Norský národní park Jotunheimen je plný spousty krásných vrcholů vhodných pro skialpinistické aktivity. Jedním z méně navštěvovaných je 2157 metrů vysoký Veslfjelltinden, na nějž vede kombinovaná sněhově-ledovcová túra.
Jotunheimen – Norsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
V nejvyšším norském pohoří Jotunheimen je v jarních měsících nejtěžší volbou to, na který z mnoha vrcholů se vydat. Na aklimatizaci je vhodné zvolit Loftet (2170 m), ale z hlediska výstupu i sjezdu jsou mnohem zajímavější okolní vrcholy. Kousek na jihozápad od Loftetu je vrchol Veslfjelltinden (2157 m), na který vede parádní ledovcová túra po ledovci Hurrbrean.
Nejsnadnější přístup do Jotunheimenu je z letiště v Alesundu. Autem se přesuneme po silnicích E39 a E15 do lokální centra Lom, z něhož pokračujeme údolím na západ od Jotunheimenu k ústí údolí Leirdalen. Po přibližně pěti kilometrech dojedeme k Geitsaetre, kde zaparkujeme.
Od parkoviště k ledovci Hurrbrean
V pozdních jarních měsících už v údolí nemusí být vůbec žádný sníh, a proto si lyže připevňujeme na batoh pro první část výstupu. Od auta se vracíme kousek zpátky po proudu řeky Leira, abychom se po úzkém mostku dostali na druhý břeh řeky. Na druhém břehu stoupáme k potoku Hurra, který kousek proti proudu vtéká do Leiry. Na vhodném místě přecházíme na jeho jižní břeh a stoupáme podél něj v JZZ směru.
Podle aktuálního stavu sněhu je možné, že lyže s tuleními pásy nasadíme už necelých dvě stě výškových metrů nad řekou Leica. Na lyžích pokračujeme stále ve výstupu až dosáhneme ledovce Hurrbrean.
Od ledovce Hurrbrean na vrchol Veslfjelltinden (2157 m)
Pravou stranou kompaktního ledovce pokrytého silnou vrstvou sněhu stoupáme v ose údolí sevřeného ze severu Veslfjelltindenem (2157 m) a z jihu hřebenem mezi Hurrbreatindenem (2064 m) a vrcholem Bakarste Skagsnebb (2093 m). Výstupem po ledovci rychle nabíráme nadmořskou výšku až se dostaneme do sedla mezi Veslfjelltindenem a Hurrbreatindenem.
Z plochého sedla se stáčíme k severu a v závislosti na množství sněhu na JZ svahu Veslfjelltindenu vybíráme výstupovou stopu k jeho protáhlého vrcholu orientovaného ze západu na východ. Po 1200 výškových metrech od parkoviště dosahujeme vrcholu. Kruhový výhled je fantastický s neuvěřitelným množstvím dvoutisícových vrcholů. Přímo na východ je potom vidět nejvyšší norský vrchol Galdhopinggen (2469 m).
Sjezd z Veslfjelltindenu (2157 m)
Podle sněhových podmínek a denní doby je několik sjezdových možností. Za úplně nevhodného sněhu a zhoršené viditelnosti je hlavním sjezdem kopírování výstupové trasy. Pokud je viditelnost dobrá a sníh stabilní, je možné zvolit variantu A nebo B tak, jak je uvedeno na fotografii se sjezdy. Sjezd B je možné považovat za extrémní s převýšením kolem 300 metrů a jeho absolvování je možné pouze za dokonalých sněhových podmínek s ideálně naměknutou povrchovou vrstvou sněhu.
Vhodnější a bezpečnější variantou je sjezd A širokým svahem západně od vrcholu. V horní části má sklon přes 45 stupňů, který se níže snižuje. Podle zvolené trasy je možné, že bude nutné během sjezdu přetraverzovávat úseky se skalami nebo skalními prahy.
Po dojezdu na ledovec pokračujeme libovolně v ose údolí do nižších partií. U konce ledovce natraverzujeme na východ k dalším sněhovým polím, po nichž dojíždíme nízko nad dno údolí. Odtud pokračujeme v sestupu pěšky k mostu a přes něj na druhou stranu k autu.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Parkoviště poblíž Getsaetre – přes most na západ – výstup podél říčky Hurra – ledovec Hurrabrean – ve spádnici pokračovat do sedla mezi Hurrbreatinden (2064 m) a Veslfjellltinden (2157 m) – výstup po západních svazích na ZV protáhlý vrchol Veslfjellltinden (2157 m) – sjezd A na jih od vrcholu přímo na jih na ledovec Hurrabrean – východnější částí ledovce dolů – sjezd do údolí k řece Leira – přes most na parkoviště
Další túry v okolí
- Loftet (2170 m)
- Galdhopinggen (2469 m)