Oproti freeridovým aktivitám (kdy by neznal Niseko nebo Hakubu?) jsou skialpové activity v japonských horách stale ještě ve stádiu rozvoje. S výjimkou několika profláknutých vrcholů je na většinou japonských kopců přes zimu liduprázdno. Mezi relativně populární kopce patří vyhasnutá sopka Myōkō (2454 m), na jejichž svazích jsou ovšem doposud dost aktivní fumaroly.
Japonsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Na sopku Myōkō (2454 m) je možné vystoupat z několika směrů ať už po vlastní ose, nebo s přiblížením pomocí lanovek. Nejkratší přístup je přímo z jihu od horní stanice lanovek v lyžařském středisku Myoko Siginohara ski resort, ale krajinově zajímavějším nástupním místem Akakura Kanko Ski area přímo z východu.
Ano, i slepá vývojová větev, tj. snowboard a sněžnice, dorazila k Myoko, ale ne na vrchol
Stoupání kousek nad lyžařským střediskem Akakura Kanko Ski area
Chytání dýmu z fumarol v podání slovensko-české dvojice
Po příjezdu do Akahura Kanko Ski area je potřeba se rozhodnout, zda celý skialpový okruh bude po vlastní ose (16 km, převýšení 1800 m) nebo s využitím přiblížení lanovkou (12 km, nastopání 1000 m, sjezd 1800 m). Pokud volíme lanovku, je potřeba zkusit domluvit zaplacení jednoho výjezdu lanovkou.
Od lanovky na vrchol Myōkō (2454 m)
Od nejyšší stanice lanovky (cca 1480 m) nebo od nižší stanice lanovky ve výšce 1250 metrů stoupáme stopou vyšlapanou od tuleních pásů pěkně ukloněným svahem s vyhlídkami do širokého okolí. Výše se sklon svahu zvyšuje a docházíme na Mt. Mae (1932 m), kde většina lyžařů a splitboardistů ze střediska končí. Přímo Mt. Mae nabízí několik krásných sjezdů zpátky do střediska, takže při zhoršeném počasí kolem vrcholu Myōkō (2454 m) není nutné za každou cenu chodit až na něj.
Chytání dýmu z fumarol v podání slovensko-české dvojice
Krátká pláň při výstupu na Myoko
Nedaleko pod závěrečným svahem k vrcholu Myoko
Z Mt. Mae se pokračuje kousek jihozápadním směrem s menší ztrátou výšky do sedla, z něhož začíná výstup na samotné nejvyšší místo rozpadnutého kráteru. Celou dobu máme přes desbou východní stěnu se sklonem přesahujícím 40 stupňů. Za dobrých lavinových podmínek je ve východní stěně řada možností sjezdů, ale v plné zimě s každodenním sněžením jsou kvůli zvýšenému lavinovému nebezpečí tyto sjezdy nemožné.
Vrcholový úsek na Myoko při absenci sněhu
Krátky traverz při sjezdu z Myoko
Po průstupu řídkým lesním porostem je výše otevřený strmější terén, kde se následující postup liší podle aktuálních sněhových podmínek. Pokud hodně foukal vítr, je možné, že ve vrcholové oblasti jsou z mírnější oblasti nad hranou východní stěny pouze kamenná pole a kus je nutné jít pěšky. Za vysokého stavu sněhu je možné dojít až na vrchol na lyžích.
Myōkō (2454 m) je nejvyšší sopak široko daleko, a proto za hezkého počasí nabízí dokonalyý kruhový rozhled do velké dálky.
Sjezd z Myōkō (2454 m)
Přímo u vrcholu se většinou dají nasadit lyže a sjezd v horní části částečně kopíruje výstupovou trasu v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách. V horní části se střídá volný svah se shluky stromů, které níže přecházejí do řídkého souvislého lesa. Ze sjezdu přímo na jih se uhýbá ve výšce 2050 metrů na východ a o kousek níže je vhodné natraverzovat na sever a v 1950 metrech se opět stočit na východ.
Východní směr udržujeme až do 950 metrů, kde je možné se napojit na běžkařskou stopu a po ní dojet až na parkoviště Akakura Kanko Ski area. Ve sjezdu je řada možných variant podle aktuálních sněhových podmínek a rozpoložení účastníků skupiny. V únoru 2020 byly v nižších polohách mimořádné špatné sněhové podmínky, takže spousta keřů skrytých pod vysokou vrstvou sněhu na mnoha místech znesnadňovala sjezd.
Výstup a sjezd z Myōkō (2454 m) je vhodný pro každého návštěvníka ostrova Honšú, ať už přijel čistě za skialpem, nebo primárně freeridový výlet chce zkombinovat s jedním nebo dvěma skialpovými výstupy.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Akakura Kanko Ski area – výjezd lanovkou 21 – výjezd lanovkou 20 – pokračování po vyšlapané skialpové stopě na Mt. Mae (1932 m) – tady většina lyžařů i splitboardistů končí – krátký strmější sjezd po hřebenu na pláň oddělující Mt. Mae od Mt. Myōkō – výstup vlevo od hřebeně různě hustým porostem ke strmějším svahům spadajícím z okraje rozpadnutého kráteru – pěšky nebo na lyžích za hranou na samotný vrchol – sjezd po výstupové trase nebo přímo na východ do dolní části lyžařského střediska Akakura Kanko Ski area
Ubytování a jídlo
kdekoliv v lyžařských střediscích na jižních a východních svazích Myoko
Další túry v okolí
řada nižších sopek v okolí