Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
GIRLS ON SKIS Julie Rampírová: V horách jsem v létě i zimě alespoň tři dny v týdnu
1. 11. 2019
Jan Pala
Nejmladší dívkou v seriálu GIRLS ON SKIS je Julie Rampírová, která se od útlého věku věnuje řadě sportů v přírodě. Některé z nich provozuje i na vrcholové úrovni, kdy např. v zimě 2019 zvítězila ve smíšené dvojici na vytrvalostním závodě LH24.
Od počátků lyžování ke skialpinismu
Obvyklá otázka na začátek – jak, kde a kdy jsi začínala lyžovat? Lyžovat jsem začala ve třech letech, a to hlavně na Visalajích a Pustevnách. Vleky jsme nepoužívali, bylo jednodušší nás zpátky nahoru vytáhnout na tyčce. Postupem času rodiče chtěli vyrazit někam mimo sjezdovky. Nalepili nám tulení pásy na běžky, sjezdové lyže vzali na batoh a už se šlapalo. Problematičtější pak byly sjezdy. Prý jsem vůbec nekoukala kam jedu a jen se spokojeně kochala krajinou.
Kdy a proč jsi přesedlala ze sjezdovek (nebo běžek) na skialpinismus a freeride? Opravdové skialpy jsem nazula až o pár let později. Stačilo porůst pár centimetrů a už mi byly přiděleny mamčiny staré lyže, ještě s vázáním Silvretta z roku 1986.
Jaké byly tvé oblíbené terény ve skialpinistických počátcích? Určitě Lysá hora a Pustevny, které máme hned za domem. Když byly ještě pořádné zimy, člověk mohl dojet na lyžích až k prahu dveří. Pak se začalo jezdit i do Vysokých Tater, které jsou pro mě stále nejoblíbenější destinací jak na skialpy, tak i na běhání.
Co tě vedlo k přechodu k náročnějším sjezdům, do vyšších hor a do neobvyklých oblastí? Můj přítel, který byl schopný přesvědčit naše, že o mě nemusí mít strach. Mám v něm naprostou důvěru. S nikým jiným bych si do náročnějších výstupů a sjezdů snad ani netroufla.
Které ze svých skialpových výprav nebo sjezdů ve svých počátcích si hodně ceníš? Nemůžu zatím říct, že bych měla za sebou nějakou velkou skialpinistickou výpravu nebo extrémní sjezd. Ale cením si například sjezdu Žlté lávky, Priečného sedla a Baraních rohů, v průběhu jen několika málo hodin. A vše na lehkých závodních lyžích, takže žádná lahoda.
Jakým aktivitám se věnuješ kromě skialpinismu? V letní sezóně se účastním horských běhů, lezu po skalách a najíždím kilometry na silničce. A když už jsem v zimě přebažená lyží (což se stává málokdy), tak vyrazím i na běžky nebo snowboard.
Kolik dnů ročně věnuješ pohybuje na lyžích a jiným cestovatelským nebo horským aktivitám? Když zrovna nejsem v Olomouci, kde momentálně bydlím a budu snad i studovat, tak se snažím veškerý svůj volný čas trávit na horách. Řekla bych, že přes zimu jsou to minimálně dva až tři dny v týdnu. Přes letní prázdniny se ale s přítelem sbalíme klidně na celý měsíc do auta, které se stane našim pojízdným příbytkem, a cestujeme Evropou. Loni jsme takto projeli celou Itálií a letos se chystáme na Norsko.
Julie Rampírová začala díky rodičům sportovat v útlém věku. V roce 2018 odmaturovala na sportovním gymnáziu v Ostravě. Přes zimu 2018-2019 si dává lehký oddych od školy a připravuje se na přijímačky na Fyzioterapii do Olomouce. V horách běhá, leze, účastní se vytrvalostních závodů a v poslední době se v zimě zaměřila na skialpinismus v závodní i tradiční podobě. Loni se účastnila Mistrovství světa juniorů ve skyrunningu v italském Gran Sassu. V zimní sezóně zvítězila na Mistrovství České republiky ve skialpinismu a s partnerem Matějem Bernátem dokázali vybojovat prvenství na extrémní horské štafetě dvojic Lysá hora 24 hodin. Dalšího významného úspěchu dosáhla s Matějem vítězstvím v kategorii smíšených dvojic na B7 2019. Letos by ráda zopakovala účast na Mistrovství světa a posunula své umístění o pár příček nahoru.
