Univerzální sportovkyně Kateřina Grohová v seriálu GIRLS ON SKIS představuje svoji cestu ke sportu, úspěšné účasti na Zimních olympijských hrách v běžeckém lyžování, předních umístěních na významných mezinárodních skialpinistických závodech, stejně jako úspěšný výstup na osmitisícovku bez použití kyslíku.
Od počátků lyžování k závodnímu skialpinismu
Obvyklá otázka na začátek – jak, kde a kdy jsi začínala lyžovat? Nebo spíše sportovat, protože tvůj sportovní záběr je celoroční
Na počátku mých sportovních aktivit byli přirozeně rodiče. Bydleli jsme ve Dvoře Králové nad Labem, kde jsem většinu volného času trávila všestrannou přípravou v Sokole, zejména však gymnastikou. Byla to moje vášeň a radost. Víkendy a všechny prázdniny jsme trávili ve Vrchlabí, kde jsme celá rodina podnikali výlety to Krkonoš, táta byl u horské služby a nebál se nás vzít už jako malá dítka na výlet do Obřího dolu, Kotle, Sněžných jam atd, prodírali jsme se klečí, skvělé dobrodružství.
Jak jsi se s bratrem dostala ke skialpinismu a jeho závodní verzi?
Táta byl u horské služby, skialpinistické vybavení jsme díky tomu doma měli. Okoukala jsem to od starších bráchů a doprovázela je při výpadech po krkonošských kopcích. Bylo náročné dát do kupy vybavení, kor když jsme byli tři. Bráchy Radara si všiml Štěpán Pleskač při jednom závodu Českého poháru ve skialpinismu a oslovil ho, aby byl členem AKLVK Janské Lázně (Alpinistický Klub Lyžařů Východních Krkonoš). Později jsem ho následovala. Moje úplně první závody na skialpech byla noční Noc Tuleních Pásů (NTP) v Jánských Lázních, kdy jsem šla na půjčených lyžích, v Javořím dole mi spadly pásy, další jsem neměla, tak jsem asi třetinu závodu absolvovala s lyžemi v náruči. Navíc jsem měla ještě ruku v sádře. Ale i tak mě to nesmírně okouzlilo. Štěpán Pleskač a Pepa Šimůnek byli našimi sponzory v začátcích závodění na skialpech. Zařídili nám špičkové skialpové vybavení a my díky jsme později mohli bojovat se světovou špičkou v kategorii kadetů i juniorů.
Jak se to kloubilo se závoděním na běžkách?
To bylo peklo. Chtěla jsem dělat obojí. Ale těžko se to kloubilo. Běžkařští trenéři to hrozně neradi viděli. Když zjistili, že jsem byla na skialpech, tak mě třeba vyhodili z tréninku nebo si šli stěžovat mým rodičům.
Skialpinismu jsi se věnovala i při diplomových pracech v rámci VŠ studia, o čem pojednávájí?
Bakalářskou práci jsem věnovala organizaci akademického MČR ve skialpinismu, které každoročně probíhá až do teď. V diplomové práci jsem se věnovala analýze tréninkových cyklů několika elitních skialpinistů a fotografické zpracování technických prvků, cvičení.
Jakým aktivitám se věnuješ kromě skialpinismu?
Mou vášní je běhání jak na suchu, tak na běžkách, skialp i lezení.
Kolik dnů ročně se věnuješ pohybu na lyžích a jiným cestovatelským nebo horským aktivitám?
Škoda každého dne, kdy nejsem na horách nebo na lyžích.
Karolína Grohová je trenérkou české reprezentace skialpinismu připravující se na ZOH 2026. Zúčastnila se zimních olympijských her jako běžkyně na lyžích, dále je atletkou, má za sebou úspěšný výstup na osmitisícovku bez kyslíku. Společně se svým bratrem Radkem se od mala intenzivně věnovala závodnímu skialpinismu a v kadetkách i juniorkách získala medaile na Mistrovství světa ve skialpinismu. Skialpinismu se věnovala i ve své magisterské práci. Potkat ji můžete na horách nebo na základní škole ve Špindlerově Mlýně, kde učí.
Závodní skialpinismus
Jak jste s bratrem trénovali, abyste se dostali do evropské (a světové) špičky a v juniorech jste opakovaně dosahovali předních umístění?
Intenzivně. V létě jsme se věnovali dráhové atletice, běhům do vrchu a v zimě jsme jezdili na běžkách ve vrchlabském oddíle a do toho samozřejmě zařazovali, jak objem, tak i tréninky ve vyšší intenzitě na skialpech. Trénink nám řídila naše mamka. Je špičková atletická trenérka, takže nám s plánováním přípravy přirozeně pomohla.
Je možné v České republice v současné době připravit závodníky a závodnice evropské/světové úrovně, aby mohli konkurovat alpským zemím?
Myslím, že ano, ale rozhodně se musí zařadit tréninkové bloky v Alpách, popřípadě v Tatrách.
V roce 2026 bude závodní skialpinismus na ZOH, jak vidiší z pozice trenérky účast závodníků a závodnic z České republiky?
To, že skialp bude olympijským sportem se definitivně potvrdilo až v létě na OH Tokio. Od té doby se dále intenzivně pracuje na náležitostech s tím spjatých, zatím se ví, že se bude moci zúčastnit 24 mužů a 24 žen ve třech disciplínách. Více se bude vědět na jaře 2022. Samozřejmě jsem zvědavá na informace ohledně nominací a kvót pro jednotlivé státy a podle toho se to vše bude řešit.
Aktivnímu pohybu v horách se věnuje velké množství mládežníků. Pokud bys mohla, v jakých sportech by jsi se poohlédla po talentovaných mládežnicích? Napadá mě třeba orientační běh, horské běhy a třeba vertikály.
Za mě je to běžecké a sjezdové lyžování, běžci do vrchu, zkrátka otrlí jedinci, kterým není cizí intenzivní pohyb v zimních horách.
Co si myslíš, že by pomohlo v České republice k rozvoji závodního skialpinismu v kadetských a juniorských kategoriích?
Jistě širší mládežnická základna a tím i přirozená konkurence mezi závodníky, která by je posouvala dál a dál.
Jak řešit extrémní finanční náročnost vybavení pro závodní skialpinismus?
Finanční náročnost vnímám jako velkou komplikaci.
Oblíbené oblasti na skialpinismus
Podle čeho si vybíráš místa, hory, výstupy a sjezdy?
Jsem učitelka na základce ve Špindlu, bydlím ve Vrchlabí, proto oblast centrálních Krkonoš mi je nejbližší, ale řekla bych, že mám rádius po celých Krkonoších, je to moje srdcovka. Severní část Islandu, Wallis, oblast Berniny, Pamír jsou místa, která mě na skialp naprosto okouzlila.
Používané vybavení
Jaké lyže, vázání a obecně vybavení jsi používala ve svých začátcích?
Používala jsem to, co bylo. Všechno zděděné po bratrech nebo po tátovi. Později, co mi poskytl Pepa Šimůnek a Soňa Boštíková z Namche- SKITRAB lyže, Scarpa lyžáky.
Co používáš dnes a proč?
Dnes mám lyže La Sportiva SKITRAB world cup, vázání PLUM, boty La Sportiva Raceborg.
Co preferuješ u oblečení?
Pomáhám vyvíjet kolekci oblečení na skialp firmě SILVINI. Parádní věci, příští rok na trhu…
Lavinová prevence
Jaké jsou tvé zkušenosti s lavinovou prevencí?
Základní zkušenosti mám, ale rozhodně nejsem žádný expert, je na čem pracovat.
Jaké používáš lavinové vybavení?
Půjčuji si od bráchy Mammut
Máš nějaké osobní zkušenosti s lavinami?
Nemám zkušenost s lavinami, naštěstí, musím zaťukat.
Motivace pro další ženy a možné plány do budoucna
Co bys doporučila ženám, které by se chtěly posunout v lyžování na vyšší stupeň?
Ať neváhají a pracují na sobě, vytyčují si postupné cíle a užívají si pohyb v horách a jsou zároveň opatrné.
Na co by si měly dát ženy hlavně pozor?
Na Krakonoše a horské svůdce.
Jaké jsou tvé sny nebo plány, kde bys chtěla lyžovat?
Krkonoše mě stále moc baví, chtěla bych jít další Mezzalamu. Ráda bych se podívala do Kyrgystánu-Pamíru a Karákorám s lyžemi. Za každý den s lyžemi na nohách jsem šťastná a vděčná, ať je to kdekoliv.