Mount Shiribetsu (1107 m) – prašanové skialpové eldorádo na ostrově Hokkaidó

Mount Shiribetsu (1107 m) – prašanové skialpové eldorádo na ostrově Hokkaidó

Japonský ostrov Hokkaidó je zlatým grálem pro vyznavače bezedného prašanu. Asi každý vyznavač freeridu zná středisko Niseko. V jeho blízkém či vzdálenějším okolí je řada zajímavých vrcholů nejenom pro prašanový skialp. Mezi nejlepší z nich patří Shiribetsu s relativním převýšením od auta kolem 700 metrů.

Rusutsu – Japonsko

Země
Japonsko
Další země
Japonsko
Pohoří
Rusutsu
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
14 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1107 m n. m.
Orientace svahu
S, V, J a Z
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, převážně jen v potočních zářezech
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový komplet, lavinový set
Převýšení
1900 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Vhodné parkoviště na některé straně Shiribetsu – dle volby světové strany výstup traverzy některým ze zářezů nebo vystouplejším hřebínky – sjezdy a další výstupy podle sněhu a nálady – poslední sjezd k autu

Podrobný popis

Výhled na Shiribetsu z lyžařského střediska Rusutsu
Výhled na Shiribetsu z lyžařského střediska Rusutsu

Po příletu do Sappora vyzvedáváme v půjčovně vyzvednout auto a po dálnici E5 míříme do města Otaru. dále pokračujeme na Kutchan a do Niseka. Tady může být hlavní základna po výletech v jižní části Hokkaida. Pro skialp na „kopci prašanu“ alias Shiribetsu je dobré si vybrat den, kdy předpověď udává intenzivní sněžení, takže není možné jezdit nad hranicí lesa. Je to proto, že Shiribetsu je většinově pokryté různě hustými lesy, a je tak možné lyžovat za jakékoliv viditelnosti. Z Niseka vyjedeme na východ a objedeme dominantní vyhaslou sopku Yotei (1898 m) z jihu.

Vrchol Shiribetsu je krásně viditelný z lyžařského střediska Rusutsu, které se částečně rozkládá na jeho jihozápadních svazích a na severních svazích protějšího vrcholu Kankibetsuyama (993 m). Máme-li ve skupině některé jedince, co neradi razí stopu na tuleních pásech hlubokým sněhem, můžeme je nechat v Rusutsu.

Sněhu je dost, rychle do skeletů
Sněhu je dost, rychle do skeletů

Na Shiribetsu ze všech stran

K této túře není připojen gpx soubor, protože na Shiribestu nevede jeden výstup a jeden sjezd, ale jsou jich možná desítky v různých variantách. Délky výstupů se pohybují od dvou do 3,5 kilometru s převýšením od 700 výškových metrů až po více než 800 výškových metrů při nástupu ze severu od Kimobetsu. Ze severu je ale kus mírný, takže se tento směr využívá minimálně. Na Shiribetsu je výborné, že většina svahů všemi směry výrazně přesahuje hranici třiceti stupňů, takže se jedná o parádní prašanové lyžování. Některé úseky mají sklon i přes čtyřicet stupňů, což je v případě velkého množství sněhu v některých zářezech a na bezlesých jižních svazích nevhodné na sjezd kvůli bezpečnosti. To ovšem nevadí, neboť okolní lesy jsou přiměřeně husté a bezpečné i při velkém množství nového sněhu.

Příprava na sjezd na vrcholu Shiribetsu
Příprava na sjezd na vrcholu Shiribetsu

Od auta zamíříme buď přímo k vrcholu nebo na boční hřeben nad Rusutsu. Při intenzivním sněžení nemusíme moc řešit směr a vedení výstupové stopy, neboť při dalším výstupu bude zapadaná a nenajdeme ji. Na vrcholu může být dobrý výhled, ale při sněžení je vidět na nejbližší stromy. Není tak důvod se tam moc zdržovat.

Sjezd ze Shiribetsu 1
Sjezd ze Shiribetsu 1

Sjezdy ze Shiribetsu

Z vrcholu je spousta sjezdových možností a záleží jen na kvalitě sněhu a fyzické kondici skupiny, kolik výstupu a sjezdů v prašanu se absolvuje. Sjezdy volíme podle sněhových podmínek a převládajícího směru větru. Za bezvětří můžeme jet z vrcholu kterýmkoliv směrem. Po dojezdu do mírnějšího terénu (někde mezi 450-500 m) opět nasazujeme tulení pásy a stoupáme na vrchol. Další sjezdy můžeme vést jinými směry. Pouze pro poslední sjezd je vhodné zvolit z vrcholu směr k zaparkovanému autu. I malá odchylka ve stupních na Shiribetsu může znamenat prodloužení přístupu k autu v mírnějším terénu o 1,5-2 hodiny. Za základ by se daly považovat tři výstupy a tři sjezdy, což je přes 1900 výškových metrů.

Sjezd ze Shiribetsu 2
Sjezd ze Shiribetsu 2

Přístup na začátek

Letecky Praha – Tokio – Sapporo, dále autem po E5 na Otaru- silnice 5 do Niseka – z Niseka kolem Mount Yotei do Rusutsu

Rozpis po dnech

Vhodné parkoviště na některé straně Shiribetsu – dle volby světové strany výstup traverzy některým ze zářezů nebo vystouplejším hřebínky – sjezdy a další výstupy podle sněhu a nálady – poslední sjezd k autu

Ubytování a jídlo

ubytování a jídlo v lyžařském středisku Rusutsu nebo ve městě Kimobetsu

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: