Kde a jak začít na skialpech – Česká republika

Kde a jak začít na skialpech – Česká republika

Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.

V úvodním článku k této problematice Skialp – jak a kde začít, byly rámcově uvedeny některé skialpinisticky zajímavé oblasti v České republice. Stejně tak byl uveden neúplný výčet, kde je možné zapůjčit skialpinistické nebo splitboardové vybavení.

Skimokids před Chatou Jiřího na Šeráku
Skimokids před Chatou Jiřího na Šeráku

Víceméně v každém pohoří v České republice je možné najít alespoň několik zajímavých míst, u nichž stojí za zvážení využití skialpinistického nebo splitboardového vybavení. Některá z těchto pohoří jsou vhodnější (Krkonoše, Jeseníky, Beskydy, Krušné hory), zatímco u jiných je na zvážení, zda není lepší použití backcountry běžek než skialpového vybavení (Vysočina, Hostýnské vrchy, apod.). To platí i o nových celoročních dálkových trasách kopírujících severní a jižní pohoří poblíž hranic České republiky – Via Czechia – pěšky, na kole či na lyžích od západu na východ Česka.

Průseky pod lanovkami jsou v Krkonoších výborné
Průseky pod lanovkami jsou v Krkonoších výborné

Pohyb na tuleních pásech v pohořích Čech, Moravy a Slezska

Nejvyšší partie našich pohoří patří většinou do oblastí se zvýšenou ochranou přírody ať už se jedná o národní parky (Krkonoše, Šumava) nebo Chráněné krajinné oblasti (Beskydy, Jeseníky). Kromě toho, že tyto oblasti jsou rozděleny na různé zóny, mohou na svém území mít i menší lokality s vyšším stupněm ochrany přírody – národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, apod. Pohyb v těchto místech je různým způsobem omezen. Podrobněji k tomuto tématu pojednávají tyto dva články:

Obecně platí, že pohyb v některých skialpinisticky nejzajímavějších oblastech je v České republice zakázán – příkladem mohou být Kotelní jámy v Krkonoších nebo Velký kotel v Jeseníkách. K dispozici jsou tak různé hřebenové túry, sjezdy po lesních cestách, případně řídkým starým lesem v zónách druhého a třetího stupně (pozor, opět se to může výrazně lišit!).

Z Dvoraček na Vrbatovu boudu v dubnu
Z Dvoraček na Vrbatovu boudu v dubnu

V následujícím přehledu je výběr některých túr vhodných pro tréninkové skialpinistické účely. Většina z nich je určena i pro úplné začátečníky se sportovní průpravou a dostatečnými lyžařskými schopnostmi získanými na běžkách nebo sjezdových lyžích. S výjimkou některých túr v Krkonoších a na Kralický Sněžník není nutné používat lavinovou výbavu.

Beskydy

Druhé nejvyšší moravské pohoří se vyznačuje vysokou sněhovou pokrývkou v nejvyšších partiích. Chybí tady tradiční kotle známé z Krkonoš nebo Jeseníků, zato je tu spousta nádherných svahů vedoucích různě hustými statnými lesy. S těmi v posledních letech důkladně zamával kůrovec a tak je například Ondřejník-Skalka dost lysý.

Nejvyšší vrchol 1323 metrů vysoká Lysá hora je v poslední době v zimním období doslova obležena těmi, kteří stoupají na tuleních pásech. Vzhledem k horším sněhovým podmínkám se na vrchol většinou chodí po „dálnici“ ze Zlatníku, kdy část vede po červené turistické značce a část po zásobovací silnici Českých radiokomunikací. Sjezd je potom většinově po silnici.

Lysá Hora (1323 m)
Lysá Hora (1323 m) 2
Okolí Horní Lomné
Radhošť (1129 m)
Velký Polom (1067 m)

Bílé Karpaty

Pohořím na moravsko-slovenském pomezí jsou Bílé Karpaty s nejvyšším vrcholem Velká Javořina (970 m). Na hlavní hřeben a z něj vede několik lesních výstupů a sjezdů

Někde v Jeseníkách
Někde v Jeseníkách

Javorníky

Na moravsko-slovenském pomezí je možné naplánování řady výletů na tuleních pásech pro začátečníky a středně pokročilé. Většina výletů začíná v údolích a směřuje k hraničnímu hřebenu nebo těsně za něj – Velký Javorník (1071 m).

