Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Hodit batoh na záda a vyrazit vstříc horskému dobrodružství. Nalehko, ve svižném tempu, letět jako pták… Ale pozor, aby nám nedošla šťáva! Isotonické nápoje, energy a proteinové tyčinky… Jaké doplňky sbalit jako rychlý zdroj energie v horách?
Hydratace, ionty a minerály
Zejména při intenzivním sportovním výkonu nebo za horkých dní bychom měli dbát na dostatečný přísun tekutin. To platí i pro horské výstupy v létě i v zimě. Dostatečná hydratace napomáhá jednak optimálně regulovat tělesnou teplotu, ale také ředit krev, která se při sportu kvůli nadměrnému pocení zahušťuje a ztrácí svou schopnost zásobovat buňky těla kyslíkem a dalšími látkami. Společně s potem navíc odchází z těla poměrně velké množství minerálních látek (např. draslík, hořčík, vápník a sodík) a iontů, které je při delší zátěži nutné doplnit. V extrémních situacích totiž může jejich úbytek vést až ke křečím nebo kolapsu organismu.
Vhodným doplňkem při delších výpravách do hor jsou proto různé iontové nápoje, které nejen že zabraňují dehydrataci, ale zároveň rychle a efektivně doplňují ztracené ionty, minerální látky i energii. Podle koncentrace minerálů (tonicity) dělíme iontové nápoje na hypotonické (s menší hustotou než krevní plazma), isotonické (se stejnou hustotou jako krevní plazma) a hypertonické (s větší hustotou než krevní plazma). Čím menší hustota minerálů, tím rychleji se obsažené látky vstřebají do krve. Proto se při dlouhodobější fyzické zátěži doporučují hypotonické nápoje, zatímco isotonické nápoje jsou vhodné při silovější či krátkodobější aktivitě, nebo pro regeneraci po sportu. Hypertonické nápoje přináší pomalý transport aktivních látek a používají se spíš pro medicínské účely.
Ideální je volit a namíchat si isodrinky s vhodným poměrem minerálních látek, iontů a také sacharidů, které dodají potřebnou energii a napomáhají oddálit vyčerpání. Zároveň je ale potřeba se vyvarovat některých nevhodných složek, které často výrobci do nápojů přidávají, jako jsou umělá sladidla, barviva (např. brilantní modř) či konzervanty. Také stimulantům jako kofein či taurin, které známe z energetických nápojů, je lepší se při sportu vyhnout a použít je např. při únavě při řízení apod.
Dalším rychlým zdrojem energie jsou energetické tyčinky, které se hodí mít při ruce při jakémkoli sportu. V malém balení se skrývá spousta kilojoulů, které zabrání pocitu vyčerpání během horské túry nebo cyklovýletu. Hodí se i k zahnání hladu před nebo po sportovním tréninku, nikdy je ale neberte jako náhražku pestré stravy. Na trhu jich najdeme nepřeberné množství, velmi se však různí složením a kvalitou, proto vždy pozorně čtěte složení.
Vyhnout se je třeba sladkým bombám, které obsahují jen rychlé cukry a velmi málo hodnotných látek. Proteinové tyčinky naopak kromě energie v podobě sacharidů obsahují také bílkoviny (proteiny) a často také vyvážené spektrum vitamínů a minerálů či vlákninu. Bílkoviny jsou totiž nepostradatelným prvkem pro stavbu a regeneraci svalů, ale také dokážou tlumit pocit hladu.
Díky obsahu bílkovin kolem 20 % se proteinové tyčinky staly oblíbeným a výživově hodnotným suplementem nejen při sportu, ale také kdykoli nám v nabitém programu nezbyde čas na jídlo. Ve složení tyčinek je potřeba hlídat množství nežádoucích jednoduchých cukrů a nasycených mastných kyselin, zdravé tuky v podobě nenasycených mastných kyselin (zdrojem jsou např. ořechy, semínka apod.) jsou naopak výživově hodnotné.
A jakou vybrat příchuť? Pryč jsou doby tvrdých vysušených tyčinek, v dnešní nabídce jsou proteinové tyčinky, které potěší nejen žaludek, ale i chuťové pohárky.