Skialpový výšlap na norský vrchol Blåbergi

Skialpový výšlap na norský vrchol Blåbergi

Ráno si pospáváme za slušné provokace slunečních paprsků. Je úplné jasno, teplota -3 °C a předpověď nehlásí velký vítr ani na kopcích. Ideální podmínky pro pohodovou skialpovou túru. Z Geilo z chaty Bjørkly vyrážíme v půl jedenácté přímo pod Blåbergi (1802 m), jeden z nejvyšších kopců severní části oblasti Buskerud.

Norsko

Země
Norsko
Další země
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1802 m n. m.
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

jezero Strandavatnet - Blåbergi

Podrobný popis

Necháváme auto na malém parkovišti u jezera Strandavatnet nedaleko chaty Storestølen (1000 m). Celkové převýšení, které nás čeká, tedy činí 800 metrů. Kocháme se výhledem přes zamrzlé jezero na stolovou horu Hallingskarvet (1859 m) a připravujeme si výbavu. Protože spolulyžař Vojta ještě dokumentuje, vyhrávám oblíbenou soutěž „kdo si rychleji nandá stoupací pásy“.

Vyrážíme v půl dvanácté. Stoupáme jižním svahem a slunce pěkně pálí do zad. První úsek cesty křižuje elektrické vedení, pod kterým si za stálého bzučení dáváme zastávku na pití. Někomu by možná stožáry přišly jako pěst na oko, ale na mě v té tiché přírodě působí geniálně. Dál se ubíráme po kopci mírně doprava východním směrem. Spodní třetina výšlapu je po široké pláni s mírnějším sklonem.

Strmou část Blåbergi chceme zdolat z východní strany, kde vypadá nejdostupněji. Na úpatí se nám otevřely krásné výhledy do vedlejšího údolí a na horský masiv Reineskarvet, a tak se tu občerstvujeme. V jednu hodinu připínáme lyže na batoh a šplháme se po sněhových kaskádách o patro výš. Tato část je značně příkrá a postupujeme velmi pomalu. Hned jak se přehoupneme přes hranu druhé třetiny výstupu, můžeme opět nasadit pásy a pokračovat po pláních až k vrcholu. Počasí vyšlo parádně a viditelnost je takřka stovky kilometrů daleko. Výletním tempem si traverzujeme k cíli a ve tři hodiny vychutnáváme vrcholové opojení.

Volíme jednodušší cestu dolů. Po planinách se blížíme k hraně strmé části. Následuje zdolání mělkého žlebu a kličkování mezi skalami. Poté na nás čeká široká pláň vedoucí až na parkoviště. Ve čtyři hodiny to smýkneme přes zasněženou silnici a jsme u auta. Plni dojmů vše rozebíráme a plánujeme sjezdy dalšími žleby na příští skialpový výšlap. Možností je spousty.

Západním směrem od vrcholu Blåbergi přibývá strmých a užších žlebů, takže si tu svojí lajnu najde každý. Důležité je hlídat počasí a hlavně vítr. I sebemenší vánek dole u auta většinou znamená pořádný vichr na vrcholu.

Praktické informace

Informace o počasí v oblasti na yr.no, aktuální je vždy i webkamera u chaty Storestølen.

Přístup na začátek

K jezeru lze dojet pouze autem.

Ubytování a jídlo

V Geilo se můžete levně ubytovat na nově zrekonstruované chatě Bjørkly „Březový háj“, která bude dobrou základnou pro vaše nejen skialpové výlety a nabídne vám příjemné norské zázemí s českými hostiteli.

Další túry v okolí

Ostrovní skialp na Lofotech se sjezdem jejich nejvyšší hory – Higravtindan

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: