V rámci skialpového a freeridového pobývání na japonském ostrově Hokkaido nemůže nikdo přehlédnout výraznou sopku Yotei (1898 m). Tato sopka přitahuje při každém sjezdu v mezinárodně nejproslulejším japonském prašanovém středisku Niseko.
Japonsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
V rámci skialpového a freeridového pobývání na japonském ostrově Hokkaido nemůže nikdo přehlédnout výraznou vyhaslou sopku Yotei (1898 m). Tato sopka přitahuje při každém sjezdu v mezinárodně nejproslulejším japonském prašanovém středisku Niseko.
Výška asi 1300 metrů, snehoty.sk dávají lyže na batohy
Tato sopka leží přímo naproti lyžařského střediska Niseko a je široko daleko nejvyšší a minimálně o půl kilometru převyšuje okolní kopce jako je například nejvyšší místo Niseko – Annapuri. Výstupy na Yotei jsou možné ze všech světových stran. Naše smíšená česko-slovenská skupina zvolila nejbližší výstup od našeho aktuálního ubytování, tj. jižní cestu z Makkari. Výstup má celkové převýšení necelých 1700 metrů a časová náročnost se může měnit v závislosti na aktuálních podmínkách. Nám to se sjezdem a přestávkami trvalo 5:20 hodiny. Kromě skialpové nebo freeridové výbavy je samozřejmostí základní lavinová trojice. Navíc jsme s výjimkou jednoho účastníka všichni vybaveni lavinovými batohy ABS a Snowpulse-Mammut.
Na Yotei s převýšením 1600 metrů
Od auta jsme vyráželi o půl osmé ráno z výšky necelých tři sta metrů nad mořem. Stejný nápad na sobotu mělo ještě pár dalších lidí, kteří přijeli před námi. Během výstupu jsme je celkem brzy předběhli. Začátek jižní cesty na Yotei je krásnými březovými lesy, kdy jsou břízy místo listí zasypány spoustou sněhu. Dole nefouká a do toho se začíná projevovat slunce. První část výstupu s malým převýšením můžeme absolvovat jenom v tričku. Výše naopak oblékáme vše, co máme v batozích, když o pár set výškových metrů výše už fouká naplno.
Poslední metry k jižnímu okraji kráteru Yotei – 1898 metrů
Matúš předvádí, jak by v silném větru kitoval – ty šmouhy v modré obloze je letící sníh
Na jižním okraji kráteru Yotei
Přes slunečné počasí je vítr natolik nepříjemný, že brzy přicházejí ke slovu lyžařské brýle, kapuce a kukly. Sníh se také mění, což má za následek, že někteří sundávají lyže ve výšce 1300 metrů kvůli tvrdému uklouzanému podkladu. Šlapu na lyžích do výšky 1600 metrů, kde je také přidělávám na batoh. Poslední dva lyžníci sundávají lyže ve výšce asi 1800 metrů. K vrcholu docházíme postupně všichni pěšky. Původní nápad lyžovat do kráteru zhatil silný vítr odhadem o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině. Na jižním okraji kráteru bylo možné normálně stát jenom v krátkých chvilkách, kdy vítr trochu polevil.
I když za hranou, vítr byl hodně silný – má výbava na Yotei, lavinový batoh ABS Vario, lyže G3 Synapse 109, vázání G3 ION a pásy G3
Sjezd z Yotei do civilizace
Sjezd začal přemrznutým ledovým „květákem“, který se po pár desítkách metrů změnil ve výborný sníh. Nadýchaný japonský prašan to díky větru nebyl, ale lyžování stejně nemělo chybu. Vzhledem k velkému převýšení sjezdu se sníh postupně měnil v další druhy sněhu až k samotnému úpatí, kde byla teplota jen těsně pod nulou. Výstup a sjezd nám zabral včetně všech přestávek a přibližně dvaceti minut na vrcholu 5:20 hodiny.
Přístup na začátek
Ubytování a jídlo
Niseko
Další túry v okolí
Shiribetsu Dake (1107 m)