Vrchol 2764 metrů vysokého Golem Korabu se nachází přímo na hranici mezi Makedonií a Albánií. V létě vede z makedonské strany krásná turistická stezka, která není v zimě využitelná kvůli dlouhému traverzu strmějšími jižně orientovanými svahy ve výšce 2300-2350 metrů. Zimní skialpové trasy jsou proto odlišné od letního turistického chodníku.
Makedonie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Základní trasa
Podrobný popis
Golem Korab přitahuje návštěvníky celoročně, protože se jedná o nejvyšší vrchol dvou zemí – Makedonie a Albánie. Naštěstí je už dávno pryč doba, kdy nebylo možné stoupat na Golem Korab kvůli uzavřené pohraniční zóně. Dnes je situace odlišná a v letním období je možné za krásného slunečného dne potkat při výstupu na Golem Korab třeba i deset či dvacet lidí. V zimě je tato oblast zatím téměř stoprocentně liduprázdná. Je tak ideálním místem pro skialpové výlety.
Oblast Golem Korabu nabízí řadu krásných skialpových výstupů a sjezdů, a proto je možné se tady „zabavit“ na více dnů. Mínusem je absence chat, takže pro vícedenní výlety jsou zájemci odkázáni na pobyt ve stanu. Pro ty, kteří tady chtěji na skialpech jen na nejvyšší vrchol a zase zpátky do civilizace, se nabízí dvě varianty. První z nich je částečné kopírování letní výstupové trasy ze Strezimiru, což může být v zimě omezené kvůli lavinám padajícím na výstupovou trasu. Druhou, zde popsanou, možností je výstup z vesničky Nistrovo po vyhlídkovém hřebenu a mimo většinu lavinových terénů.
Z Nistrovo na Golem Korab
Do vesničky Nistrovo (1150 m) vyjedeme autem řadou serpentin od řeky Ribnica (900 m). Auto necháme na začátku vesnice. Podle aktuálního stavu sněhu za vesnicí můžeme nasadit lyže s tuleními pásy a začít stoupání loukami a řídkým lesním porostem k hřebenu ve výšce přes 1700 metrů. Při výstupu se otevírá výhled severozápadním směrem na Golem Korab. Po dosažení hřebene se pohybujeme většinou ve výškách 1700-1800 metrů lehce zvlněným terénem až nedaleko k závěru doliny, kde se u letního zdroje vody nacházejí salaše. Nad salašemi je sedlo, přes které prochází letní turistická značka ze Strezimiru.
Výhleda nad skalní stěnu do Albánie
Výhled z Golem Korabu do Albánie
Kus před salašemi sjíždíme bez tuleních pásů do doliny. V dolině opět nasazujeme pásy a z jihu obcházíme strmější svahy, nad nimiž vede letní turistická značka. Dále se držíme stále na plytkých pláních dále od strmějších jižně orientovaných svahů, které jsou v jarním období poseté samovolnými lavinami. Ve výšce nad 2100 metrů se částečně stáčíme na sever a přibližujeme se letní turistické trase. Dostáváme se do vyššího patra doliny, kde podvrcholové skaliska obcházíme z jihu a poté ukloněnými pláněmi dostoupáme na vrchol.
Pohled na albánskou vesnici Radomirë z Golem Korabu
Do léta 2019 byl na vrcholu Golem Korabu klasický betonový popsaný„obelisk“. Na rozdíl od ostatních makedonských vrcholů se tento obelisk vloni rozpadnul a místo něj tam byla v létě instalována trojnožka s popsanou plachtou.
Z vrcholu je krásný výhled do dvou zemí a na řadu blízkých i vzdálenějších pohoří. Pozor je potřeba dávat v severovýchodním směru, kde je po pár metrech nesjízdná vyšší skalní stěna. Pro zájemce je možné její objetí ze severu na albánském území.
Hopsání kousek pod vrcholem Golem Korabu
Sjezd mírnějšího vrcholového hřebene Golem Korabu
Sjezd z Golem Korabu do vybydlené vesničky Zhuzinje
Z vrcholu Golem Korabu je několik sjezdových variant. Nejbezpečnější je sjezd po hřebenu a poté obloukem objetí skalní oblasti z jihu. Za vhodných sněhových podmínek a nízkého stupně lavinového nebezpečí je vřele doporučitelný sjezd podél skal z jihu, kde sklon svahu dosahuje přes 40 stupňů. Pozor – zobrazení sklonu svahů v mapy.cz je pro makedonská pohoří dost nepřesné!
Níže je možné opět vybírat mírnější nebo strmější varianty sjezdu. Posléze kopírujeme výstupovou trasu až na pláně vysoko nad údolími. Po bočním hřebenu se stáčíme k jihu směrem na vybydlenou vesničku Zhuzhinje. Přitom se vyhýbáme vjíždění do potočního koryta a raději se držíme na volných svazích. V jarním období už nad vesničkou nemusí být sníh, a proto do ní docházíme pěšky.
Ze Zhuzhinje jsou to do Nistrova ještě tři kilometry, které jsou procházkou po „cestě“ s lyžemi na zádech.
Přístup na začátek
Rozpis po dnech
Nistrovo (1150 m) – hřeben nad obcí – kopírování hřebene – na dohled k salaším uzavírajícím údolí sjezd k nim – z jihu obejít hřeben a pláněmi pokračovat přímo na východ – v závěru podle sněhových podmínek kopírování letní výstupové trasy – Golem Korab (2764 m) – sjezd v první části po výstupové trase – níže pláněmi a řídkým lesem do vybydlené vesničky Zhuzhnje – odtud pěšky do Nistrovo
Další túry v okolí
Medenica (2163 m), Govedarnik (2011 m) a další vrcholy kolem lyžařského střediska Mavrovo