Dálněvýchodní ruský poloostrov Kamčatka je u nás znám pro své aktivní a vyhaslé sopky, termální prameny, zemětřesení, velké množství medvědů a lososů, a třeba dolinu Gejzírů. Většina návštěvníků z České republiky zatím míří na Kamčatku pouze v letním období. Poloostrov přeplněný sopkami je ovšem mnohem zajímavější v zimních nebo jarních měsících, kdy nabízí dokonalé podmínky pro jakékoliv pohybové aktivity na sněhu.
Kde a jak začít – Kamčatka je rájem pro všechny vyznavače pohybu na lyžích a snowboardech
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie Lyže na Kamčatce >>
Co je možné dělat na Kamčatce, když je pokrytá sněhem? Vše, co si člověk vymyslí od skialpinistických výstupů a sjezdů ze sopek, přes heliski, catski a lyžování se skútrem. Kromě toho je na Kamčatce řada menších lyžařských středisek, z nichž některé jsou i přímo v Petropavlovsku-Kamčatském. Rozsáhlost Kamčatky nabízí i nepřeberné možnosti pro běžecké lyžování až do začátku léta. To vše v kombinaci přes den pohyb na sněhu a v podvečer termální prameny nebo bazény.
Cesta na Kamčatku
Hlavní lyžařská sezóna je obvykle na Kamčatce od února do poloviny května. V závislosti na aktuální zimě je možné lyžovat až do července. Zimní a jarní období je také mimo hlavní turistickou sezónu, a proto bývají letenky výhodnější než v létě. Kromě letenek je potřeba si zajistit dostatečně dlouho dobpředu turistická víza. Na Kamčatku se z Evropy obvykle létá s přestupem přes Moskvu nebo Petrohrad do mezinárodního letiště Elizovo nedaleko od Petropavlovska-Kamčatského. Za krásného počasí je přistání na Kamčatce nevšedním zážitkem, neboť ze severu ohraničuje Avačinskou zátoku pásmo pěti sopek s nejvyšším Korjakskim (3456 m), zatímco z jihu trčí sopky Viljučinskij, Mutnovskij, Gorelij a Opala. Po přistání na letišti v Elizovu na každého hned dýchne mimoevropská atmosféra letiště.
Skialpové výstupy a sjezdy nejenom ze sopek
Kamčatka je pro skialpinisty rájem. Nabízí nepřeberné možnosti sjezdů z aktivních a vyhaslých sopek, stejně jako skalnatá hory obdobné těm evropským. Každý si může vybrat od lehkých krátkých sjezdů až po impozantní sjezdy se začátkem u kouřícího kráteru aktivního vulkánu. Je potřeba ovšem počítat s tím, že minimální převýšení na jeden výstup je od přibližně 2000 výškových metrů výše. Pokud na Kamčatku zavítáte jen na pár dnů, určitě by vám neměly ujjít výstupy a sjezdy z vulkánu Viljučinskij (2189 m), Avačinskaja (2741 m) a z impozantního Kozelského (3456 m, převýšení od chatky v dolině 2700 metrů!)
- Korjakskij (3456 m) – 2700 výškových metrů na kamčatský vulkán
- Kamčatka – vulkán Viljučinskij (2173 m) na skialpech a mačkách
- Splitboardové červnové opalování na kamčatském vulkánu Viljučinskij (2173 m)
- Na skialpech na nejvyšší kamčatskou sopku Kjučevskaja (4750 m) ze severu
- Avačinskaja (2741 m) – aktivní sopka u Petropavlovska-Kamčatského
- Se splitboardem na kamčatský vulkán Kozelskij
- Jarní splitboardový a skialpový Ganalský hřeben na Kamčatce
Heliski
Kamčatka patří mezi zaslíbené oblasti pro každého, kdo se chce věnovat heliski. Nejpopulárnějšími vrcholy jsou vulkány Viljučinskij, Mutnovskij, Gorely, Avačinskaja, Kozelskij, a kousek dál i Županovskij. V závislosti na aktuálních podmínkách a místě vysazení z vrtulníku jsou převýšení jednotlivých sjezdů standardně od 2000 výškových metrů výše!
Catski a lyžování se skútrem
Nechcete-li platit za vrtulník, můžete zkusit catski nebo skútr. V nižsích polohách na západních svazích sopky Avačinskaja (2741 m) se v zimním a jarním období provozuje catski. Skútry se na Kamčatce rozšířily všude možně, takže je možné je využít podobně jako v kanadské Britské Kolumbii – k přístupům na začátky skialpových túr.
Sjezdové lyžování
Na světě není mnoho míst, kde by byly lyžařská střediska přímo ve městech. Ano, ve slovinském Mariboru nebo v Liberci, je možno dojet na lyže autobusem nebo tramvají, ale to jsou výjimky. Na územi Petropavlovska-Kamčatského je takových míst několik. Jedním z nich je Krasnaja sopka přímo nad východním břehem Tichého oceánu v Avačinské zátoce. Severně orientované svahy má další městské lyžařské středisko – Edelvejs. Největším lyžařským střediskem Kamčatky je Moroznaja sopka 7 kilometrů západně od centra Elizova. Před rekonstrukcí bylo v tomto středisku několik kotvových vleků z Transporty Chrudim.
Běžecké lyžování
Upravované trati na běžecké lyžování začínají kousek od severního okraje Petropavlovska-Kamčatského na lyžařské základně Lesnaja. Kromě řady okruhů je tady také biatlonová střelnice. Další areál bežeckého lyžování je na severním okraji Elizova. Mimo upravované stopy jenom okolí Avačinské zátoky nabízí stovky kilometrů běžkařských tras převážně v rovinatém terénu. Pro závodně laděné běžkaře je na Kamčatce několik závodů. Známějším je Avačinský běžkařský maratón s výhledem na sopky Avačinskaja a Korjakskij. Další lyžařský maratón se potom koná v údolí řeky Paratunka, kdy se jeden na sever k městečku Termalnyj.