Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Krásný splitboardový a skialpový okruh z Pece pod Sněžkou přes Obří důl
19. 1. 2017
Jan Pala
Pec pod Sněžkou je výborným východiskem na zimní túry v oblasti nejvyššího vrcholu České republiky – 1603 metrů vysoké Sněžky. Za vynikajících sněhových podmínek, které jsou od začátku ledna 2017 v Krkonoších je úplně jedno, zda se zvolí skialpy, telemarkové lyže nebo splitboard.
V Peci pod Sněžkou je velmi dobře známá svým lyžařským střediskem a upravenými běžkařskými trasami. V posledních letech se k těmto „klasickým“ zimním aktivitám přidal skialpinismus a splitboard. Jelikož se hlavní zájmové oblasti pro skialp i splitboard nacházejí v I. zóně KRNAPu, je možné se na lyžích nebo splitboardu pohybovat pouze v omezených oblastech. Na stránkách KRNAPu jsou uvedené některé z doporučených skialpových tras. S východiskem v Peci pod Sněžkou jsou tyto trasy dvě. První z nich je pohodový relaxační okruh Modrým dolem na Výrovku a z ní zpátky do Pece. Z větší části tohoto okruhu je za pěkného počasí počasí vidět hlavní krkonošský hřeben s dominantní Sněžkou.
Druhou doporučenou skialpinisticko/splitboardovou trasou je průstup Obřím dolem s výstupem na Sněžku a návratem přes Růžovou horu. V neděli 15. ledna 2016 jsme dorazili do Pece pod Sněžkou jen nalehko, abychom si v Intersport Rent (obchod, půjčovna) zapůjčili splitboard, skialpové sety a základní lavinovou výbavu. Zatímco skialpové a lavinové sety byly připraveny během chvilky, nastavení splitboardového vázání trvalo o trochu déle. Po základní instruktáži přenastavování splitboardu z chůze na sjezd a naopak jsme mohli vyrazit. U pracovníků Intersportu jsme ještě ověřili aktuální sněhovou a lavinovou situaci, když nám bohužel potvrdili, že Sněžka a hřebenové úseky kolem ní jsou předchozím silným větrem vyfoukány. Zato prý bude v polohách těsně pod hřebenem až do Pece krásný nadýchaný prašan.
Skialpinistické komplety složené s lyží Scott Surf Air v délkách 158, 168 a 178 cm (128-89-115 mm v délce 178 cm), Dynafit Manaslu (166, 174 a 182 cm), do hlubokého sněhu lyže Scott Powd’Air
vázání je převážně rentalový Dynafit Radical ST2 a na začátečnickém modelu lyží Scott Fly Air vázání Diamir Scout
všechny sety jsou vybaveny bezlepidlovými stoupacími pásy Colltex
Skialpinistické boty Scott Orbit, Scott Orbit II, dámské Scott Nova II a několik kusů Scott Cosmos II. Boty jsou ve velikostech od 36 do 48!
Splitboardový komplet K2 Panoramic s all terrain rockerem, splitboardovým systémem Voile a vázáním SP Slab Multientry kit
Teleskopické skialpinistické hole Komperdell a Leki
Skialpinistické komplety složené s lyží Scott Surf Air v délkách 158, 168 a 178 cm (128-89-115 mm v délce 178 cm), Dynafit Manaslu (166, 174 a 182 cm), do hlubokého sněhu lyže Scott Powd’Air
vázání je převážně rentalový Dynafit Radical ST2 a na začátečnickém modelu lyží Scott Fly Air vázání Diamir Scout
všechny sety jsou vybaveny bezlepidlovými stoupacími pásy Colltex
Skialpinistické boty Scott Orbit, Scott Orbit II, dámské Scott Nova II a několik kusů Scott Cosmos II. Boty jsou ve velikostech od 36 do 48!
Splitboardový komplet K2 Panoramic s all terrain rockerem, splitboardovým systémem Voile a vázáním SP Slab Multientry kit
Teleskopické skialpinistické hole Komperdell a Leki
Příslib prašanu byl dobrou motivací k výletu, a navíc na nás svítilo i slunce. Kombinace slunce a čerstvého prachového sněhu neměla chybu. Od Intersportu jsme šli prvních asi 400 metrů pěšky, neboť sníh nevypadal vábně a nechtěli jsme ušpinit tulení pásy. U odbočky do Modrého dolu jsme konečně nasadily lyže a splitboard a začali mírně stoupat po modré turistické značce souběžně s hlavním silničním přivaděčem k dolní stanici lanovky na Sněžku.
