Krajinově velmi zajímavým výletem je okruh procházející Obřím dolem na hřeben Krkonoš kousek pod Sněžkou. Místo návštěvy nejvyššího vrcholu České republiky okruh pokračuje po hřebenu na Luční Boudu a dále na Výrovku. Sjezd do Pece pod Sněžkou je potom veden Modrým Dolem.
Krkonoše – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Jednou ze skialpinistických tras začínajících v Peci pod Sněžkou je trasa číslo šest z osmi doporučených skialpinistických tras na webu Krnapu. Z parkoviště u přehrady v Bukovém údolí (nebo z jiného podle naplněnosti) vyrážíme podle sněhových podmínek pěšky, na lyžích nebo splitboardu k odbočce do Modrého Dolu. Od ní pokračujeme po modré turistické značce souběžně s hlavním silničním přivaděčem k dolní stanici lanovky na Sněžku.
Z Pece pod Sněžkou do Obřího dolu
Přešli jsme točnu u lanovky a zamířili do Obřího dolu. V Obřím dole se nachází několik chat, takže jsme cestou museli kvůli projíždějícím dodávkám opakovaně vylézat na boční sněhové bariéry. U Boudy v Obřím dole se nám otevřely úžasné výhledy na Velkou a Malou Studniční jámu stejně jako na Úpskou jámu zakončující Obří důl pod hlavním krkonošským hřebenem. Slunce se střídalo s mlhou na hřebenu, což z hlediska výhledů nemělo chybu.
Pokračovali jsme dále s nepatrným převýšením k Boudě pod Sněžkou, kde končí prohrnutá cesta. Dále už je jen pěkná skialpová stopa. Těsně před námi jdou dva skialpinisté a před nimi podle stop ještě opěšalí turisté. Nechápeme, že v takovém množství čerstvého sněhu, z něhož je většina prachová, se chce někomu šlapat pěšky.
Traverzy vysoko nad Obřím dolem
U bývalé kovárny (1025 m) poprvé zatáčíme na opačnou stranu traverzu a sklon se příjemně zvětšuje. Strmějším svahem s různě hustým lesním porostem traverzujeme k zářezu Rudného potoka. V zářezu (1225 m) je velké množství sněhu, takže se ani nedá odhadnout, kde se vůbec nacházejí v létě jasně patrné vodopády Rudného potoka.
V dalším stoupání se dostáváme nad hranici lesa, kde se často stává, že se přes hřeben valí mraky, mlha a silný vítr. Přes Obří sedlo se rychle přesunujeme k polské chatě Dom Slaski, což je pod Sněžkou nejbližší „přístřešek“. Od chaty zároveň vidíme, že Sněžka je pokrytá nesouvislou vrstvou sněhu a hlavní pěší „dálnice“ je částečně krytá tenkou vrstvou ledu.
Místo Sněžky kolem Studniční hory (1554 m)
Při občerstvení v Domu Slaskim je možné podebatovat o dalším postupu. Mezi chvilkovými výhledy na Sněžku se utvrzujeme v tom, že nahoru to na splitboardu ani lyžích nemá smysl. Sněžku tak necháváme na lepší sněhové podmínky a v mlze, kdy je vidět jen pár tyčí, pokračujeme na pásech po česko-polské hranici na Luční boudu. Z Luční boudy nastoupáme po červené turistické značce ke kapličce věnované obětem hor.
Sjezd od Kapličky přes Výrovku do Pece pod Sněžkou
U kapličky sundáváme tuleni pásy. Od kapličky sjíždíme směrem na Výrovku a okruh uzavíráme sjezdem Modrým dolem zpátky do Pece pod Sněžkou. S výjimkou vyfoukané hřebenové části může být sjezd v parádním prašanu. Sníh nám sice nelétal nad hlavu, ale i vysoko nad koleno to bylo více než příjemné.
Celý okruh má přibližně 16 km s převýšením asi 750 metrů, což pohodovým kochacím tempem může zabrat 4-5 hodin.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Pec pod Sněžkou (parkoviště u přehrady v Bukovém údolí) – Úpským údolím k dolní stanici lanovky na Sněžku – Obří důl – Kavinova cesta – bývalá Kovárna – Rudná rokle – Dom Slaski – Schustlerova cesta – Luční Bouda – Výrovka – Modrý Důl – Pec pod Sněžkou
Ubytování a jídlo
restaurace a ubytovací kapacity v Peci pod Sněžkou nebo Modrém Dole