Skialpový okruh Modrým Dolem na Výrovku se sjezdem do Pece pod Sněžkou

Skialpový okruh Modrým Dolem na Výrovku se sjezdem do Pece pod Sněžkou

Krkonoše nabízejí řadu různých možností pro využití skialpinistického nebo splitboardového vybavení. Jedním z nejlepších nástupních míst je Pec pod Sněžkou, v jejímž okolí je několik zajímavých tras. Jednou z nich je „procházka“ pro začátečníky přes Modrý důl na chatu Výrovka se sjezdem do Pece.

Krkonoše – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Krkonoše
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
10.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1380 m n. m.
Orientace svahu
V a S
Max. sklon svahu
20 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ano, při traverzu lavinovým svahem v Modrém Dolu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
590 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
omezení pohybu mimo vyznačené turistické trasy a zimní tyčové značení
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Pec pod Sněžkou (parkoviště u přehrady v Bukovém údolí) – Milíře – Modrý Důl – Sedmiroklí – Výrovka – Richtrovy Boudy – Pec pod Sněžkou

Podrobný popis

Krkonoše jsou specifické v tom, že je v nich osm doporučených skialpinistických tras, z nichž dvě začínají v Peci pod Sněžkou. Popisovaná trasa je označena číslem pět. Z parkoviště u přehrady v Bukovém údolí (nebo z jiného podle naplněnosti) vyrážíme podle sněhových podmínek pěšky nebo na lyžích po silnici s červeným turistickým značením směrem do Modrého Dolu.

Do Modrého Dolu

Cestou míjíme pouze Milíře a kousek za nimi se dostáváme k rozcestí Modrý Důl. Pokračujeme dále po žluté turistické značce a za mostem jsme u Vyhlídky do Modrého Dolu. Otevírá krásný výhled na Sněžku a hned přímo nad námi na Velkou Studniční jámu. Tady letní turistické značení končí a dále pokračuje pouze zimní cesta opatřená v nelesnatých úsecích tyčovým značením.

Modrým Dolem na Výrovku

Zimní cesta stoupá nejprve loukami Modrého Dolu, aby přetraverzovala lavinový svah v šířce přibližně 150 metrů, což je jediné nebezpečné místo celého okruhu. Lavinový svah je na jižních svazích Studniční hory (1554 m) a v jeho horní části je velmi známý sněhový flek zvaný Mapa republiky. Tento „sněhový flek“ svým tvarem připomíná Československo a vydrží až do pozdního jara. Nad hranicí 1350 metrů se zimní tyčové značení stáčí k jihu a obloukem přichází k rozcestníku u chaty Výrovka. Chata je ideální nejenom na občerstvení, ale také na praktickou lavinovou prevenci, neboť je tam v části restaurace výstava skialpového vybavení včetně aktivovaného lavinového batohu ABS.

Sjezd z Výrovky do Pece pod Sněžkou

Po občerstvení na chatě Výrovka následuje krásný dlouhý sjezd dolů do Pece pod Sněžkou. Část sjezdu byla lesem bez možnosti výhledů, ale pod Výrovkou, stejně jako níže na pláních nad Pecí byly výhledy výborné. Nad Pecí jsme pojezdili různé svahy až po silnici. Lyže jsme sundali až v Peci.

Přístup na začátek

Praha - Mladá Boleslav - Jičín - Nová Paka - Trutnov - Svoboda nad Úpou - Pec pod Sněžkou

Rozpis po dnech

Pec pod Sněžkou (parkoviště u přehrady v Bukovém údolí) – Milíře – Modrý Důl – Sedmiroklí – Výrovka – Richtrovy Boudy – Pec pod Sněžkou

Ubytování a jídlo

restaurace a ubytovací kapacity v Peci pod Sněžkou nebo Modrém Dole

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: