Ďumbier je nejvyšším vrcholem rozsáhlého 80 kilometrů dlouhého hřebene Nízkých Tater začínajících na západě v sedle Šturec a končících na východě sestupem z Kralovej holi (1946 m) do Telgártu. Na nejvyšší vrchol je v zimě přímý přístup z jihu od Chaty M.R. Štefánika (1740 m).
Nízké Tatry – Slovensko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Výstup od Chaty M.R. Štefánika je výborný na tuleních pásech. V Nízkých Tatrách přesahují čtyři vrcholy hranici 2000 metrů: Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m) a Děreše (2004 m). Na jižních i severních svazích v oblasti Chopku vzniknul první skialpinistický areál a vyznačené freeridové zóny na Slovensku.
Ďumbier je v zimě asi druhým nejnavštěvovanějším vrcholem v Nízkých Tatrách, hned po lanovkou dostupném Chopku. Je to díky dobrému přístupu z Trangošky. Za krásného víkendového počasí je tak nutné počítat s tím, že se údolím Bystrianky bude stoupat s pěšáky, sněžničáři a psy.
Z Trangošky na chatu M.R. Štefánika
V zatáčce silnice 584 vedoucí od Bystré Bystrou dolinou do lyžařského střediska Chopok juh je odstavné parkoviště, na které je vhodné o víkendu přijet hodně brzy ráno. Z parkoviště stačí přejít silnici a podle sněhové situace nasazovat skialpnistické lyže nebo splitboard. Pozor, za vyššího stupně lavinového nebezpečí je údolní zelená turistická značka ohrožována lavinami z východního hřebene Velky Gápel a výše také z jihozápadních svahů Ďumbieru. V takovém případě se průstup dolinou nedoporučuje.
Výstup převážně zalesněnou úzkou dolinou jde rychle, jen je potřeba místy dávat pozor na sjíždějící skialpinisty a splitboardisty. Ve výšce nad 1400 metrů se dolina více otevírá a umožňuje výhledy nejenom k hlavnímu hřebenu Nízkých Tater. Po letní turistické značce pokračuje stále v ose doliny až nad 1650 metrů, odkud zelená značka odbočuje doprava k hřebenu. My stoupáme poslední desítky výškových metrů stále ve spádnici, až dorazíme k chatě M.R. Štefánika.
Od chaty na vrchol Ďumbieru (2043 m)
Z chaty je to na Ďumbier už jen kousek, tj. tři sta výškových metrů. Za slunečného počasí je výstupová trasa jasná, zatímco za zhoršené viditelnosti pomáhá v orientaci tyčové značení. Stoupáme za chatou přímo na sever mezi Ďumbier a Štiavnicu (2025 m) až do výšky přibližně 1960 metrů, kde se výstupová trasa stáčí na severozápad k závěrečnému traverzu k vrcholovému kříži. V horní části u hrany hřebene může foukat silný vítr, a proto by měla být věnována zvýšená opatnost při manipulaci s tuleními pásy. Snadno mohou nenávratně odletět buď pásy nebo transportní fólie.
U vrcholového kříže není moc možností se schovat před větrem a za slunečného počasí je mnohdy problematické udělat i vrcholovou fotku bez lidí. Pokud je bezvětří, je možné hned vedle kříže relaxovat s dokonalým výhledem na velkou část Slovenska od západu (např. Velká a Malá Fatra) přes Velký Choč (1611 m), Babiu gory až po Západné, Vysoké a Belanské Tatry. Na východě výhled vylepšuje dominantní zakončení Nízkých Tater – Králova hola.
Sjezd z Ďumbieru na Trangošku
První část sjezdu z Ďumbieru je vyhlídková. Sjíždíme v traverzu podél výstupové stopy a následně ssi zvolíme vpravo nebo vlevo od ní sjezd směrem k chatě M.R. Štefánika. Jeden se po širokém svahu menšího sklonu.
V údolí Bystrianky pod chatou původně široký svah scvrkává do úzkého potočního údolí, kde je potřeba při sjezdu dávat velký pozor na pěší a stoupající skialpinisty, stejně jako na volně pobíhající psy. Tady si sjezd asi nikdo neužije, jde jen o to se dostat bezpečně na Trangošku.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Parkoviště Trangoška (1130 m) – zelená turistická značka údolím Bystrianky – výš osou doliny k chatě M.R. Štefánika – od chaty podél tyčového značení přímo na sever k hřebenu – stočení na západ k traverzu k vrcholovému kříži – sjezd podél výstupové trasy
Ubytování a jídlo
Chata M.R. Štefánika
Další túry v okolí
- Chopok (2024 m)
- Děreše (2004 m)