Slovenská pohoří jsou aktivitám s tuleními pásy na lyžích nebo splitboardech přímo zaslíbená. Pochopitelně vysokou popularitu mají pro náročné výstupy a sjezdy Vysoké Tatry, pro méně náročné „výlety“ jsou vynikající některé oblasti v Západních Tatrách, Nízkých Tatrách, Malé a Velké Fatře.
V katalogu skialpinistickýh túr na tulenipasy.cz je řada túr v různých pohořích Slovenska. Většina z nich je ovšem v hlavních skialpinisticky zajímavých oblatech, kterými jsou Západné Tatry a Vysoké Tatry. Pozor, stejně jako v České republice jsou některé skialpinisticky nejzajímavější oblasti v místech s nejvyšší ochranou přírody. Na řadě z těchto míst jsou v určitém období roku skialpinistické aktivity povoleny.
V následujícím přehledu bude uvedeno několik tipů, kde a jak se vydat na tuleních pásech pro ty, kteří začínají, stejně tak pro ty, co se chtějí posunout ve svých aktivitách na sněhu trochu dále. Pro pokročilé a experty na lyžích je potom přímo určen Skialpinistický sprievodca od Miro Peťa, který popisuje své absolvované sjezdy se základním rozlišením na modré, červené a černé stejně jako v lyžařských střediscích. Stupnice Miro Peťa je ovšem trochu posunutá oproti sjezdovkám, takže modrý nejlehčí sjezd v jeho podání je např. z Baranieho sedla k Téryho chatě.
Vysoké Tatry
Nejvyšší slovenské (a zároveň i nejvyšší polské) pohoří nabízí nepřeberné množství žlabů, sedel a vrcholů, které by byly vhodné pro výstupy a sjezdy s lyžemi. Tyto aktivity se na Slovensku rozvíjely už mezi první a druhou světovou válku, kdy například probíhaly vojenské výcviky ve Vysokých Tatrách včetně výstupů a sjezdů na lyžích. Ze třicátých let 20. století také pochází první skialpinistický (rozuměj lyžařský) průvodce po Vysokých Tatrách.
V dnešní době je podle současného návštěvního pořádku Vysokých Tater jsou možné skialpinistické výstupy na chaty a přechod do Chaty pri Zelenom plese přes Téryho chatu na Zbojnickou chatu. Několik skialpnistických túr je zpracováno v katalogu na tomto webu:
- Tatarka direkt – narovnání jihozápadní stěny Kežmarského štítu
- Slovenský Matterhorn na skialpech – vysokotatranský Kriváň (2494 m)
- Vyhlídková skialpová túra na vysokotatranský Svišťový štít (2382 m)
- Baranie sedlo (2389 m) do Malé Studené doliny
- Malý Závrat (2270 m) – nejoblíbenější skialpová túra ve Velké Studené dolině
MEMORIAL „ROMAN ROPAK TYL“ V MILOVANÝCH TATRÁCH 26-30.12.2016 – RAW RUN / ROVIENKOVÁ STĚNA/PRIEHYBA od PROTI VĚTRU na Vimeo.
Západní Tatry
Nejvyšší koncentrace lidí na tuleních pásech je na Slovensku v Západních Tatrách, resp. ve dvou západotatranských dolinách – Žiarské a Spálené. Spolu s oblastí Babky patří do oficiálních skialpinistických areálů. Charakter terénu Západních Tater je více lavinový než ve Vysokých Tatrách, a jedna z největších slovenských lavin spadla právě v Žiarské dolině a zavalila oblast nad i pod Žiarskou chatou vysokým sněhovým nánosem.
Ve všech třech dollinách je řada výstupových a sjezdových možností a ještě více jejich variant. Nevýhodou naopak je vysoká koncentrace skialpinistů za dobrého počasí a sněhových podmínek, a to nejenom o víkendu. Některé z moha túr jsou v katalogu, namátkou:
- Skialpinistická túra na Žiarské sedlo (1917 m)
- Smutné sedlo (1962 m)
- Baranec (2184 m) – impozantní skialpový sjezd
- Hrubá kopa (2166 m) – vyhlídkový skialpový vrchol
- Na skialpech na Kopu nad Baníkovskou ihlou v polovině prosince
- Babky (1566 m) – sedlo Pedúvratie
- Skialpinistické hřiště ve Spálené dolině – Salatín (2047 m)
TRI KOPY – ZÁPADNÍ TATRY – 30.1.2016 od PROTI VĚTRU na Vimeo.
Nízké Tatry
Hlavní lyžařskou oblastí Nízkých Tater je Chopok a jeho okolí s lyžařských středisek na severních i jižních svazích. U Chopku je další skialpinistický areál, který je možné částečně kombinovat s freeride. Druhým místem s omezeněnšími terény je na východě okolí Královy hole.
Malá Fatra
Pro skialpinisty z Moravy je nejbližším místem vhodným i pro jednodenní výlety Malá Fatra, resp. její kriváňská část. „Mekkou“ je oblast Vrátné, kolem níž se v půlkruhu rozkládá nejkrásnější část malofatranského hřebene. Vrcholy jako Stoh, Poludňový Grúň, Steny, Hromové, Chleb, Velký a Malý Kriváň patří mezi nejoblíbenější. V oblasti od Chlebu po Velký Kriváň může být koncentrace lidí za slunečných zimních dnů velmi vysoká z důvodu lanovky do Snilovského sedla.
- Okružní vyhlídková skialpová túra na Velký Kriváň (1709 m)
- Stoh (1608 m) – skialpinistický vyhlídkový okruh v Malé Fatře
Velká Fatra
Rozsáhlé holnaté pohoří s travnatými svahy je na hřebenu vhodné spíše pro pohyb na běžkách a backcountry lyžích. Mimo hřeben se tady nachází řada různě strmých zářezů, které jsou v případě stabilní sněhové pokrývky vhodné na skialpinistické sjezdy. Bohužel v případě nestabilního sněhu mohou být tato místa extrémně nebezpečná, což se stalo osudným i dvěma skialpinistům v oblasti Krížné na konci roku 2021.
Volovské vrchy
Oblast západně od Košic je díky svému lesnatému reliéfu vhodná pro krátké skialpové výlety. Hlavní oblastí je bezlesé okolí vrcholu Kojšovská hola (1246 m), kde je také lyžařské středisko
Biele Karpaty
Lesnatý hraniční hřeben Bílých Karpat je vhodnější pro běžky, ale v některých místech bývají dobré podmínky i pro lehké skialpové túry. Ty jsou soustředěny převážně do oblasti Velké Javoriny a Jelence:
Další slovenské oblasti
Na Slovensku je řada dalších pohoří, mezi nimi vyniká osamocený Velký Choč:
Z dalších jsou potom lehké túry např. ve Strážovských vrších:
a pokud nasněží, tak je možné na skialpové rozchození vyrážet i kousek od Bratislavy do Malých Karpat.
Slovensko je země skialpinismu a lyžařské turistice zaslíbená. Každý, kdo chce s lyžemi na nohou „objevovat“ zajímavá místa, by měl na jedno z předních míst zařadit Slovensko.
Na Slovensku byla také vydán průvodce pro fitness skialp v lyžařských střediscích.