Gigula (951 m)
Stolečný (962 m)
Kaplička Naděnka – začátečnický skialpový okruh nad Velkými Karlovicemi
Velký Javorník (1071 m) – skialpový okruh od kapličky ve Velkých Karlovicích

Na hřebenu Jeseníků
Na hřebenu Jeseníků

Jeseníky

Druhé nejvyšší pohoří v České republice se vyznačuje velkým množstvím sněhu, kdy meteorologická stanice na Pradědu pravidelně hlásí nejvyšší sněhovou pokrývku v celé republice. Rozsáhlý hřeben Jeseníků nabízí výborné podmínky pro běžecké lyžování a je tady samozřejmě několik dobrých lyžařských středisek. Skialpinisté mají ve srovnání s běžkaři terénní podmínky poněkud horší, když nejznámější oblasti, např. Praděd a Velký kotel, jsou zakázány.

V Jeseníkách je tak možné se pohybovat po zimním tyčovém značení a letních turisticky značených trasách. Mimo ně je možné najít řadu zajímavých výstupů a sjezdů ve starém vzrostlém lese mimo první zónu CHKO, NPR a PR. Mekkou fitness skialpinismu se staly sjezdovky a jejich okolí v Koutech nad Desnou, kdy cílem je buď jen horní stanice vleků nebo nedaleký Mravenečník či horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Mravenečník (1343 m) z jihozápadu
Švýcárna (1315 m)
Vysoká hole (1464 m)
Temná (1263 m)
Skialpový fitness okruh nad Sedmidvory v Jeseníkách
Dlouhé Stráně (1353 m) – náročnější skialpový výstup na uřezaný jesenický vrchol

Kralický Sněžník

Oblast na pomezí České republiky a Polska se „proslavila“ hlavně celoročním střediskem Dolní Morava a nejnověji v roce 2020 také stavbou „rozhledny“ na samotném vrcholu. Přístup do oblasti je nejsnáze autem do lyžařského střediska Dolní Morava.  Na Dolní Moravě, nebo-li DMku, je také řada skialpinistických tras v rámci lyžařského střediska a v jeho nejbližším okolí. Druhým nástupním místem může být východně položené Hynčice pod Sušinou nebo Stříbrnice.

Kralický Sněžník (1424 m)

V krásně zasněženém lese na splitboardu
V krásně zasněženém lese na splitboardu

Krušné hory

Hraniční pohoří na severozápadě České republiky je známé svými parádními běžkařským trasami a modernizovaným lyžařským střediskem na svazích Klínovce (1244 m). Na Klínovec se obvykle šlape z konce Jáchymovy buď po cestách nebo okrajem sjezdovky. Jednoznačně nejlepší tréninkovou oblastí na skialp v rámci celé České republiky je skialpinistický areál Skialp nad Hrobem nabízející deset značených výstupových tras různého sklonu a obtížnosti, na nichž je možné potrénovat vše, co se využije dále při výletech v Alpách. Maximální převýšení na jeden výstup je kolem 260 metrů, ale dost do kopce.

Skialp nad Hrobem – Pilousova
Skialp nad Hrobem – Stará
Skialp nad Hrobem – Teplická
Skialp nad Hrobem – výstup a sjezd přes železnici po trase Hönigovka

Krkonoše

Krkonoše jako nejvyšší pohoří v České republice nabízejí řadu krásných terénů, kde se mohlo ještě po druhé světové válce volně lyžovat. S vyhlášením národního parku a různě se měnící zonací došlo k úplnému omezení lyžařsky zaměřených aktivit v nejzajímavějších oblastech. V současné době jsou na webu KRNAPu podrobnosti k provozování skialpinismu v Krkonoších. Popis doporučených skialpových tras v Krkonoších.

Okruh přes Luční boudu (1410 m)
Vyhlídka Krakonoš (1421 m)
Vrbatovo návrší (1412 m)
Skialpový okruh Obřím dolem pod Sněžku (1603 m) a přes Výrovku do Modrého Dolu
Skialpový okruh Modrým Dolem na Výrovku se sjezdem do Pece pod Sněžkou

Šumava

V oblasti Železné Rudy vede na Špičák (1202 m) a protilehlý Pancíř (1214 m) několik skialpinistických výstupů a sjezdů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: