GIRLS ON SKIS Naďa Podzimková – areálů jako Skialp nad Hrobem by mělo být u nás více

GIRLS ON SKIS Naďa Podzimková – areálů jako Skialp nad Hrobem by mělo být u nás více

Naďa Podzimková (Hradilová) je další dívkou v seriálu GIRLS ON SKIS, v němž jsou představovány dívky a ženy, kterým učarovaly zimní sporty a zvláště pohyb ve volném zasněženém terénu. V roce 2018 vyhrála Český pohár ve skialpinismu a se závody strávila na sněhu okolo sto dnů.

Fotogalerie GIRLS ON SKIS Naďa Podzimková >>

Od počátků lyžování ke skialpinismu

Obvyklá otázka na začátek – jak, kde a kdy jsi začínala lyžovat?
Vzhledem k tomu, že jsem z jižních Čech, tak na malých kopečkách a vlecích po okolí. Mamka měla traumátko, že se učila lyžovat až na vysoké škole, tak mi první lyže (plastové se sněhulákem) rodiče pořídili asi ve čtyřech letech a hned bylo jasno, že už se lyží nevzdám. První opravdové lyžovaní přišlo asi v šesti letech v Orličkách v Deštném.

Kdy a proč jsi přesedlala ze sjezdovek na skialpinismus a freeride?
Já jsem úplně nepřesedlala. Ale díky tomu, že už na hory nejezdím jen na jeden týden v roce, jako v dětství, ale trávím na nich většinu volného času, tak jsem skialpy přidala do repertoáru. A další důvod byl komfort, protože na chalupy na hřebenu Krkonoš, kam velmi často jezdíme, se jinak nedá v zimě rozumně dojít.

Jaké byly tvé oblíbené terény ve skialpinistických počátcích?
Nevím, jak moc se to může říkat nahlas,… Rozličné krkonošské svahy v okolí Klínových bud a taky Bouřňák, kde je skvělý tréninkový areál Skialp nad Hrobem.

Naďa Podzimková (Hradilová) pochází z Jindřichova Hradce a při studiu Molekulární biologie a imunologie na Univerzitě Karlově začala jezdit na skialpech. Skialpy se dostaly na první místo v oblíbených zimních aktivitách, takže ročně tráví kolem sto dnů na lyžích, pokud se počítají i popracovní výlety. V současné době dokončuje doktorské studium imunologie na 2. LF UK. Přitom pracuje v biotechnologické firmě Sotio, kde se zabývá výzkumem a preklinickým vývojem protinádorových léčiv. Po deseti letech v Praze se přestěhovala do Liberce, aby se mohla dostat na lyže téměř od dveří.

Co tě vedlo k přechodu k náročnějším sjezdům, do vyšších hor a do neobvyklých oblastí?
Na skalpech jsem byla zatím jen po Evropě, takže nic neobvyklého za sebou nemám. Ale do vyšších jsem se dostala postupně, když už jsem to u nás měla poježděný a byla si trochu jistá v kramflecích.

Které ze svých skialpových výprav nebo sjezdů ve svých počátcích si hodně ceníš?
Jeden z prvních zahraničních výletů byl na Franz-Senn Hütte a tam mi utkvěl výstup na Östliche Seespitze, kde jsem při výstupu několikrát sjela z prudkého svahu dolů. Při sjezdu jsem se málem utopila v prašanu, kterého tam bylo do půlky těla (pro normálně vzrostlého muže). Od té doby nedám dopustit na haršajzny.

Jakým aktivitám se věnuješ kromě skialpinismu?
Vážně nebo nevážně? Večírkům, v tom jsem dobrá. Pak běh, kolo (teď hlavně silniční), VHT, občas nějaká ferrata, lehké lezení, ale lezec nejsem.

Kolik dnů ročně věnuješ pohybu na lyžích a jiným cestovatelským nebo horským aktivitám?
Hodně, vlastně veškerý volný čas a víkendy. Na sněhu jsem loni byla asi 100 dní, ne celých, počítám i jen večery po práci. Téměř všechny víkendy trávíme na horách, ať už v Čechách nebo v Alpách, ale chodíme hlavně na výlety spíš než na výkon. V létě pak vyrážíme na vícetýdenní dovolenou s batohem do vzdálenějších horských destinací.

Náročnější a závodní skialpinismus

Máš nějaký vzor v náročnějším lyžování v horách?
Spíš v závodním. Strašně sympatická je Emelie Forsberg. Je to výjimečná sportovkyně, navíc je přirozená a pořád se usmívá. Z Čech je pro mě ikona Alice Korbová, která má za sebou mnoho významných skialpových počinů a vyhraných závodů a navíc je také strašně fajn.

Podle čeho si vybíráš místa, hory, výstupy a sjezdy?
Většinou výlety plánují kluci (manžel a kamarádi), kteří znají mé schopnosti, takže jim důvěřuji. A pak podle podmínek – počasí, lavinovka, sníh. Mám ráda příjemné skialpové kopce v Ötztalských Alpách s bonusem útulných chat. Ale italská pohostinnost v Jižním Tyrolsku také není vůbec k zahození.

Jak se psychicky vyrovnáváš s náročnějšími a případně i hodně exponovanými sjezdy?
Špatně, nejsem nijak excelentní sjezdař, navíc mám strach. Takže většinou jdu prudké úseky na mačkách. Ale snažím se zlepšovat a s novým vybavením se zas cítím o trochu lépe. Ale strmé sjezdy nevyhledávám.

S jakými parťáky jsi jezdila a jezdíš? Jezdíš jenom s manželem, nebo i v nějaké skupině? Pokud ve skupině, je to čistě mužská záležitost, nebo jsou tam i další ženy?
V zahraničí jsem vždy byla s manželem a většinou ve skupině 4-8 lidí. To je takový optimální počet na výlety i večírky, velké skupiny nepreferuji. Jezdíme s kamarády, které dobře známe, a jsou na tom podobně fyzicky. Většinou převažují muži, ale skoro vždy tam ještě nějaká žena je.

Které sjezdy patří mezi tvé nejoblíbenější? Jsou mezi nimi i některé, které je možné označit za velmi strmé?
Mám spoustu oblíbených sjezdů v Krkonoších v okolí Klínových bud, ale asi nemohu jmenovat konkrétně, některé z nich lze zařadit mezi strmější. Na těchto sjezdech se snažím překonávat strach a trénovat na sjezdy ve vyšších horách.

V jakých nejvyšších nadmořských výškách jsi dosud lyžovala a jak to na tebe působilo?
Nejvýš přes 4000 v oblasti Monte Rosa na pomezí Švýcarska a Itálie. V té oblasti je možné zdolat několik čtyřtisícových kopců za den. Většinou problémy s výškou nemám, takže to na mě působilo dobře, hlavně pivo na Margherita Hütte. Bohužel při tomto výletu jsem si pod Lyskammem přetrhala vazy, takže cesta vrtulníkem a následné léčení už tak príma nebylo.

Pravidelně se zúčastňuješ skialpinistických závodů, jak ses k tomu dostala?
Přes manžela, který po vstupu k Horské službě začal závodit, a já jezdila fandit, a pak už se mi nechtělo stát jen kolem trati, tak jsem to taky zkusila.

Který ze skialpových závodů se ti nejvíce líbí?
Bokami Západných Tatier je určitě nejhezčí a nejtěžší závod, kterého jsme ze zúčastnila. Nádherné kopce a hlavně se chodí opravdu v terénu.  Obecně mám raději závody dvojic, u nichž je sdílený zážitek o to větší. Takže loňská obnovená Noc tuleních pásů se mi z českých závodů líbila asi nejvíc. Dál preferuji závody, kde je rozmanitá trať a nechodí se jen jeden kopec nahoru a dolu, takže mám ráda O dřevěného Krakonoše a samozřejmě „domácí“ Skialp nad Hrobem.

Kde trénuješ v České republice?
Slovu trénink jsme se dlouho bránila, pořád jsem skialpy měla jako výletní zábavu. Ale po přestěhování do Liberce už naše večerní broušení Ještědu nazývám tréninkem. Dříve jsme jezdili z Prahy i jen na otočku na Bouřňák, kde jsme po tratích Skialpu nad Hrobem po práci dali pár kopců a pak hospůdku s dalšími skialpovými nadšenci a ráno zas do práce.

Měly by podle tebe vzniknout i v dalších českých pohořích areály podobné Skialpu nad Hrobem?
Tak já jako skialpinista jsem jednoznačně pro. Ideálně podobný formát jako Skialp nad Hrobem, kde se dá terénem chodit nahoru a po sjezdovce jezdit dolu, což je v případě horších sněhových podmínek nejlepší. Je samozřejmě otázka, jak vyřešit užívání sjezdovek, noční sjezdy, kdy už se sjezdovky upravují a podobně. O tomhle se vedou nyní velké diskuze. Ale já samozřejmě budu moc ráda, když další podobné tréninkové areály vzniknou a bude se třeba platit ve formě nějakého rozumného příspěvku. A je potřeba hlavně zbytečně nejezdit po upravených sjezdovkách a vždy respektovat pravidla areálu.

