Konference ISSW 2018 byla nabitá sněhem a lavinami

Konference ISSW 2018 byla nabitá sněhem a lavinami

Ve dnech 7. až 12. října 2018 se v Innsbrucku uskutečnila konference International Snow Science Workshop (ISSW) 2018, na které se sešlo několik set účastníků od severní Ameriky přes Evropu až po Japonsko.

Fotogalerie ISSW 2018 Innsbruck >>

Od prvního ročníku v roce 1976 se konference konaly zpravidla v Kanadě a USA. Do Evropy zavítala dosud pouze dvakrát – do švýcarského Davosu (2009) a francouzského Grenoblu (2013). V letošním roce 2018 probíhala konference v Congress center v Innsbrucku, který je ideálně obklopen ze všech stran vysokými horami. Díky tomu si mohli účastníci z celého světa užít nejenom přednášek a posterových příspěvků na konferenci, ale i okolních hor. Pokud to nestihli v jiných dnech, v rámci středečních Field Trips na to měli celý den. Součástí ISSW 2018 bylo 137 prezentací, v nichž byl účastníkům představen jak sníh ve všech jeho podobách, tak problematika lavin, lavinových nehod a související právní aspekty.

Nabitý program ISSW 2018

Program ISSW 2018 byl nabitý od pondělí do pátku. Obecná část zahrnovala témata od dynamiky sněhu a lavin až po vzdělávání a záchranu. Dále se podrobně řešila speciální témata, mezi nimiž byly z pohledu pohybu ve volném terénu důležité především lavinové předpovědi, lavinové nehody, právní aspekty lavinových nehod, informační technologie až po rozhodování založené na terénu. Mimo přednášky a posterové prezentace bylo v programu osm „training courses“ pokrývajících širokou škálu témat od simulace lavin až po lékařský přístup k lavinovým nehodám. Za jedno z hlavních témat ISSW 2018 je možné považovat celosvětové klimatické změny, které jsou vysoce akutním problémem nejenom z (ne)pohledu dostatku sněhu a úbytku ledovců, ale celkově svými dopady na život na planetě.

„Nedílnou součástí konference je i více než 250 posterových příspěvků, včetně několika od lavinových odborníků z Česka a Slovenska. Zatímco na mnoha podobných konferencích jsou plakátová sdělení v pozadí, zde jsou rozděleny do sekcí a na závěr každého bloku orálních prezentací předsedající vystavené postery krátce představí, v doprovodu výstižných ilustrací,“ hodnotí MUDr. Lenka Horáková.

Den pro laickou veřejnost na ISSW 2018

Ve středu byl na ISSW 2018 den pro veřejnost, kdy se aktivní účastníci měli možnost zúčastnit některého z deseti Field Trips. „Středeční program na ISSW 2018 patřil tzv. Field Trips. Zájemci měli možnost podívat se do okolí Innsbrucku, zejména na ledovec Stubai a blízké lyžařské středisko Patscherkofel. Kromě krásného počasí v podzimních horách si mohli účastníci užít zajímavé exkurze zaměřené na lavinový a sněhový management. Například měli šanci nahlédnout do systému výroby sněhu na Patscherkofel,“ zhodnotila průběh středy MUDr. Lenka Horáková.

Den pro veřejnost byl  hojně navštívený,  když se v rámci deseti prohlídek vystřídalo 220 lidí (studenti, žáci, členové horských spolků) a 250 účastníků bylo s výkladem provedeno firemní a posterovou prezentací. Po skončení prohlídek představeil Michael Staudinger (ZAMG – Central Institution for Meteorology and Geodynamics) aktuální vývoj počasí, oteplování a vliv skleníkových plynů.

V odpoledních prezentacích a panelových diskuzích byly uvedeny nové technologie pro lavinovou prevenci. Všem zúčastněným bylo jasné, že za vhodných podmínek bude vždy alespoň minimální lavinové nebezpečí. Karl Kleemayer (Austrian Federal Center for Forests) v souvislosti s tímto vysvětlil ochrannou funkci lesa pro zadržování lavin.

Hodně účastníků z řad horské služby a horských vůdců dorazilo do Innsbrucku až na poslední dny ISSW 2018, které byly kompletně vyhrazeny lavinové problematice. Po dopoledním společném programu v hlavní přednáškové místnosti (Hall Tyrol), byl odpolední program každý den rozdělen do čtyř částí. Ve dvou místnostech probíhaly přednášky na speciální témata, zatímco ve dvou dalších místnostech byly souběžně training courses. Byla v tu chvíli velká škoda, že nebylo možné se vyskytovat na čtyřech různých místech současně, neboť veškerý odpolední program totiž stál za účast! To ale není v žádném případě výtka, nýbrž poklona pořadatelům za přípravu zajímavého a informačně nabitého programu.

„ISSW 2018 nebyl jen o vědeckých prezentacích a posterech, ale především o lidech, navazování kontaktů a sdílení poznání. Možnost pracovat při „training courses“ ve skupinkách s odborníky teoretiky aj praxe, od inženýrů přes lékaře po horské vůdce, přiletivších z celého světa, na tématech lavinové předpovědi, nebo první pomoci byl jedinečný zážitek a zkušenost,“ pochvaluje si účast na ISSW 2018 horský průvodce, čekatel horské služby a zástupce hlavního sponzora Ortovox Vojta Tryzna.

Fernie ISSW 2020 a Brass Foundation

Vyvrcholením ISSW 2018 byla páteční Fernie night, kdy bylo podrobně představeno kanadské městečko Fernie, v němž se bude konat ISSW 2020. Během večera účastníci měli možnost shlédnout film z laviny v rakouském Söldenu v roce 2015. V lavině tehdy zahynuli jednadvacetiletí reprezentanti USA ve sjezdovém lyžování Bryce Astle a Ronnie Berlack. Právě Ronnieho maminka Cynthia byla v Innsbrucku, aby zde film uvedla. Po lavině v Söldenu byla založena Brass Foundation Bryce and Ronnie athlete snow safety, která si dala za úkol co nejvíce rozšířit povědomí o lavinách mezi veřejností a závodními lyžaři.

Konference ISSW 2018 skončila kolem půlnoci z pátku na sobotu, ale řada účastníků neúnavně pokračovala ve vyměňování zkušeností ze sněhem pokrytých hor ještě dále v různých restauracích a barech v Innsbrucku.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Zkušenosti čtenářů

PetrS.

Nahodou, nejsou materialy z konference nekde k dispozici pro domaci samostudium?

Jan
PetrS.:

Programový přehled je tady: http://www.issw2018.com/images/ISSW_2018_program.pdf, plný přehled abstraktů a článků bude k dispozici asi později.

Lenka K.
PetrS.:

Pokud rozumis nemecky a anglicky, tak se muzes podivat na pozvanku na ISSW na blogu tyrolske lavinove sluzby, kde jsou vypichnuty zajimave prednasky/panely (=poster, nevim, jestli se tomu tak spravne cesky rika 🙂  ):
https://lawinenwarndienst.blogspot.com/2018/10/issw2018-die-interessantesten-inhalte.html
 
Extended Abstracts vsech panelu a prednasek jsou k dispizici zde:
http://arc.lib.montana.edu/snow-science/index.php?view=advanced

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: