Pik Razdělnaja je významným vrcholem v hraničním hřebenu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Kousek od vrcholu probíhá klasická výstupová trasa ze severní strany na 7134 metrů vysoký Pik Lenina, a proto kolem něj prochází většina těch, kteří se snaží vystoupit na tuto sedmitisícovku.
Kyrgyzstán
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Pik Razdělnaja je významným vrcholem v hraničním hřebenu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Kousek od vrcholu probíhá klasická výstupová trasa ze severní strany na 7134 metrů vysoký Pik Lenina, a proto kolem něj prochází většina těch, kteří se snaží vystoupit na tuto sedmitisícovku.
Na jeho vrchol jsou ze severu dvě alternativy výstupu a sjezdu v závislosti na aktuálních sněhovo-lavinových podmínkách.
Po hřebenu s výhledem na severní stěnu Piku Lenina
Pik Razdělnaja je určen dobrým skialpinistům, kteří mají zkušenosti s ledovcovými terény a velkými nadmořskými výškami. Na místě je nutné věnovat maximální pozornost aklimatizaci a při výstupu i sjezdu překonávání ledovcových trhlin v severní stěně Piku Lenina. Na návštěvu Kyrgyzstánu je lépe vzhledem ke vzdálenosti počítat s alespoň třemi týdny.
Letecky je možné se dopravit dO hlavního města Biškeku nebo přímo do Oše. Z Oše následuje pozemní přesun přes dvě vysokohorská sedla do Pamiro-Alaje. Terénním autem je možnédojet na Lukovou poljanu do výšky 3800 metrů.
Aklimatizace a vstup na Leninův ledovec
První den je v rámci aklimatizace vhodný průstup kamenným hřebenem nad táborem či v případě dobrých sněhových podmínek výstup Pik Petrovského (4825 m). Po dlouhém pěším přesunu s veškerou výbavou na morénu Leninova ledovce je první výškový tábor situován ve výšce 4450 metrů s panoramatickým výhledem na severní stěnu Piku Lenina. Po nezbytné aklimatizaci přejedeme na lyžích pod úpatí severní stěny a v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách nastoupáme buď pěšky nebo na lyžích k dolní hraně nejvýraznější ledovcové trhliny. Velikost a sněhové mosty této a dalších vyšších trhlin se mění s postupujícím létem, stejně tak jsou odlišné každým rokem.
Výška 5800 metrů, v pozadí je Pik Lenina
Těsně pod vrcholem Piku Razdělnaja, v pozadí je hřebenovka na Pik Lenina
Do druhého výškového tábora
Na lyžích je výstup různě dlouhými traverzy ohraničenými trhlinami a séraky. Po nastoupání do výšky 5200 metrů se stopa stáčí doprava a přes nevýraznou vyvýšeninu začíná dlouhý traverz do údolí pod Pikem Razdělnaja pod séraky spadajícími z vrcholového hřebene Piku Lenina. Denní etapa je potom zakončena mírným výstupem posledních sto výškových metrů k Camp 2 (5300 m). O den později je možné výstup na hřeben (5500 m) zvládnout v závislosti na sněhu přímo nebo traverzováním na lyžích.
Traverz z Camp 2 pod severní stěnou Piku Lenina
Na vrchol Piku Razdělnaja
Z hrany hřebene se pokračuje dále mírně stoupajícím terénem do sedla 5800 m, kde se také obvykle lomí počasí. Zatímco do této výšky může být bezvetří a slunečno, odtud silně fouká a počasí se rychle mění. Z výšky 5800 metrů jsou dvě varianty výstupu, stejně jako sjezdu.
První z nich je přímý výstup nad hranou do severní stěny Piku Lenina levou částí svahů spadajících z Piku Razdělnaja. Tento výstup se obvykle absolvuje pěšky se stoupacími železy na skeletech a cepínem v ruce. V horní části, kde se vyšlapaná stopa stáčí vlevo k Camp 3 (6100 m) na klasické výstupové trase na Pik Lenina, je nutné stoupat stále vzhůru až k dosažení rozsáhlého plochého vrcholu Piku Razdělnaja. Z něj se nabízí nádherné kruhové rozhledy po jižní části Kyrgyzstánu a severní části Tádžikistánu.
Sjezd z výšky 5000 m na Leninův ledovec
Sjezd z vrcholu Piku Razdělnaja
Sjezd z vrcholu Piku Razdělnaja je víceméně po výstupové trase. Je nutné dávat pozor na možnost uvolnění menších deskových lavin a davy pěšáků vystupujících nebo sestupujících vyšlapanou stopou. Z výšky 5800 metrů je sjezd obvykle výborný až do 5500 m. Odtud je někdy problematická pravá část v případě obnažení séraků, v takovém případě je lepší sjíždět podél kamenů až k Camp 2.
Z hřebene Piku Lenina je Pik Razdělnaja skoro krtinec, foto: Jiří Pleskač
Po sbalení tábora s těžkými batohy následuje krátký sjezd k začátku traverzu a dlouhé traverzování k sjezdu severní stěnou Piku Lenina. Tady je bezpodmínečně nutné věnovat maximální pozornost ledovcovým trhlinám a překonávat je opatrně, některé se přitom dají na lyžích dobře přeskakovat. Následuje závěrečný prudký úsek v dolní části severní stěny a poté po mírně se svažujícím ledovci plném malých trhlin dojezd do prvního výškového tábora.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
- Luková poljana – Camp 1 3800 – 4450 m, 5 h
- Camp 1 – Camp 2 4450 – 5300 m, 7 h
- Camp 2 – Pik Razdělnaja 5300 – 6150 m, 5 h
- Pik Razdělnaja – Camp 1 6150 – 4450 m, 4 h
Ubytování a jídlo
spaní ve stanu a jídlo z vlastních zdrojů
Další túry v okolí
Pik Lenina, Pik Petrovski