Historické bulharské lyžařské středisko Dobriniště je výborným východištěm na řadu okolních vrcholů s nabídkou lehkých či obtížnějších sjezdů. Nejsnadněji dostupným je vrchol Bezbog (2653 m), s krátkým přístupem po severovýchodním hřebenu a sjezdem východními strmými svahy.
Pirin – Bulharsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Cesta z Dobriniště k dolní stanici dvousedačky překonává více než 600 metrů převýšení a přes zimu se udržuje pouze pluhováním. Je proto velmi doporučitelné s sebou vždy mít sněhové řetězy. U dolní stanice historické lanovky je restaurace Alpina nabízející možnost grilovaných ryb, které si nejdříve vylovíte z jezírka.
Lanovkou k chatě Bezbog
Jeden výjezd lanovkou k chatě Bezbog stojí 12 leva, což je těsně přes šest EUR. Platit se dá jak kartou, tak v hotovosti. Jen je občas horší domluva a slečna za kasou používá google překladač i pro tak jednoduché úkony. Lanovka je průběžná, takže nezpomaluje při nastupování a vystupování. I přes dopomoc lanovkářů vás tak může pěkně seknout přes lýtka. U mezistanice je potřeba vyskočit a uhnout. Následně se přesuneme přes další turniket k druhé části dvojsedačky vedoucí do výšky přes 2200 metrů. Celkem trvá jedna jízda nahoru snad půl hodiny.
Od chaty Bezbog na vrchol Bezbogu (2653 m)
Chata Bezbog je ideálním útočištěm za nepříznivého počasí s dobrou kuchyní i nápoji. Od vchodu chaty je krásně vidět masív Bezbogu, na který vedou dvě hlavní výstupové trasy – z jihu na Bezbog a severně orientovaným hřebenem. Kratším přístupem je výstup po severním hřebenu. Ten začíná přesunem téměř po rovině přímo na západ od chaty s překřížením nefunkčního vleku (odhadem poma).
Svahem s občasným výskytem kosodřeviny stoupáme přímo nebo traverzy stále přímo na západ až dosáhneme hřebene poblíž výraznější skalky. Od skalky se nabízí výhled do sousední doliny s plesem Disilisko a 2800 metrů vysokým hřebenem Straža. Od skalky stoupáme po obvykle vyfoukaném tvrdém podkladu jihozápadním směrem po hřebenu. Výše se za slunečného počasí objevuje vrcholový kříž. Za mlhy jej vidíme až kousek od něj. Před křížem je malé plato, na němž je možné s lyžemi skončit, pokud je samotný vrchol úplně vyfoukaný od sněhu. Na vrcholu jsme sníh měli, takže jsme na tuleních pásech došli až přímo ke kříži. Klasická výstupová trasa z jihu byla pod vrcholem vyfoukána na šutroviště.
Sjezd z Bezbogu k chatě Bezbog
Od vrcholového kříže sjíždíme na plato a pokračujeme traverzem po hřebenu na severoseverovýchod. Ve výšce 2610 metrů se oddělíme od hřebene a začneme sjíždět na východ. Sklon svahu se postupně zvyšuje a nejvyšších hodnot dosahuje v úrovni trčící skalek. Sklon se s klesající nadmořskou výškou postupně snižuje až se dojíždí na pláně u jezera. Odtud je možné pokračovat podél jezera ve sjezdu k chatě Bezbog nebo vystoupat na nedaleké vyvýšeniny pod Bezbogem slibující sto a více výškových metrů sjezdu parádním sněhem. Volíme druhou variantu.
Sjezd od chaty Bezbog k dolní stanici lanovky
Od chaty je několik varianta sjezdů k restauraci Alpina. Nejjednodušší a nejnudnější (s výjimkou úseku 170 výškových metrů černé sjezdovky) je využití sjezdovky. O hodně zábavnější variantou je freeride pod lanovkou do výšky 1970 metrů. Následně stačí odbočit na východ ke sjezdu plání, řídkým i hustým lesem s dojezdem pod černý úsek sjezdovky. Zbylá část už vede po sjezdovce až k dolní stanici dvojsedačky.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Lanovkou nahoru – chata Bezbog – přímo na západ na hřeben mezi Bezbogem a Bezbozska tumba (2258 m) – JZ po hřebenu na vrchol Bezbog – sjezd kousek na SV a poté přímo východním svahem dolů – chata Bezbog – volné lesní terény nebo sjezdovka k dolní stanici lanovky
Ubytování a jídlo
chata Bezbog, hotel Goce Delčev