Viševnik (2050 m) – okružní skialpový výlet nad slovinskou Pokljukou

Viševnik (2050 m) – okružní skialpový výlet nad slovinskou Pokljukou

Viševnik je nejbližším dvoutisícovým vrcholem u střediska běžeckého lyžování Pokljuka. Pro výstup a sjezd nabízí několik pěkných tras. Jednou z okružních variant je výstup přes vrchol Hrustnik (1801 m) s napojením na klasickou výstupovou trasu.

Julské Alpy – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Julské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E2
Nejvyšší bod
2050 m n. m.
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
700 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
zákaz pěšího pohybu, sáňkování a stoupání na tuleních pásech v lyžařském středisku Viševnik
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště (1345 m) – dolní stanice vleku (1390 m) – odbočka Konjščica (1550 m) – vrchol Hurstnik (1801 m) – sedlo Plesišče – Viševnik (2050 m) – sjezd podél hřebenu k nájezdu do kuloáru – kuloárem k horní vleku

Podrobný popis

Slovinský běžkařský a biatlonový areál Pokljuka je světově proslulý pro výborné podmínky pro tyto druhy pohybu. Méně se ví, že součástí areálu je také lyžařské středisko se dvěma vleky a kolem řada krásných kopců pod hranicí lesa, ale i nad jejich hranicí. Do Pokljuky je možné snadno dojet od dálnice Ljubljana – Kranj na odbočce směr Bled. V Bledu už ukazatele směřují zájemce na Pokljuku. Pozor je potřeba dávat o slovinských státních svátcích nebo krásných víkendových dnech, kdy může být Pokljuka přeplněná auty a běžkaři.

Po zaparkování je obvykle možné nasadit lyže s tuleními pásy hned po přechodu silnice. Podle ukazatelů dojdeme po urolbované cestě sloužící jako přístup do lyžařského areálu (všichni jdou pěšky, rodiče táhnou děti na saních!)k dolní stanici lyžařského vleku. Řady cedulí upozorní každého návštěvníka, že je na sjezdovce zakázán pěší pohyb, sáňkování, ale také výstup na tuleních pásech. To vůbec nevadí, neboť nás zajímá kudy se dostat na Viševnik (2050 m).

Z Pokljuky na Hrustnik (1801 m)

U rozcestníku vede značka doprava klasickou letní výstupovou trasou na Viševnik s časovým údajem dvě hodiny. Viševnik je oblíbený i pro opěšalé zimní turisty a sněžničáře, takže tudy na lyžích určitě ne. Mnohem lepší a zajímavější výstupovou trasou je turistická značka směrem na Vodnikov dom a Triglav. Samozřejmě, že nepůjdeme až na Triglav, ale odbočíme podstatně dříve.

Sjezd z Hrustniku do sedla Plesišče
Sjezd z Hrustniku do sedla Plesišče

Počátek trasy vede lesem, v němž je stezka rozšlapaná od pěšáků. To většinou nevadí, ale místy se rozšlapaná stezka zúžuje natolik, že začíná být i exponovaná s možným pádem pár desítek metrů strmým svahem mezi stromy. Jedná se o několik kratších úseků, které je možné přejít i pěšky. Traverzem lesem pokračujeme až ke zlomu, odkud směrem dolů ukazuje cedule odbočky Konjščica Kislo Mleko. Salaš v zimě nefunguje, a tak odbočujeme naopak přímo vzhůru ve spádnici hrany svahu. Místy je možný přímý výstup, ale většinou se jedná o krátké strmé traverzy.

S rostoucí nadmořskou výškou les řídne a pár desítek výškových metrů pod vrcholem Hurstnik (1801 m) se otevírají krásné výhledy jak na Julské Alpy, tak na Kamnišsko-Savinské Alpe. Na vrcholovém hřebenu Hurstniku za tímto vrcholem už vystupuje Viševnik.

Z Hrustniku na Viševnik (2050 m)

Hurstnik je v porovnání s okolními vrcholy trochu bezvýznamný a většinou zůstává na okraji zájmu návštěvníků Pokljuky. Nabízí krásný kruhový výhled s Viševnikem jako na dlani s možným výběrem výstupových i sjezdových tras. Po krátkém sjezdu na pásech do sedla Plesišče se napojíme na klasickou výstupovou trasu. Tato bývá dost rozšlapaná od pěšáků, a proto na tuleních pásech stoupáme vpravo od trasy, stejně tak obcházíme terénní nerovnosti jinudy než pěšáci. Sérií traverzů se dostaneme na vrcholový hřeben. K Viševniku pokračujeme kousek pod ním až k závěrečnému výšvihu. Za dobrých sněhových podmínek je možné vystoupit až na vrchol na lyžích, v únoru 2019 byl tento úsek velmi tvrdý a zmrzlý, takže bylo jednodušší těch pár desítek metrů dojít bez lyží.

Výstupová a sjezdová trasa z Viševniku (2050 m)
Výstupová a sjezdová trasa z Viševniku (2050 m)

Sjezd kuloárem z Viševniku do lyžařského střediska a Pokljuky

Po vynadívání se na okolní krásné skalnaté i zalesněné kopce zbývá volba sjezdové trasy. Za zhoršené viditelnosti, méně vhodných sněhových podmínek a pro začátečníky je vhodnou možností sjezd podél výstupové trasy do sedla Plesišce a z něj do doliny k horní stanici lyžařského vleku. Pokud je sněhový podklad lepší, krásným sjezdem je kuloár, který začíná u zlomu výstupové trasy pod vrcholovým hřebenem – viz fotografie se zakreslenými výstupovými a sjezdovými trasami. Mimo kuloár je po jeho obou stranách řada různě strmých svahů, takže se tady může při sjezdu vyřádit začátečník i pokročilý skialpinista.

Po krátkém plytkém přejezdu se svah opět láme do strmějších hodnot a najíždíme do lesa, kde je zledovatělá sjezdová stopa. Skrz les vyjedeme u horní stanice vleku na červené sjezdovce. Po sjezdovce dojedeme skrz lyžařské středisko k jeho dolní stanici a následně po sjezdovkách až do Pokljuky.

Viševnik nabízí mírné i strmé svahy ke sjezdu
Viševnik nabízí mírné i strmé svahy ke sjezdu

Přístup na začátek

Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Ferlach - Lobel pass - Tržič - Radvoljica - Bled - Pokljuka

Rozpis po dnech

parkoviště u střediska běžeckého lyžování Pokljuka – turistická trasa k dolní stanici lyžařského střediska a dále směr na Vodnikov dom pod Triglavem – u odbočky Konjščica Kislo Mleko odbočit doprava s stoupat stmě vzhůru – vrchol Hrustnik (1801 m) – krátký sjezd na pásech do sedla Plesišče – mezi trčícími skalkami podél pěší trasy k bočního hřebenu a pod ním k závěrečnému vrcholovému výšvihu

Ubytování a jídlo

různé možnosti v Pokljuce a okolí Bledu

Další túry v okolí

Mala Mojstovka, Velka Mojstrovka, Vogel

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: