Zapovednik Tri vulkana se nachází na sever a severovýchod od “goroda” Petropavlovska-Kamčatského. V pásmu sopek dlouhém přes 30 kilometrů leží nejjižněji vulkán Kozelskij s dávno rozpadlým kráterem. Túra na něj se dá zvládnout v jednom dni, nebo je možné se v oblasti pohybovat i několik dnů s různými sjezdy.
zapovednik Tri vulkana – Rusko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Na Kamčatku se za skialpovým i výstupy na aktivní a vyhaslé sopky létá většinou v jarních měsící od konce března do konce května. Pro výlety na většinu z kamčatských sopek je potřeba počítat nejenom s letenkou a vízy, ale také přihlášením na OVIR a případně propustkou do pohraniční zóny. Při příletu na Kamčatku je možné doufat v krásné počasí, které umožní při přistání fascinující podívanou na pásmo sopek na sever od Petropavlovska-Kamčatského, kdy to od severu jsou Aag (2310 m), Arik (2166 m), Korjakskij (3456 m), Avačinskaja (2741 m), Uglovaja (2375 m) a Kozelskij (2189 m).
Právě posledně jmenovaný vulkán je cílem této túry. Kozelskij je dávno vyhaslá sopka, jejíž krater se už dávno rozpadnul a zbyla z něj jen část. Na severních svazích se stale nachází ledovce, zatímco jižní a západní svahy jsou v období bez sněhu jenom shlukem kamení.
Autem k nástupu na vulkán Kozelskij
Z letiště v Elizovu se dostaneme autobusem na stanici 10 kilometr, která je hlavním centrem hromadné dopravy v Petropavlovsku-Kamčatském. Zde je možné si objednat dopravu pod vulkán Kozelskij a dohodnout se na vyzvednutí podle plánované délky výletu, tj. ten samý den nebo o několik dnů později. Autem (podle velikosti skupiny spíše dodávkou) se necháme odvézt přes vesnici Dalnyj k jižnímu nástupu na vulkán Kozelskij, který je za armádní tankovou základnou.
Od silnice na vrchol vulkánu Kozelskij
U silnice nasadíme tulení pásy a řídkým březovým lesem se rychle přibližujeme k dominantnímu masívu Kozelského. Stoupání je na prvních kilometrech mírné a rychle ubíhá. Přibližně od 700 metrů nad mořem břízy postupně mizí a před námi se tyčí svahy bývalé mohutné sopky. Zvlněným terénem pokračujeme stale blíže k vulkánu.
Pro výstup si vybíráme “užší” kuloár na levo od vrcholu. Dále doleva od tohoto kuloáru je rozsáhlý široký svah využívaný často pro heliski. Ke kuloáru se můžeme přiblížit širokým mírnějším jižním svahem. Ten opouštíme v místech, kde přechází do kamenitého a skalnatého hřebene. Podle sněhových podmínek stoupáme kuloárem na tuleních pásech nebo s jeho rostoucím sklonem a tvrdým podkladem přecházíme na pěší výstup s případným využitím stoupacích želez a cepínu.
Kuloárem nebo jeho jižním okrajem dostoupáme k vrcholovým skalám. Od nich se nabízí fantastický kruhový panoramatický výhled na obrovskou část Kamčatky. Jak je obvyklé na sopkách, ve vrcholové oblasti často hodně fouká, a proto relaxujeme v závětří skryti před působením větru.
Sjezd z vulkánu Kozelskij
Z Kozelského je řada sjezdových možností. Výber vhodného sjezdu závisí ovšem jak na aktuálních sněhových podmínkách, tak na tom, zda jsme na něm v rámci jednodenního výletu nebo někde na jeho úpatí máme postavené stany. V případě jednodenní varianty je výběr omezený na sjezd buď podél výstupové stopy nebo v jejím blízkém okolí. Je to z toho důvodu, abychom se při nájezdu do březového lesa trefili k přístupové stopě a po ní dojeli k silnici, kde přijede objednaná doprava zpátky do Petropavlovska-Kamčatského.
Sjezdy z Korjakského jsou fantastické nejenom co se týká terénu, ale hlavně parádními výhledy na jednu stranu na Tichý ocean a na druhou do kamčatského vnitrození v okolí Avačinské zátoky.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
objednanou maršrutkou z 10 km přejezd za řeku Kozelskij a vojenský proctor – od silnice na tuleních pásech přímo na sever březovými lesy – nad 700 metrů bezlesím stoupání k výraznému žlabu spadajícímu z vrcholu na levo – žlabem výstup na vrchol – sjezd po výstupové trase
Ubytování a jídlo
v případě vícedenního výletu spaní ve stanech
Další túry v okolí
- Korjakskij (3456 m)
- Avačinskaja (2741 m)
- Uglovaja (2310 m)