Pik Razdělnaja (6150 m) na hranicích mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem

Pik Razdělnaja (6150 m) na hranicích mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem

Pik Razdělnaja je významným vrcholem v hraničním hřebenu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Kousek od vrcholu probíhá klasická výstupová trasa ze severní strany na 7134 metrů vysoký Pik Lenina, a proto kolem něj prochází většina těch, kteří se snaží vystoupit na tuto sedmitisícovku.

Kyrgyzstán

Země
Kyrgyzstán
Další země
Kyrgyzstán, Tádžikistán
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
5
Délka
34 km
Vhodné měsíce
VII, VIII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
6150 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ne
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ano, pohraniční pásmo, trekové nebo vrcholové povolení
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Luková poljana – Camp 1 – Camp 2 – Pik Razdělnaja

Podrobný popis

Pik Razdělnaja je významným vrcholem v hraničním hřebenu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Kousek od vrcholu probíhá klasická výstupová trasa ze severní strany na 7134 metrů vysoký Pik Lenina, a proto kolem něj prochází většina těch, kteří se snaží vystoupit na tuto sedmitisícovku.

Na jeho vrchol jsou ze severu dvě alternativy výstupu a sjezdu v závislosti na aktuálních sněhovo-lavinových podmínkách.

Po hřebenu s výhledem na severní stěnu Piku LeninaPo hřebenu s výhledem na severní stěnu Piku Lenina

Pik Razdělnaja je určen dobrým skialpinistům, kteří mají zkušenosti s ledovcovými terény a velkými nadmořskými výškami. Na místě je nutné věnovat maximální pozornost aklimatizaci a při výstupu i sjezdu překonávání ledovcových trhlin v severní stěně Piku Lenina. Na návštěvu Kyrgyzstánu je lépe vzhledem ke vzdálenosti počítat s alespoň třemi týdny.

Letecky je možné se dopravit dO hlavního města Biškeku nebo přímo do Oše. Z Oše následuje pozemní přesun přes dvě vysokohorská sedla do Pamiro-Alaje. Terénním autem je možnédojet na Lukovou poljanu do výšky 3800 metrů.

Aklimatizace a vstup na Leninův ledovec

První den je v rámci aklimatizace vhodný průstup kamenným hřebenem nad táborem či v případě dobrých sněhových podmínek výstup Pik Petrovského (4825 m). Po dlouhém pěším přesunu s veškerou výbavou na morénu Leninova ledovce je první výškový tábor situován ve výšce 4450 metrů s panoramatickým výhledem na severní stěnu Piku Lenina. Po nezbytné aklimatizaci přejedeme na lyžích pod úpatí severní stěny a v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách nastoupáme buď pěšky nebo na lyžích k dolní hraně nejvýraznější ledovcové trhliny. Velikost a sněhové mosty této a dalších vyšších trhlin se mění s postupujícím létem, stejně tak jsou odlišné každým rokem.

Výška 5800 metrů, v pozadí je Pik LeninaVýška 5800 metrů, v pozadí je Pik Lenina

Těsně pod vrcholem Piku Razdělnaja, v pozadí je hřebenovka na Pik LeninaTěsně pod vrcholem Piku Razdělnaja, v pozadí je hřebenovka na Pik Lenina

Sjezd z Piku RazdělnajaSjezd z Piku Razdělnaja

Do druhého výškového tábora

Na lyžích je výstup různě dlouhými traverzy ohraničenými trhlinami a séraky. Po nastoupání do výšky 5200 metrů se stopa stáčí doprava a přes nevýraznou vyvýšeninu začíná dlouhý traverz do údolí pod Pikem Razdělnaja pod séraky spadajícími z vrcholového hřebene Piku Lenina. Denní etapa je potom zakončena mírným výstupem posledních sto výškových metrů k Camp 2 (5300 m). O den později je možné výstup na hřeben (5500 m) zvládnout v závislosti na sněhu přímo nebo traverzováním na lyžích.

Traverz z Camp 2 pod severní stěnou Piku LeninaTraverz z Camp 2 pod severní stěnou Piku Lenina

Na vrchol Piku Razdělnaja

Z hrany hřebene se pokračuje dále mírně stoupajícím terénem do sedla 5800 m, kde se také obvykle lomí počasí. Zatímco do této výšky může být bezvetří a slunečno, odtud silně fouká a počasí se rychle mění. Z výšky 5800 metrů jsou dvě varianty výstupu, stejně jako sjezdu.

První z nich je přímý výstup nad hranou do severní stěny Piku Lenina levou částí svahů spadajících z Piku Razdělnaja. Tento výstup se obvykle absolvuje pěšky se stoupacími železy na skeletech a cepínem v ruce. V horní části, kde se vyšlapaná stopa stáčí vlevo k Camp 3 (6100 m) na klasické výstupové trase na Pik Lenina, je nutné stoupat stále vzhůru až k dosažení rozsáhlého plochého vrcholu Piku Razdělnaja. Z něj se nabízí nádherné kruhové rozhledy po jižní části Kyrgyzstánu a severní části Tádžikistánu.

Sjezd z výšky 5000 m na Leninův ledovecSjezd z výšky 5000 m na Leninův ledovec

Sjezd z vrcholu Piku Razdělnaja

Sjezd z vrcholu Piku Razdělnaja je víceméně po výstupové trase. Je nutné dávat pozor na možnost uvolnění menších deskových lavin a davy pěšáků vystupujících nebo sestupujících vyšlapanou stopou. Z výšky 5800 metrů je sjezd obvykle výborný až do 5500 m. Odtud je někdy problematická pravá část v případě obnažení séraků, v takovém případě je lepší sjíždět podél kamenů až k Camp 2.

Z hřebene Piku Lenina je Pik Razdělnaja skoro krtinec, foto: Jiří PleskačZ hřebene Piku Lenina je Pik Razdělnaja skoro krtinec, foto: Jiří Pleskač

Po sbalení tábora s těžkými batohy následuje krátký sjezd k začátku traverzu a dlouhé traverzování k sjezdu severní stěnou Piku Lenina. Tady je bezpodmínečně nutné věnovat maximální pozornost ledovcovým trhlinám a překonávat je opatrně, některé se přitom dají na lyžích dobře přeskakovat. Následuje závěrečný prudký úsek v dolní části severní stěny a poté po mírně se svažujícím ledovci plném malých trhlin dojezd do prvního výškového tábora.

Výstup na Pik RazdělnajaVýstup na Pik Razdělnaja

Přístup na začátek

Biškek - Oš -Sary Taš - Luková poljana

Rozpis po dnech

  1. Luková poljana – Camp 1 3800 – 4450 m, 5 h
  2. Camp 1 – Camp 2 4450 – 5300 m, 7 h
  3. Camp 2 – Pik Razdělnaja 5300 – 6150 m, 5 h
  4. Pik Razdělnaja – Camp 1 6150 – 4450 m, 4 h

Ubytování a jídlo

spaní ve stanu a jídlo z vlastních zdrojů

Další túry v okolí

Pik Lenina, Pik Petrovski

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: