Téměř do dvou tisíc metrů strměji nad Planneralmem

Téměř do dvou tisíc metrů strměji nad Planneralmem

Oblast Rottenmanner und Wolzer Tauren nedosahuje skialpinistické popularity nedalekých Totes Gebirge, ale přitom nabízí řadu zajímavých túr. Jednou z mnoha z nich je v oblasti Planneralmu hřeben mezi Plannereckem (2003 m) a Hochrettelsteinem (2220 m).

Rottenmanner und Wolzer Tauren – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Rottenmanner und Wolzer Tauren
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
4.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1980 m n. m.
Orientace svahu
Z a J
Max. sklon svahu
38 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, z hřebene i jižní svah druhého sjezdu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinová výbava
Převýšení
490 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště v lyžařském středisku – výstup podél potoka Plannerseebach – dolinou na její závěr – vpravo strmějším svahem do sedla – ze sedla po hřebenu na sever (1960 m) – sjezd po výstupové trase nebo přímo z hřebene – podél zamrznutého plesa Plannersee nastoupat na planinu do výšky 1840 m – sjezd na jih podle sněhových podmínek – restaurace Seekaralm

Podrobný popis

Planneralm je dokonalé místo s jistotou přírodního sněhu jak pro freeride, tak pro skialpinistické výlety. Na přírodní sníh už se ani tady nedá stoprocentně spoléhat, a proto u některých strmých úseků sjezdovek mají nedávno nainstalovaná sněhová děla.

Od parkoviště na hřeben

S lyžemi docházíme na kraj sjezdovky pod dolní stanici sedačkové lanovky Plannereckbahn. U sněhu nasazujeme tulení pásy a vyrazili jsme na cestu. Nejprve jsme si zkontrolovali, zda fungují lavinové vyhledávače. Po sjezdovce jsme jenom obešli restauraci Seekaralm (tam jsme potom skončili) a stoupali jsme nalevo od sjezdovky. I když byla polovina března, tak bylo víc teplo, než jsme čekali.

Stoupání na začátku bylo docela pohodové, i když to bylo směřováno dost do kopce. Bylo vedro, a tak se mi hůř dýchalo. Dělali jsme si malé přestávky na vydechnutí a pokračovali jsme dál v cestě. Většina výstupu je krásně vyhlídková a můžu tuto túru doporučit každému, kdo se rád kochá výhledy na zasněžené vrcholy.

Výhled z hřebene na Plannerseekarspitze (2072 m)
Výhled z hřebene na Plannerseekarspitze (2072 m)

Jediné problémové místo může být v závěrečném úseku výstupu na hřeben. Mám širší lyže (100 mm pod vázáním) a ráno byl v těchto místech sníh úplně zmrzlý. Nahoru mi to dost klouzalo, což se mi opravdu nelíbilo. V závěrečné strmější části výstupu jsem dostala zásek, kdy jsem se měla otočit, ale nedokázala jsem to. Musela jsem si vypnout lyže a po schůdkách, které mi táta ochotně vyšlapal, vyjít po svahu nahoru na hřeben. Táta mi vzal i lyže, aby se mi líp šlo. Nahoře už se všichni kochali krásnými výhledy na okolí a vydechovali.

Skialpinisticko-splitboardová skupinka na hřebenu s Plannereckem (2003 m) v pozadí

Kudy tudy dolů z hřebene

Následně jsme se měli rozhodnout kudy pojedeme dolů, takže táta se šel podívat kousek po hřebenu, aby našel ideální místo na sjezd. Pokračování po hřebenu zavrhnul a na sjezd jsme se rozdělili na dvě skupinky. Ta, ve které jsem byla i já, jela dolů stejnou cestou, jakou jsme vyšli nahoru. Druhá skupinka jela pár desítek metrů vedle nás po strmějším svahu. Sešli jsme se dole, kousek od místa, kde začínal náš výstup. Tam jsme popojeli kousek k místu, od kterého jsme začínali.

Příprava ke sjezdu
Příprava ke sjezdu

Další výstup a sjezd

Původní západní i jihozápadní svahy byly ještě moc zmrzlé, a proto jsme přes Plannersee vyšlápli strmějším svahem do výšky asi 1850 metrů, abychom využili některý z nerozlyžovaných jižních svahů. Sníh už byl mnohem měkčí, takže se šlo krásně. Při výstupu jsme si natrénovali otočky ve strmém terénu i průchod kosodřevinou. Vyšli jsme nahoru a už nás čekal výběr vhodného sjezdu.

Část druhého výstupu se strmým svahem

Sjezd byl napřed širším svahem, ale níže se svah zúžil a jeho sklon hodně narostl. Při sjezdu jsem si tak vyzkoušela krátké oblouky i s přeskakováním, protože jeden úsek byl opravdu úzký a strmý. Takový terén mi na sjezd vůbec nevadí.

Traverzování ve strmějším výstupu

Za restaurací jsme si ještě zkusili vyhledávání tří zakopaných vyhledávačů, jako kdyby tam spadla lavina. Určitě bych na Planneralm jela znovu a všem jej můžu doporučit!

 

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Liezen – po B75 Irdning – v Donnersbachu odbočka na L738 a dlouhý výjezd 900 výškových metrů do lyžařského střediska Planneralm

Rozpis po dnech

arkoviště v lyžařském středisku – výstup podél potoka Plannerseebach – dolinou na její závěr – vpravo strmějším svahem do sedla – ze sedla po hřebenu na sever (1960 m) – sjezd po výstupové trase nebo přímo z hřebene – podél zamrznutého plesa Plannersee nastoupat na planinu do výšky 1840 m – sjezd na jih podle sněhových podmínek – restaurace Seekaralm

Ubytování a jídlo

řada hotelů a chat v oblasti Planneralmu

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: