtud je to 5 km na vrchol (převýšení 2600 m). Času nemáme nazbyt, ale jsme optimisté a z hlediska dlouhodobé perspektivy je počasí v druhá polovině října relativně stabilní a přívětivé…

Na přednášce/besedě se těšte na setkání s členy Krkonošské expedice SKI NOŠAK 2016 a svěží autentické zážitky z Váchánu. Řeč bude kromě příprav na expedici a jejím celkovém průběhu od A do Zet i o oblasti afghánského a tádžického Váchánu a jeho kulturní rozmanitosti. Pochopitelně proběhnou i veselé a peprné historky, o které není nikdy nouze… Fotky z hor i podhůří samozřejmostí. Snad se podaří sestříhat i krátký film J

Jako bonus se v rámci Festivalu OBZORY uskuteční křest knihy Trojí Tvář Váchánu autora Libor Duška, kterou vydalo v srpnu letošního roku Vydavatelství FF UK.

Účastníci expedice SKI Nošak 2016

Všichni účastníci expedice mají bohaté zkušenosti s horolezením a skialpinismem v extrémních podmínkách (Alpy, Kavkaz, Ťan-Šan, Pamír, Karákóram…).

  • Libor „Borek“ Dušek (*1983), vedoucí expedice, etnolog, odborník na kulturní oblast Váchánu a Střední Asie, horolezec, skialpinista. Mediátor expedice, koordinátor komunikace interní i externí (texty, fotky, prezentace před i po expedici, zázemí v TJK a AFG).
  • Zdeněk „Háček“ Hák (*1980), profesionální horský vůdce, horolezec a skialpinista. Humoristická sekce výpravy, koordinátor horského výstupu a lavinový expert.
  • Michal Podzimek (*1984), horolezec, skialpinista, člen Horské služby Krušné hory. Technik a zdravotník expedice.
  • Petr „Kejklas“ Kejklíček (*1981), horolezec, skialpinista, koordinátor výzbroje a výstroje, koordinátor stravy.
  • Zdeněk „Žába“ Jirouš (*1985), horolezec, skialpinista, patron dobré nálady.
  • Marian „Maroš“ Kučera (*1977), horolezec, skialpinista, duchovní zázemí expedice.

Oficiální stránky expedice: web SKI Nošak 2016

Malé představení členů expedice

  1. Co jsi, chlapče, již přelezl a jakými skialpinistickými výkony se můžeš skromně pochlubit?
  2. Co si od expedice slibuješ?
  3. Co by o tvé osobě měla vědět veřejnost?
  4. Jak hodnotíš ostatní členy expedice?

Borek z Hořejšího Vrchlabí, žonglér nejen se slovy:

  1. Nedolezené sólo na Pik Majakovskij (6095, z bezpečtnostních důvodů otočka v cca 5800), Pik Komsomolec (4200), Grossglockner (Palaviciniho kuloár a Studlgrat 3798), skialpový výstup na Triglav (2 864), skialpové výlety v blízkých i vzdálenějších pohořích (Fagaraši, Karpaty…) několik treků v Ťan-Šanu, Fanských horách, Pamíru (3000-5000), lezení na písku…
  2. Váchán je má srdcová záležitost, proto bych se tam rád pořádně rozhlédl…
  3. Expedici na Nošak promýšlím už od roku 2011, těší mě, že se letos sešla tato sestava. Nerad závodím, proto se žádných klání neúčastním.
  4. Parta jako celek je výtečnou kombinací rozličných temperamentů a charakterů, aniž by někdo v jakémkoliv ohledu vybočoval do extrému. Proto bychom se měli vzájemně povzbudit, a zároveň „udržet na uzdě“. Michala vnímám jako ideálního parťáka do lanového družstva, vážím si jeho rozvážných úsudků, přičemž není žádný přizdisráč. Háček je rozumný kluk a profesionální sportovec, tak předpokládám, že předvedou adekvátní výkon.

