Radhošť je jedním z nejvýznamnějších beskydských vrcholů. Přistup na skialpech je možný z několika směrů, a zvolené nástupní místo sedlo Pindula je vhodné na krátký výlet po práci s převýšením 750 metrů.
Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Radhošť je jedním z nejvýznamnějších beskydských vrcholů. Přistup na skialpech je možný z několika směrů, a zvolené nástupní místo sedlo Pindula je vhodné na krátký výlet po práci s převýšením 750 metrů.
Beskydy nabízejí nepřeberné množství terénů vhodných na skialpové výstupy a sjezdy. Vzhledem k nižší nadmořské výšce oproti dalším českým pohořím jsou tyto výlety vedeny obvykle ve vzrostlých starých lesích.
Do Beskyd by tak za skialpovými aktivitami měl zamířit každý, kdo se chce zdokonalit v lesním lyžování, protože s výjimkou několika vrcholových a hřebenových partií je téměř všude les. Naštěstí se do Beskyd ještě nedostal slovenský model z poslední doby, kdy se všude těží dřevo hlava nehlava.
Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech je vyhlídkový vrchol Radhošť, k němuž se přes léto valí davy turistů po „dálnici“ od Pusteven. Za krásných zimních víkendů může být návštěvnost také vysoká. Nejlepší pro skialpový výlet na Radhošť je některý z pracovních dnů – buď před začátkem pracovní doby nebo až navečer na západ slunce.
Nástup ze sedla Pindula na jih směrem k Radhošti
Skialpových variant výstupů a sjezdů z Radhoště je celá řada. Z hlediska délky nástupu a s profilem více nahoru a trochu dolů je výstup ze silničního sedla Pindula (545 m), které leží na silnici první třídy 58 z Rožnova pod Radhoštěm do Frenštátu pod Radhoštěm. Pindula odděluje Radhošťský masív od dalšího výhlídkového vrcholu – 917 metrů vysokého Velkého Javorníku.
Poslední pátek před vánocemi jsme nasadili tulení pásy a lyže přímo u auta. Z parkoviště jsme se vydali přímo na jih a téměř hned začali stoupat po louce s napojením na modrou turistickou značku. S dosažením okraje lesa narostl sklon výstupu, nicméně byl stále pohodový, takže nebylo potřeba zvedat patky vázání. Přešli jsme i trochu stromů zbavená místa, abychom se mohli vydýchat na vrcholku Kaní (678 m). Následoval mírný sjezd do sedla 645 metrů.
Po asi 300 metrech začíná opět výstup. Modrá turistická značka odbočuje po chvíli doleva, aby se dvěma traverzy nastoupalo k rozcestníku s červenou turistickou značkou na Černé hoře. Odtud už se šlape po hřebínku na Velkou polanu, na níž je louka s prvními výhledy čtyři kilometry od Pinduly. Po další hřebenové části se vychází z lesa kousek nad dolní stanicí vleku poma obsluhujícího sjezdovku přímo z vrcholu Radhoště na západ. Levou stranou sjezdovky nastoupáme podél lesa na vrchol. Během výstupu máme za sebou výborné výhledy na Vsacké Beskydy přímo na jih a na západ třeba na Kelečský Javorník.
Sjezd z Radhoště na západ
Tulení pásy jsme sice sundali přímo u kaple na vrcholu Radhoště, ale přímé okolí bylo silným větrem poněkud vyfoukáno na kamenný podklad lehce pokrytý sněhem. Prvních pár metrů jsme tak opatrně sešlapali, abychom se vyhli novým zářezům od skluznic lyží. První sjezdový úsek vede po modré sjezdovce, která není na začátku sezóny upravená, takže se jedná o „freeride“. Sjezdovka vede na západ, následuje průjezd hřebenovým lesem na louku na Velké Polaně (981 m) s následným stočenm na jih na Černou horu. Místy ještě chybí dostatečné množství sněhu, takže část sjezdu scházíme pěšky.
Ve výše zmiňovaném sedle 645 metrů nepokračujeme po výstupové trase přes vrcholek Kaní (678 m), ale odbočujeme doprava na lesní cestu, kterou se rychle dostáváme dolů a na Pindulu přijíždíme na lyžích přímo ze západu mezi domy.
Přístup na začátek
Ubytování a jídlo
Horský hotel Radegast vedle Radhoště
Další túry v okolí
Lysá hora, Ondřejník, Skalka