Podle čeho si vybíráš místa, hory, výstupy a sjezdy? Nechávám se inspirovat z širokého okruhu známých – skialpinistů, a vybírám podle aktuálních podmínek na horách.
S jakými parťáky jsi jezdila a jezdíš? Je to čistě mužská záležitost, nebo jsou ve skupině i další ženy? Dlouho byli mými nejlepšími parťáky hlavně rodiče a toho si moc vážím. Jen díky nim jsem si našla cestu ke skialpinismu a lásku k horám. Teď už jezdím hlavně s přítelem a kamarády, kteří se snaží nalákat ke skialpinismu i své drahé polovičky, takže občas nejsem jediná holka ve skupině. Myslím si, že nás přibývá a to je fajn.
Které sjezdy patří mezi tvé nejoblíbenější? Jsou mezi nimi i některé, které je možné označit za velmi strmé? Nejezdím žádné extrémní sjezdy, mám radši mírnější terény, lesíky a podobně. Tam kde se člověk může zkrátka pořádně vyblbnout. Ale chtěla bych postupem času vypilovat techniku a vyzkoušet si i něco náročnějšího.
V jakých nejvyšších nadmořských výškách jsi dosud lyžovala a jak to na tebe působilo? Před pár dny jsme se vrátili s partou z Gruzie, kde jsme lyžovali v nadmořské výšce okolo 3000 metrů. Nijak negativně to na mě nepůsobí, spíš se snažím tam trávit co nejvíc času, aby se mi pěkně zmnožily červené krvinky. Na závody se to hodí.
Používané vybavení
Jaké lyže, vázání a obecně vybavení jsi používala ve svých začátcích? Lyže Hagan s vázáním Silvretta 400.
Co používáš dnes a proč? Při túrách a výletech obouvám boty Dynafit a jezdím na lyžích K2. Nejsou to sice žádné prašanovky, ale já si užívám hlavně ty výstupy a tak preferuji lehké, dobře ovladatelné vybavení. Závodím na lehoučkých Fischer Alpatrack carbon a v botech La sportiva Cyborg, které i přes svou nízkou váhu perfektně drží ve sjezdech.
Co preferuješ u oblečení? Hlavně lehké, dobře prodyšné oblečení. Jsem tvor horkokrevný a ani přes zimu toho na sebe moc nenavlékám. Ale mít v batohu pořádnou péřovku, náhradní teplé rukavice a nějaké aspoň lehce nepromokavé kalhoty, je pro mě základ.
Lavinová prevence
Jaké jsou tvé zkušenosti s lavinovou prevencí? Zúčastnila jsem se mini lavinového kurzu na Setkání skialpinistů 2018. Hlavně se však snažím čerpat informace od starších a zkušenějších. Než vyrážíme do hor, vždy zkontrolujeme lavinovou situaci a podle ní pak plánujeme dál.
Jaké používáš lavinové vybavení? Pieps DSP
Ve strmějších terénech může docházet častěji k výskytu lavin, jaká je tvá prevence? Vyrážíme vždy brzo ráno, kdy se ještě slunko neopírá do svahů. V některých místech je třeba udělat i test sněhové pokrývky, aby člověk věděl do čeho jde. Taky se snažíme dodržovat rozestupy a jít stejnou trasou nahoru i dolu.
Máš nějaké osobní zkušenosti s lavinami? Naštěstí nemám.
Motivace pro další ženy a možné plány do budoucna
Co by jsi doporučila ženám, které by se chtěly posunout v lyžování na vyšší stupeň? Aby na nic nespěchaly, držely se zkušenějších parťáků a snažily se od nich nasbírat co možná nejvíc znalostí.
Na co by si měly dát ženy hlavně pozor? Nenechat se strhnout k věcem, na které si úplně nevěří. V horách je vždycky dobré důvěřovat svým pocitům a nechodit zbytečně za hranu svých možností.
Jaké jsou tvé sny nebo plány, kde by jsi chtěla lyžovat? Určitě bych si někdy chtěla zalyžovat v Norsku. Láká mě sever, a to hlavně souostroví Lofoty. Se vzdálenějších destinací pak Japonsko. To je snem snad všech vyznavačů zimních sportů.