Španělsko je pro středoevropana především přímořskou krajinou s mnoha velkými hotely posetými letovisky. Méně známé je to, že pevninské Španělsko je poseté různě vysokými horami, v nichž může být I bohatá sněhové nadílka a výborné terény na skialpinismus. Které oblasti stojí za návštěvu?
Španělská pohoří jsou rájem pro skialpinisty. Na několika málo populárních místech to někdy může vypadat jako ve Smutném sedlo v Západných Tatrách na Slovensku, tj. davová psychóza. Většinou jsou hory liduprázdné nebo jen s několika málo lidmi na skialpech nebo splitboardech. Skialpová sezóna trvá od prvního většího prosincového sněžení podle sněhových podmínek obvykle do konce dubna nebo května. V dubnu a květnu je už potřeba být ovšem připraven na to, že nástupy dolinami mohou být pěšky a při následných výstupech je potřeba občas přenášet.
Kdy vyrazit do Španělska na skialp?
Z hlediska délky dne, počasí a stability sněhu jsou nejvhodnějšími měsíci březen a duben, přičemž se samozřejmě počasí může občas pokazit a třeba i pršet. Tyto měsíce jsou zároveň na konci zimní a zcela mimo letní turistickou sezónu. To umožňuje narazit na levnější letenky (poplatky na přepravu lyží se ovšem nemění), případně autopůjčovnu.
Do jakých pohoří se vydat s tuleními pásy?
Hlavním španělským pohořím propojujícím Atlantik a Středozemní moře jsou Pyreneje na hranicích s Francií. Nejvyšší vrcholy se tady nacházejí v Parque Natural Posets Maladeta, kde hranici 3400 metrů překračuje o čtyři metry nejvyšší Pico de Aneto. Kolem Aneta je velké množství dalších tří a dvoutisícových vrcholů vhodných pro různě obtížné skialpinistické výstupy a sjezdy.
Dalším vynikající oblastí je pohoří Sierra Nevada zvedající se na jihu Španělska od hladiny Středozemního moře až po nejvyšší vrchol pevninského Španělska 3481 metrů vysoký Mulhacén. Parque Nacional de Sierra Nevada opět nabízí velké množství třítisícových a dvoutisícových vrcholů přímo vybízejících k využití tuleních pásů.
Třetí oblastí pro aktivity na tuleních pásech je na sever a západ od Madridu dvoutisícové pohoří Cordillera Central složené ze Sierra de Guadarrama na severu a Sierra de Gredos na západě. Z délky přístupu do hor je to do Cordillera Central z letiště nejkratší. Stačí doletět do Madridu, od něhož hory začínají necelých třicet kilometrů daleko.
Třitisícovky v Pyrenejích nebo Sierra Nevadě?
Přístup k nejvyšším vrcholům Pyrenejí začíná leteckým přesunem z Prahy/Vidně do Barcelony (nejvíce letů) nebo Girony pro nástup od východu. Nejkratší cesta z letiště je ze Zaragozy, kde je ale omezený počet letů ze střední Evropy. Z Barcelony jedeme po dálnici A-2 směrem na Lleidu (Léridu), odtud na Barbastro, Garus a následně impozantním horským údolím do Benasque. Z horského městečka pokračujeme ještě několik set výškových metrů autem nahoru na parkoviště Hospital. Odtud je k dispozici nepřeberné množství vrcholů a sjezdů. Některé z nich jsou zpracovány v katalogu skialpinistických túr:
- Pico de Aneto (3404 m) – impozantní skialpinistický okruh na nejvyšší vrchol Pyrenejí
- Pico de Maladeta (3308 m) – významná pyrenejská třítisícovka na skialpech
- Pico de Paderna (2627 m) – skalní vyhlídkový vrchol v Pyrenejích
Do Sierra Nevady, nejvyššího pohoří vnitrozemského Španělska, přiletíme do Malagy. Odtud máme dvě možnosti podle toho, zda se do Sierra Nevady chceme dostat ze severu nebo z jihu. Při severním přístupu s větší jistotou sněhu autem pokračujeme po pobřežní dálnici A-7 (plus z Motrilu po A-44) nebo vnitrozemské A-82 do Granady. Za Granadou se sjíždí z dálnice a stoupá se do lyžařského střediska Pradollano (2150-3310 m).
- Nad střediskem Pico del Veleta (3398 m)
- Puntal de Loma Púa (3226 m)
- Tozal del Cartujo (3152 m)
Z jihu je přístup více klikatý, když dálnici A-44 opouštíme sjezdem 175 u přehrady Emblase de Rules a pokračujem po A-346, z ní odbočit na Orgiva a přes Pampaineiru dojet do Capileira (1450 m). Odtud je nástup na nejvyšší vrchol Mulhacén (3481 m) a okolní třitisícovky.
Proč vůbec jet na skialp do Španělska?
Důvodů je hodně. Prvním jsou samozřejmě krásné vrcholy a sedla nabízející nepřeberné možnosti výstupů a sjezdů. Dalším důvodem je to, že mimo svátky je většina míst liduprázdná (v březnu 2022 jsme byli v celé oblasti Pico de Aneto úplně sami). Někoho může také motivovat to, že ve Španělsku je téměř stoprocentní jistota toho, že tam během zimy bude sníh pokrytý pískema prachem ze Sahary. K povedenému skialp výletu příspívá i vhodné aprés ski, což je ve Španělsku výborná kuchyně a víno. Pro odreagování je možné doplnit návštěvu historických měst. Ve Španělsku se bude líbit každému.