Přešli jsme točnu u lanovky a zamířili do Obřího dolu. V Obřím dole se nachází několik chat, takže jsme cestou museli kvůli projíždějícím dodávkám opakovaně vylézat na boční sněhové bariéry. U Boudy v Obřím dole se nám otevřely úžasné výhledy na Velkou a Malou Studniční jámu stejně jako na Úpskou jámu zakončující Obří důl pod hlavním krkonošským hřebenem. Slunce se střídalo s mlhou na hřebenu, což z hlediska výhledů nemělo chybu.
Pokračovali jsme dále s nepatrným převýšením k Boudě pod Sněžkou, kde končí prohrnutá cesta. Dále už je jen pěkná skialpová stopa. Těsně před námi jdou dva skialpinisté a před nimi podle stop ještě opěšalí turisté. Nechápeme, že v takovém množství čerstvého sněhu, z něhož je většina prachová, se chce někomu šlapat pěšky.
Vyzkoušené ubytování v Peci pod Sněžkou při víkendovém nebo delším pobytu – Horská chata Jelení louky
Zatímco na vyplužené cestě byl splitboard K2 Panoramic oproti lyžím trochu nestabilní, v hlubokém sněhu se ze splitboardu stává „tank“. Sklon výstupu v hlubokém sněhu konečně začíná výrazněji narůstat, což si vychutnáváme i na skialpových lyžích Scott s vázáním Dynafit. Z lesa se občas otevírají výhledy na velkou část Obřího dolu.
Traverzy vysoko nad Obřím dolem
U bývalé kovárny (1025 m) poprvé zatáčíme na opačnou stranu traverzu a sklon se příjemně zvětšuje. Strmějším svahem s různě hustým lesním porostem traverzujeme k zářezu Rudného potoka. V zářezu (1225 m) je velké množství sněhu, takže se ani nedá odhadnout, kde se vůbec nacházejí v létě jasně patrné vodopády Rudného potoka.
V dalším stoupání se dostáváme nad hranici lesa a zároveň zjišťujeme, že se na hřebenu zkazilo počasí – mlha a vítr. Přes Obří sedlo se rychle přesunujeme k polské chatě Dom Slaski, protože na hřebenu má vítr rychlost daleko za hranicí přijemnosti. Od chaty zároveň vidíme, že Sněžka je pokrytá nesouvislou vrstvou sněhu a hlavní pěší „dálnice“ je částečně krytá tenkou vrstvou ledu.
Další postup rozhodujeme při občerstvení v Domu Slaskim. V chatě nám rozhodili představy o chování lidí na horách dva Poláci, kteří po dřevěné podlaze chaty suverénně chodili ve stoupacích železech na svých trekových botách. Mezi chvilkovými výhledy na Sněžku se utvrzujeme v tom, že nahoru to na splitboardu ani lyžích nemá smysl, a že na druhou stranu směrem na Růžovou horu to může být z větší části také dost špatné.
Prašanové splitboardování a lyžování do Pece
Sněžku tak necháváme na lepší sněhové podmínky a v mlze, kdy je vidět jen pár tyčí, pokračujeme na pásech po česko-polské hranici na Luční boudu. Z Luční boudy nastoupáme po červené turistické značce ke kapličce věnované obětem hor. U kapličky sundáváme tuleni pásy. Zatímco skialpinistická trojice je připravena velmi rychle, poskládání splitboardu do sjezdového stavu trvá o něco déle. Od kapličky sjíždíme směrem na Výrovku a okruh uzavíráme sjezdem Modrým dolem zpátky do Pece pod Sněžkou. S výjimkou hřebenové části byl sjezd ve slibovaném prašanu. Sníh nám sice nelétal nad hlavu, ale i vysoko nad koleno to bylo více než příjemné…
Celý okruh měl přibližně 17 km s převýšením asi 900 metrů , což nám pohodovým kochacím tempem (zrychlili jsme jenom při hřebenovém přesunu v silném větru) zabralo pět hodin.
zdravím,
je možné – reálné..8) popisovanou trasu zvládnout na sněžnicích a klasickém snowboardu ? díky za info
Josef
Výstup Obřím dolem je zvládnutelný na sněžnicích…
díky 8)
Zajímavé vybavení
AKU Flyrock GTX
Vlétněte do nové sezóny s touto fast hikingovou raketou s nadpozemským komfortem
Pánská Skialpinistická vesta PACER
Pánská vesta s krátkým rukávem s optimální hřejivostí pro aktivní skialpinismus.
Skialpové teleskopické hole FR Vario
Teleskopické hole s dlouhým gripem, odepínacím poutkem a talířkem do prašanu.
Mřížky na skialp pásy
Mřížky pro skialpinistické tulení pásy. Usnadňují jejich používání.
Vybavení
ARVA REACTOR SWITCH FRAME – JEDEN BATOH NA VŠECHNO
Nejlepší skialpinistické vybavení
Jak vybrat skialpové lyže?