Čerhnohorské pohoří Bjelasica je ideální na několikadenní kombinaci skialpových aktivit a freeridového lyžování v lyžařském středisku Jezerine – Kolašin (1450 m). V blízkém okolí Jezerine je několi dvoutisícových vrcholů, z nichž nejvyšší je Crna glava (2139 m).
Černá Hora
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Čerhnohorské pohoří Bjelasica je ideální na několikadenní kombinaci skialpových aktivit a freeridového lyžování v lyžařském středisku Jezerine – Kolašin (1450 m). V blízkém okolí Jezerine je několi dvoutisícových vrcholů, z nichž nejvyšší je Crna glava (2139 m).
Sjezd z Crne glavy k jezeru Pešića
Pohoří Bjelasica s nejvyšším vrcholem Crna Glava (2139 m) leží ve východní části Černé Hory a jeho součástí je nejstarší chráněné území této části Evropy – Biogradska gora, jejíž ochrana začala v roce 1878 a národním parkem byla vyhlášena v roce 1952. Svým charakterem je vhodné pro začínající a středně pokročilé skialpinisty, kdy je možné absolvovat řadu sjezdů od mírných bezlesých a lesnatých svahů až po téměř extrémní úseky mezi skalami.
Výhled na Crnu glavu od jezera Pešića
Z Jezerine na Zekovu glavu (2117 m)
Skialpinistický výlet na nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica – Crna glava (2139 m) začíná na parkovišti v lyžařském středisku Jezerine. Tento skialpový výlet vede přes dvě další dvoutisícovky – trojvrchol Troglava (2072 m) a Zekova glava (2117 m). Z Jezerine stoupáme cestou, sjezdovkami a loukami na vrchol Troglava (2072 m). Za horší viditelnosti je potřeba ve vrcholové části dávat velký pozor, neboť severní srázy Troglavy tvoří kolmé skalní stěny.
Před vrcholem Troglava s stočíme na východ, abychom kousek pod hřebenem po jižních svazích přešli k Zekově glavě (2117 m). Na Zekově glavě je vojenský vysílač a celý vrchol je tak nepřístupný. Podél hranic vysílače obejdeme z jihu vrchol a přejdeme na severní stranu. Tady sundáme pásy.
Výstup od jezera Pešića na hřeben, Zekova glava v pozadí
Na hřebenu, v pozadí je Zekova glava
Sjezd ze Zekovy glavy k plesu Pešića (1832 m)
Okolí vysílače je v zimě obvykle liduprázdné, takže si v klidu vybereme sjezdovou trasu. Vybíráme krásný esovitý kuloár se severovýchodní orientací, který vede k zamrznutému plesu Pešica (1832 m). Jenom u vtoku do plesa je tenký led, takže skelety dolů a po rozbití a vyházení ledu se část skupiny je možné se ochladit ve vodě. Po vychlazení se sušíme na ostrém slunci se získá motivace k výstupu na nejvyšší vrchol Crna glava na druhé straně údolí.
Výstup na vrchol Crna glava (2139 m)
Přetraverzováváme svahy vlevo nad plesem a přes starší lavinu docházíme na hřeben, po kterém obcházíme údolí a závěrečným prudkým svahem míříme na vrchol. Ten je z části zarostený klečí, a tak se dá na lyžích jít jenom na hraně nad kotlem. Na vrchol postupně dochází všichni. Kruhové výhledy jsou daleké, jenom vzdálenější pohoří jsou v oparu.
Těsně pod vrcholem Crne glavy, červeně je značen sjezd a modře výstup na tuleních pásech
Sjezd z Crne glavy (2139 m)
Z vrcholu sjíždíme první krátkou část na východ, abychom se vyhnuli vrcholovým skaliskům k plesu Pešica. Pod skalami jedeme středními a dlouhými oblouky až na dno údolí. Přejíždíme a přebruslujeme na druhou stranu kolem plesa Pešica a na pásech rychle stoupáme na Zekovu glavu.
Crna Glava (2139 m) – nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica na skialpech
Z Troglavy sjíždíme parádním svahem s ideálně naměklým zpátky do k parkovišti v lyžařském středisku Jezerine.
Rozpis po dnech
Parkoviště ski centar Jezerine – Troglava – Zekova glava – pleso Pešiće – hřeben – Crna glava
Ubytování a jídlo
Jezerine nebo Kolašin