Brennerský průsmyk je skialpinisticky opomíjená oblast, když se po zdejších vrcholech pohybují převážně obyvatelé nedalekého Innsbrucku, zatímco Češi a Slováci tudy jen projíždí cestou do Itálie. Oblast Wipptal nabízí řadu krásných skialpinistických vrcholů a za dobrých podmínek i prašanové sjezdové orgie na severně orientovaných svazích například z Hohe Warte (2687 m).
Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Wipptal je v porovnání s nedalekými ledovcovými oblastmi zcela mimo zájem Čechů a Slováku nejenom v létě, ale také v zimě. Neledovcové hory ve Wipptalu jsou však plné krásných skialpových výstupů a sjezdů v kombinovaném prostředi nad hranicí lesa a v samotném lese.
Cesta do Wipptalu je jednoduchá – stačí zamířit na Brennerský průsmyk. Po průjezdu Innsbruckem se pokračuje na Brenner a před zaplacením mýta za krátký úsek po odbočku na starou brennerskou silnici na Matrei am Brenner je vhodné sjet mimo dálnici. Údolím se z Matrei pokračuje do Stafflachu, v němž se odbočí na St. Jodok am Brenner. Za ním se pokračuje po silnici L229 přes Schmirn do Toldernu. První odbočkou dopraa se dostaneme přes Wildlahner na parkoviště, vedle něhož je most přes potok Wildlahnerbach.
Z údolí do sedla pod Hohe Warte
Stoupáme nejprve mírným údolím po širší cestě a za rozcestníkem začínáme strmějí stoupat západním směrem. Kopírujeme přitom letní turistickou značku. Vyjdeme do hezkého lesíka a prošlapáváme si prudším stoupáním vlastní stopu. Nad hranicí 1900 metrů se stáčíme přímo na jih a pokračujeme strmějším stoupáním s výhledem na skalnaté srázy z Hoher Napf (2247 m) na západ od výstupové trasy.
Výhled zpátky do údolí, odkud jsme vyrazili
Před námi je už sedlo, cestou traverzujeme několik starých lavinišť
Nad hranicí lesa se otevírají parádní výhledy na třítisícový Olperer a okolní vysoké kopce. Místy strmějším terénem se dostáváme až do sedla na hřebenu ve výšce přibližně 2450 metrů. Pokračujeme chvíli na lyžích po druhé straně hřebene s tím, že místy je nutné odkopat převěje. Lyže sundáváme a necháváme ve strmém svahu ve skidepotu, neboť nad námi se mění zcela vytátá místa a desky těžkého mokrého sněhu. šplháme v hlubším, tajícím sněhu směr vrchol. Nakonec výstup cca 100 výškových metrů před vrcholem končíme kvůli příliš nestabilnímu podkladu.
Ze sedla směrem vrchol Hohe Warte
Kvůli nestabilnímu sněhu jsme kousek nad tímto místem skončili
Sjezd z pod Hohe Warte
Po sestupu k lyžím si zkusíme udělat menší aktivní test stability sněhové pokrývky. Mokrý sníh vydržel – udělali jsme sněhovou kouli a zjišťovali, jak moc se nabalí a kde až dojede. Přesto, že jen kousek od nás byla ten stejný den menší lavina, náš test nakonec lavinu nespustil. Opatrně sjíždíme zpátky do sedla, dáme rychlou svačinku a natěšeně se chystáme na sjezd.
Prašanový sjezd severním svahem
Ze sedla si to zamíříme většinou neporušeným svahem krásným prašanem do údolí. Svah má různé nerovnosti a sklony svádějící ke skákáním, takže se může vyryžovat opravdu každý. Pod 1900 metrů najíždíme na sluncem rozbředlý sníh, a zbytek jízdy k parkovišti důkladně prověří navoskování lyží.
Výstupová modrá trasa a sjezdová červená trasa – v nákresu je jenom úsek do sedla
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Wildlahner – sedlo pod Hohe Warte – vrchol Hohe Warte – sjezd na sever a návrat sjezdem vysoko nad zářezem potočního údolí
Ubytování a jídlo
Další túry v okolí
Padauner Berg (2230 m), Vennspitze (2390 m)