Za čtvrtého stupně lavinového nebezpečí vyrazila smíšená slovinská trojice na skialpech na lezení ledopádů v oblasti tunelu Lyngspollen v 17:03 v úterý 18. března 2025. Při sestupu se uvolnila lavina, která je všechny smetla.
Pro vysoký stupeň lavinového nebezpečí zvolili lezení v ledu, ne skialp. Po dvou splazech se otočili a sestupovali, když je se uvolnila třetí lavina. Jednoho účastníka lavina odnesla do moře. Dokázal se zachránit a zavolat o pomoc. Záchranáři se na místě objevili brzy a prohledávali celou oblast. Po více než sedmi hodinách našli pod sněhem Patrika Jaguniće (39 let) a přepravili jej k hospitalizaci do Fakultní nemocnice severního Norska v Tromsø. Janugić měl obrovské štěstí na velkou vzduchovou kapsu, která mu umožnila vydržet 1,5 metru pod sněhem sedm hodin.
V rozhovoru na norském webu k tomu uvádí:
„Když se lavina zastavila, moje první myšlenka byla; Takhle to vypadá, když vás strhne lavina. Moje druhá myšlenka byla, že mi zbývá 15 minut života. Abych byl upřímný, myšlenka, že znovu uvidím svou rodinu a přátele mě udržela naživu a přimělo mě bojovat o život.“
Při pádu s lavinou si zlomil několik žeber, utrpěl odřeniny a omrzliny na levé ruce, kterou měl volnou a snažil se jí zvětšit vzduchovou kapsu. Byl nalezen záchranářským psem Whisky. K tomu doplnil hlavní lékař sekce leteckých záchranářů UNN Bård Rannestad: „Neuvěřitelné je, že po sedmi až sedmi a půl hodinách pod sněhem přežil. Po třech hodinách jsem se bál, že nenajdeme žádné přeživší.“
Pátrání probíhalo primárně na moři i ze vzduchu kvůli stále vysokému nebezpečí pádu lavin v oblasti. Poslední stržená Slovinka byla posléze nalezena lavinovým psem.
Možnosti dlouhodobého přežití pod sněhem jsou shrnuty tady Jak dlouho je možné přežít kriticky zasypaný pod sněhem?
Zdroje:
- Patrik (39) lå begravd i sju timer i snøskredet: – Tanken på familien min holdt meg i live
- Patrik (39) overlevde mot alle odds: – Jeg opplevde hvordan det føles å kveles i hjel