Používané vybavení

Jaké lyže, vázání a obecně vybavení jsi používala ve svých začátcích?
Už od začátku jsme měla spíš lehčí vybavení, ale hlavně to, co bylo ve slevě. Boty starší typ Scarpa F1, lyže SkiTrab Tour Rando a vázko darovaný starý Dynafit.

Co používáš dnes a proč?
Nyní už mám dvoje vybavení – závodní a výletní. Na výlety mám nyní krásný komplet z Alpsportu: Boty nové Scarpa F1 – prostě mi sedí a jsou to boty, ve kterých se jde příjemně nahoru i dolu. Lyže Movement Vista, protože jsou krásné a akorát široké. A hlavně lehké. Vázání – ATK Rider – lehké, snadno ovladatelné a vychytané vázání. Moje vybavení je orientované na požitek z výstupu. Takže je to spíše lehčí set.

Na závody potom používám boty Scarpa Alien po kamarádce, Scarpy mi prostě sedí a Alien je pro mě na závody jasná volba. Na letošní sezonu budu mít lyže Hagan Ultra 65 a vázání Hagan Ultra – je to špičkové vybavení za rozumnou cenu od skialpshop.cz, se kterým máme skvělé zkušenosti.

Co preferuješ u oblečení?
Nemám žádné konkrétní preference.  Na závody mám starší typ kombinézy SkiTrab (ale moc si přeju dvoudílnou kombinézu – pro holky praktickéJ). Na výlety cokoliv, co mi sedí, líbí se mi to a nedám za to celou výplatu. Důležité je příjemné funkční prádlo, často merino. Když je pořádná zima, tak nedám dopustit na zateplenou sukni a pořádnou péřovku od Sira Josepha.

Lavinová prevence

Jaké jsou tvé zkušenosti s lavinovou prevencí?
Ráda se účastním lavinových seminářů, dříve na Luční, nyní např. na Bradlerových boudách. A vždy se během sezony snažíme i o trénink v terénu, zakopat pípáky a vyhledávat je.

Jaké používáš lavinové vybavení?
Sondu Arva, vyhledávač Arva Neo, lopatu Mammut, typ nevím, protože to byla výhra v závodech.

Ve strmějších terénech může docházet častěji k výskytu lavin, jaká je tvá prevence?
Před plánovaným výletem sledujeme všechny parametry počasí, jak bylo, jak je a jak bude. Koukáme na lavinou předpověď v dané lokalitě, ptáme se místních a v případě pochybností vykopeme profil. Vždycky jsem byla ve vyšších horách se zkušenějšími kamarády, takže dávám na jejich názory a zatím se to vždy vyplatilo. Když se nám jenom něco trochu nezdá, tak prostě jedeme jinam.

Máš nějaké osobní zkušenosti s lavinami?
Jen jedna menší, kterou strhla neopatrná skupina nad námi. Nešlo o nic velkého, ale i tak to byl nepříjemný pocit.

Motivace pro další ženy a možné plány do budoucna

Co bys doporučila ženám, které by se chtěly posunout v lyžování na vyšší stupeň?
Najít si někoho do party, kdo je třeba trochu zkušenější a umí poradit. V horách by člověk neměl být sám. No a pak postupně vyrážet do hor na těžší kopce a delší tratě. Ale hlavně to člověka musí bavit.

Na co by si měly dát ženy hlavně pozor?
Samozřejmě na muže. Na skialpy jedině s někým, s kým si 100% rozumíte i ve vypjatých situacích. Se spolehlivým parťákem, který pomůže, když bude nějaký problém a není orientovaný jen a pouze na svůj výkon.

Jaké jsou tvé sny nebo plány, kde bys chtěla lyžovat?
Chtěla bych zkusit skialpy v Norsku. Klidně i třeba Gruzie, kde jsme byli v létě a moc se mi tam líbilo. Japonsko je také velmi lákavé. Samozřejmě se chci zlepšovat ve sjezdu. No a moc ráda bych zas úspěšně obešla Bokami, ale dál už raději neplánuji. Nikdy nevíte, co bude příští víkend. Takže hlavně být zdravá a pak už pojedu kamkoliv.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: