V článku Skialp pro každého – jak a kde začít? je uveden obecný úvod do skialpových aktivit s možnostmi v České republice. V Evropě je však řada hornatých zemí, které stojí za to navštívit se skialpovou nebo splitboardovou výstrojí. Makedonie, resp. nově Severní Makedonie, patří mezi země, v nichž jsou zimní hory téměř liduprázdné a jen na málo místech je možné narazit na někoho ve volném sněhovém terénu.
V Makedonii si může každý najít skialpové výlety podle vlastního uvážení od krátkých lehkých túr až po komplexnější výstupy a sjezdy. Skialpová sezóna obvykle začíná koncem prosince a končí v první polovině dubna, kdy se už mohou odvážnější i koupat třeba v Ohridském jezeru nebo Velikom Prespanskom jezeru.
Jak se dostat do Makedonie?
Do Makedonie je možné se dostat několika způsoby. Nejrychlejší je letecký přesun do Skopje a následné pokračování po zemi do vybraných horských oblastí. Pokud nechcete spoléhat na lokální dopravu, je dobré jet vlastním autem. Většina cesty vede po dálnici z Brna přes Maďarsko směrem na Bělehrad. Časově problematický může obvykle být hraniční přechod mezi Maďarském a Srbskem (a to v obou směrech). Za Bělehardem se pokračuje po hlavním tahu na Makedonii a Řecko, přičemž dálnice ještě není místy dokončená.
Po přejezdu srbsko-makedonských hranic stojí určitě za krátkou návštěvu hlavní město Skopje, kde je v centru zřejmě největší hustota soch na metr čtvereční. Po opuštění Skopje potom záleží výběr oblasti pro skialpové aktivity na aktuální předpovědi počasí a sněhových podmínkách. Vynikajícím a vysoko položeným místem na rozlyžování je oblast okolo lyžařského střediska Popova Šapka nad Tetovem. Ze Skopje je to jenom kousek po dálnici s následným nastoupáním přes tisíc výškových metrů z Tetova na Popovu Šapku.
Kde hledat informace o stavu sněhu, lavinovém nebezpečí a skialpových túrách v Makedonii? Reálně jsou na webu dostupné jen klasické meteopředpovědi pro vybraná lyžařská střediska a některá pohoří. Lavinová prevence v Makedonii dosud neexistuje – neměla by ani smysl, když jsou hory liduprázdné. Jediným zdrojem pro možné skialpové túry je Katalog skialpových túr tady na webu tulenipasy.cz |
Pohoří Šar planina okolo Popovy Šapky
Největším skialpovým lákadlem pro ty, kteří se rádi pohybují v oblasti nejvyšších vrcholů té které země je Titov vrv (2748 m), na nějž se dá dostat během celodenní skialpové túry. Cestou k TItovu vrvu leží řada vrcholů od Anteny (2531 m), přes některé bezejmenné až po 2600 metrů vysoký Karabunar a za ním impozantní Bakardan (2704 m).
Národní park Mavrovo
Ideálním místem pro pohodový odpočinkový skialp je oblast okolo lyžařského střediska Mavrovo, která nabízí řadu krásných výstupů a sjezdů s menším převýšením, takže je mohou absolvovat i děti. Nejdelší túrou je výstup na nejvyšší vrchol v oblasti – 2163 metrů vysokou Medenici. Hned vedle Medenice je o kouske nižší Govedarnik (2011 m) . Cestou na Govedarnik nebo Medenici je možný ještě sjezd i z 1905 metrů vysokého vrcholu nad lyžařským střediskem Mavrovo.
Trochu náročnější mohou být další výstupy a sjezdy v Národním parku Mavrovo, do něhož patří i nejvyšší vrchol Makedonie a Albánie – 2764 metrů vysoký Golem Korab. U Golem Korabu je řada menších vrcholů s různě strmými svahy.
Pohoří Galičica
Za krásného počasí nabízí dokonalé vyhlídky, vystupy a sjezdy pohoří Galičica na jihu Makedonie. Toto pohoří ze západu lemuje Ohridské jezero a z východu Veliko Prespansko jezero. Na východních svazích je dávno nefunkční menší lyžařské středisko. Kromě nejvyššího (a zároveň nejjižnějšího dostupného) vrcholu Magaro (2254 m) jsou vice na sever další kopce vhodné na skialp. Z vrcholů je za krásného počasí parádní výhled na dvě jezera po obou stranách hřebene, na okolní pohoří, a také na nedalekou Albánii a Řecko.
Pohoří Pelister
Jihomakedonské pohoří Pelister končící v Řecku nabízí velké množství vyhlídkových výstupů a sjezdů jak ve skalnatých oblastech, tak i po volných travnatých pláních. Oproti Galičici jsou vyhlídky z hřebene omezeny jen na jedno jezero – Veliko Prespansko. To však vůbec nevadí, neboť Pelister nabízí o hodně víc lyžařský zajímavých cílů než Galičica. Impozantní skalnatou skialpovou túrou může být výstup od hotelu Molika na 2468 metrů vysoký Stiv, který vede po Rocky trail. Už sám název výstupové trasy evokuje její letní podobu – relativně náročné cesta přes suťoviště a balvany, vylepšená v horní části o řadu zákopů a kamenných přístřešků z první světové války. Vedle Stivu je nejvyšší vrchol Pelister (2601 m), za nímž začíná hřeben táhnoucí se do Řecka. V tomto hřebenu je řada krásných lyžovatelných vrcholů, např. Veternica Stiv.
Tento omezený výčet skialpových možností uvádí jen pár vybraných oblastí v Makedonii. Reálně je skialpových túr v makedonských horách nepřeberné množství a Makedonie určitě stojí za návštěvu s lyžemi nebo splitboardem.