Michal, původně z Duchcova, nyní čestný rezident Krkonoš (beztak tu tráví celou zimu):

  1. Chachani (6057), Kazbek (5047), Dufourspitze (4634), Dom (4545), Pik Učitel (4540), Naso del Lyskamm (4272), Piz Bernina (4049), Gross Grünhorn 4044 Hinter Fiescherhorn 4025  Ortler (Hintergrat) (3905), Piz Palu (3905), Königspitze (3850), Grossglockner (Studlgrat) (3798), Wildspitze (3770) a spousta dalších 3000+ kopců v Rakousku a Itálii. Účast na Trofeo Mezzalama, 4x Bokami Západných Tatier, 5. místo v Českém poháru ve skialpinismu v roce 2015.
  2. Mým cílem je samozřejmě posun maximální dosažené výšky, ale i užít si zajímavý lyžařský zážitek. A určitě se těším na poznání úplně jiné kultury.
  3. Dobrovolný člen HS, lyže, výlety do hor, cyklistika.
  4. Vážím si Borkových znalostí místa, kam jedeme. Od Háčka jako od horského vůdce se určitě přiučím spoustu věcí o pohybu v horách.

Háček, sňatkový podvodník z Rokytnice nad Jizerou:

  1. 3. místo MČR v ledolezení na rychlost 2016, 2. místo MČR v ledolezení na rychost 2014, mnohonásobný vítěz závodu ČP ve skialpinismu, nejvyšší dosažený vrchol Elbrus (5641 m), řada rychlovýstupů v Alpách. Jako horský vůdce stanu na desítkách čtyřtisícových vrcholcích Alp každý rok. Ale mým největším koníčkem je lezení na pískovcových skalách obtížnosti I až IX jpk.
  2. Tuto expedici beru jako test adaptace na vysokou nadmořskou výšku a dále mě zaujala myšlenka sjet Nošak na lyžích.
  3. Horský vůdce UIAGM, člen test teamu Direct Alpine, člen Alpin club Rokytnice nad Jizerou. Můj horolezecký vzor je Miroslav LančŠmíd.
  4. Borek je iniciátor celé expedice a znalec místních poměrů, bez něj bychom se na Nošak nevydali. S Michalem máme celou expedici na to se poznat.

Kejklas, pankáč původně z roviny, co zkouší vylízt na kopce, nyní naturalizovaný Vrchlabák:

  1. účastník expedice Manáslu 2015, cca 7500,-, Pik Komunisma, Pik Lenin, Ama-dablam-vrchol, Baruntse-vrchol, Gross Glockner (Mayer Rampe, Palaviciny), Severní cesta Ortler, sev. cesta Grand Zebru, Matterhor, Mt. Blanc…
  2. Je to pro mě nový výzva a samozřejmě taky honění ega (smích)
  3. Lepší raději nic nevědět (smích)
  4. Bratr Háček je léty prověřený přítel a zbytek kluků je fajn parta.

Marian, rastaman z Rokytnice nad Jizerou

  1. Nemám „repertoár“ tak nabitý jako ostatní. Jedná se o skialpové treky v Alpách, Tatry (vše do 4000 m), ale to se do odletu změní) a taky samozřejmě tady kolem ,komína‘ (Krkonoše).
  2. Sjet Nošak na ski ? Respektive se o to pokusit. A díky Borkovým zkušenostem mnohem lépe poznat tamní kulturu a lidi.
  3. No, jak píše Kejklas.
  4. Vypadá to na slušně našláplou partičku, tak snad budu jako nejstarší člen expedice (ale s nejmladší přítelkyní stačit. Borka dle znalostí tamních poměrů za neocenitelného, hlavně v této době. Tím nijak nezastiňuji jeho lezecké výkony. Michala poznám blíže na expedici, ale dle výkonu se mu jeho cíl myslím podaří splnit. K Háčkovi jednu větu. Jsem rád, že tam bude. Kejkla – výkon a punk, mě zdá se dobrá kombinace. Žába denní parťák v práci (výškové práce) takže jistota na laně!

Podpora: HUSKY, DIRECT ALPINE, RUSTIC JERKY, KRNAP, Reklamy Horáková Vrchlabí, Outdoorstuff.cz
Mediální partneři: časopisy Montana, Lidé a Hory, Treking, Svět Outdooru, **Hedvábná stezka** a **Tulení pásy**

Libor „Borek“ Dušek je vzděláním etnolog (Ph.D.) se specializací na oblast Střední Asie, zvlášť na Pamír a Hindúkuš. Pracuje v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí. Kromě hor a zvláště skialpinistických aktivit patří mezi jeho další zájmy hra na baskytaru v kapele Cémuršámur, smysluplná hudba (od jazzu po death metal), četba, publicistika, fotografie a mnoho dalšího, co považuje za jakkoliv zajímavé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: